باغ محتشم رشت؛ زیبایِ هم جوارِ گوهر رود

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - رشت

10 ماه پیش

باغ محتشم رشت؛ زیبایِ هم جوارِ گوهر رود

باغ محتشم رشت؛ قدیمی ترین پارک شهر رشت

باغ محتشم رشت که بسیاری از افراد محلی آن را با نام پارک شهر می شناسند، قدیمی ترین پارک شهر دیدنی رشت است. این پارک که بساط زیبایی های خود را در جوار رودخانه دیدنی گوهر رود پهن کرده است، جذبه خاصی دارد. این زیبایِ قاجاری اصلی ترین تفرجگاهی است که مردم محلی شهر رشت به گذراندن ساعاتی خوش در آن می پردازند. اگر به استان گیلان رفتید و مهمان مردم خونگرم رشت شدید، بازدید از باغ محتشم رشت را از یاد نبرید!

همان گونه که پیش تر اشاره کردیم، قدمت باغ محتشم رشت به دوران قاجار و زمان سلطنت ناصرالدین شاه باز می گردد. در آن زمان یکی از ثروتمندترین افراد طراز اول کشور که اکبر خان بیگلر بیگی نام داشت و اجاره دار گمرکات شمال کشور بود، اقدام به احداث این پارک زیبا نمود تا امروزه یاد و خاطره وی در میان مردم زنده باشد. اکبر خان بیگلر بیگی در سال 1307 دار فانی را وداع گفت.

نهال های کوچکی که سالیان سال پیش توسط اکبر خان در این پارک کاشته شدند، به زودی در دل زمین ریشه دوانده و به درختانی تنومند و سر به فلک کشیده تبدیل شدند که امروزه زیبایی بخش باغ محتشم رشت هستند. جلوه زیبایی های این درختان به ویژه در فصل پاییز که برگ های زرد و نارنجی و قرمز کف باغ را پوشانده و صدای خش خش آنان گوش را نوازش می کند، به اوج خود می رسد.

عمارت کلاه فرنگی که عمارتی با شکوه در دل باغ محتشم رشت است، یکی دیگر از جاذبه های جذاب این باغ به شمار می آید. باغی سرشار از زیبایی که تمام شکوه خود را مدیون دستان توانمند مردی از تبار قاجار، اکبر خان بیگلر بیگی می باشد.

باغ محتشم رشت

باغی با وسعت باور نکردنی...

شاید برایتان جالب باشد بدانید که باغ محتشم رشت در گذشته های دور وسعتی باور نکردنی داشته است. آنگونه که اگر فردی بدون در اختیار داشتن راهنما وارد این پارک می شد، احتمال گم شدنش بسیار زیاد بود! اما بی مهری های زمان و لزوم خیابان کشی های جدید در پی گسترش شهر رشت زمینه ای را فراهم ساخت که رفته رفته از وسعت باغ محتشم رشت کاسته شود تا باغ امروزی با وسعتی بسیار کمتر از وسعت اولیه به تفرجگاه اصلی مردم شهر رشت تبدیل گردد.

عمارت کلاه فرنگی؛ شکوه بخش باغ محتشم رشت

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، باغ محتشم رشت پذیرای عمارتی قاجاری به نام کلاه فرنگی است. عمارت کلاه فرنگی به دلیل برخورداری از ظاهری چند ضلعی بسیار دیدنی است و با حضور خود باعث شده است که باغ محتشم رشت به یکی از جذاب ترین جاذبه های استان گیلان و شهر رشت تبدیل گردد.

عمارت کلاه فرنگی متشکل از 4 طبقه می باشد، اما از بیرون که نگاه می کنید چنین می اندیشید که این عمارت سه طبقه است. این یکی از ویژگی های منحصر به فرد کلاه فرنگیِ قاجاریِ باغ محتشم رشت است!

در طبقات اول و دوم این یادگاری بی نظیر به جا مانده از دوران پر فراز و نشیب قاجار اتاق های زیبایی موجود است. در بالاترین طبقه عمارت نام برده اتاقی هشت گوش و بزرگ ساخته شده و اطراف آن با پنجره هایی که رو به باغ باز می شوند، تزیین شده است. زیبایی های این اتاق به حدی است که چشم هر بیننده ای را می نوازد.

معماری بی نظیر عمارت کلاه فرنگی ظاهری منحصر به فرد به آن بخشیده است که از ساعت ها نگاه کردن به آن سیر نخواهید شد. سقف خر پشته ای و سفالی عمارت کلاه فرنگی بر جذابیت های این بنا افزوده است. زیبایی های این عمارت که در میان درختان سر به فلک کشیده باغ محتشم آرمیده است، آنقدر زیاد است که زبان را قدرت وصف آن نیست!

عمارت کلاه فرنگی باغ محتشم رشت

سایت اجاره ویلا ویلایار ، متخصص بی حرف و حریف اجاره ویلای استخردار و فول امکانات در سراسر ایران!

اگر مدت ها است که رویای یک مسافرت به یاد ماندنی را در سر می پرورانید، اما به دلیل نگرانی هایی که از بابت اقامت دارید، از راهی شدن می هراسید، دل را به دریا زده و راهی جاده شوید، اقامتتان با ما!

سایت اجاره ویلا ویلایار با سابقه ای درخشان و بدون واسطه در اجاره بهترین ویلاها با برترین امکانات مفتخر است که پذیرای شما در هر نقطه از ایران باشد. اجاره ویلا استخردار ارزان با امکانات باور نکردنی، اجاره ویلا استخردار در بابلسر، اجاره ویلا استخردار در رامسر، اجاره ویلا استخردار در محمود آباد و هر شهر شمالی که شما بخواهید، تخصص ما است. بهترین ویلا استخردار شمال را برایتان رزرو خواهیم کرد. حرکت کنید!

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر