آنچه بايد درباره دره ستارگان بدانيد

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - قشم

1 ماه پیش

همه آنچه بايد درباره دره ستارگان بدانيد

 

تصويري زيبا و بي‌نظير از دره قديمي ستارگان قشم

 

   دره ستارگان قشم، يكي از شاهكارهاي بي‌نظير طبيعت است كه همه ساله گردشگران بسياري را از اقصي نقاط جهان به خود جذب مي‌كند و در 5 كيلومتري ساحل جنوبي جزيره قشم، در غرب روستاي بركه واقع شده‌است. اين مكان تاريخي، قدمتي معادل 2 ميليون سال دارد كه حاصل فرسايش خاك، شن، ماسه و سنگ ناشي از باد، باران و تگرگ است و محققان شكل‌گيري آن را نتيجه برخورد شهاب‌سنگ با اين قسمت از زمين مي‌دانند. مشابه چنین مکان تاریخی دارای بافت رسوبی را تنها در ایالات متحده آمریکا می‌توانیم پیدا کنیم. در اين مقاله شرحي پيرامون جاذبه‌هاي اين مكان بي‌نظير ارائه مي‌دهيم و اگر شما قصد مسارت به جنوب را داريد، به شما توصيه مي‌كنيم، اين مقاله را مطالعه كرده و در سفر خود، حتماً از اين مكان بسيار كهن ديدن نمائيد.

وجه تسميه دره ستارگان

   در رابطه با فلسفه نام‌گذاري اين مكان تاريخي كه امروزه بخشي از ژئو پارك جزيره قشم محسوب مي‌شود، در سازمان يونسكو به ثبت رسيده‌است و تنها ژئو پارك خاورميانه به حساب ميآيد، بايد گفت بوميان منطقه معتقدند كه در روزگاري بسيار دور، ستاره‌اي از آسمان در اين نقطه فرود آمده و اشكال عجيب دره ستارگان را ايجاد نموده است. از اينرو به اين مكان «استار افتاده» يا «استار افتيده» مي‌گويند و برخي آن را دره ستارگان مي‌نامند.

   از آن‌جايي كه اين دره فرازونشيب زيادي دارد، به هنگام وزش باد، صداهايي از آن شنيده مي‌شود ولي اهالي منطقه باور دارند آنجا مكان جن‌ها و ارواح است، به همين دليل شب‌هنگام از رفتن به آنجا خودداري مي‌كنند.

 

 

ر

دره ستارگان در 5 كيلومتي ساحل جنوبي جزيره

راه دسترسی به دره ستارگان

   چنانچه قصد دارید سفری به جنوب داشته‌باشید و از مکان‌های گردشگری و پر بازدید جنوب ایران دیدن کنید، بهتر است قبل از هر چیز، به فکر تهیه مکانی برای اقامت چند روزه خود باشید؛ زیرا در شهرها و جزیره‌های جنوب ایران، مکان‌های گردشگری بسیاری وجود دارند و بهتر است که ابتدا خیال‌تان از بابت اقامت راحت باشد.

   سوئیت ساحلی در بندر عباس، مکانی مناسب برای اقامت است که به شما امکان می‌دهد به وسیله قایق و لنج به جزایر اطراف این بندر رفته و ساعاتی را به گردش و تفریح بگذرانید. فاصله جزیره زیبای قشم که بزرگ‌ترین جزیره جنوب محسوب می‌شود، تا بندر عباس 30 کیلومتر است که شناورهای دریایی این مسافت را یک ساعته طی می‌کنند. در طی مسیر می‌توانید از سفر دریایی خود زیر نور خورشید، لذت فراوان ببرید. بهترین زمان سفر به بندرعباس و جزیره‌های جنوبی، نیمه دوم سال است.

    به منظور رسیدن به دره ستارگان در قشم، ابتدا باید به بندر شهید حقانی بندرعباس بروید و سپس به وسیله قایق‌های تندرو، لنج و یا کشتی‌هایی که به «لندینگ کرافت» مشهورند و حتی قابلیت حمل خودروی شما را نیز دارند، خود را به قشم برسانید. پس از رسیدن به جزیره، به 5 کیلومتری ساحل جنوبی جزیره رفته و قدم در دره ستارگان بگذارید.

    زمانی که دریا مواج و طوفانی است، شناورهای دریایی از جابجایی مسافران خودداری می‌کنند تا امنیت آن‌ها حفظ شود و سفر را به پس از آرامش دریا موکول می‌کنند.

اسکان در بندرعباس

   اگر تمایل دارید دره ستارگان را مانند یک محقق بررسی کنید، باید بگوئیم که در قسمت شمالی دره ستارگان، فلات اولیه هنوز بکر ماندهاست و در ارتفاع 7 الی 10 متری از کف دره قرار دارد. جنس آن از ماسه‌سنگ و سیمان آهکی، سست و سرشار از پوسته‌های فسیلی است. در این دره، همچنین می‌‎توانید شاهد مخروط‌های نوک‌تیز، ستون‌های سنگی و ستونک‌های فرسایش‌یافته، آرک‌ها، تیغه‌ها و دیوارهای نواری باشید. از آنجایی که جنس این لایه‌های رسوبی سست است، تغییر شکل در ظاهر دره ستارگان، پس از هر بارندگی دور از انتظار نیست، هرچند که بارندگی‌های شدید به ندرت رخ می‌دهند.

   چنانچه وقت مسافرت شما محدود است، می‌توانید با اجاره سوئیت در بندرعباس یک روزه، از جزیره قشم نیز دیدن کنید. در واقع با این کار، شما با یک تیر دو نشان زده‌اید، هم دربندرعباس اسکان کرده‌اید و هم از زیبایی‌های جزیره قشم بازدید نموده‌اید. با تهیه یک دوربین عکاسی حرفه‌ای، می‌توانید لحظات خاطره‌انگیزی از این سفر جذاب حفظ کنید.

 

بازدید گردشگران از دره ستارگان در قشم

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر