جاذبه‌هاي شهر باستاني حريره

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - کیش

1 ماه پیش

معرفي شهر باستاني حريره

شهر باستاني حريره

   شهر باستاني حريره با قدمتي هشتصد ساله يكي از جاذبه‌هاي گردشگري ايران است كه در شمال جزيره كيش واقع شده‌است. اين شهر نمادي از عظمت و شكوه ايران در روزگار كهن است كه حتي امروزه نيز مي‌تواند پتانسيلي براي جذب گردشگران از سراسر ايران و جهان باشد. اين شهر باستاني در مقياسي به وسعت 120 هكتار، حكايت از آن دارد كه در روزگاري نه چندان دور، جمعيت زيادي از مردم ايران در اين بخش مي‌زيسته‌اند. در اين مقاله به معرفي اين شهر و جاذبه‌هاي آن خواهيم پرداخت. بنابراين اگر قصد انجام سفرهاي تفريحي و سياحتي داريد، مشاهده اين بخش توريستي از جنوب ايران را از دست ندهيد!

نمايي ديگر از شهر باستاني حريره

 

تاريخچه شهر باستاني حريره

   تخمين زده مي‌شود كه قدمت شهر باستاني حريره كه از توابع بندر لنگه واقع در استان هرمزگان است، به قرن پنجم تا دهم قمري يعني مقارن با زمان سلطنت ساسانيان تا اوايل دوره اسلامي مي‌رسد. در اين شهر، خانه‌هاي اعياني، مسجد، حمام، كارگاه‌هاي شيشه‌گري و قنات‌هاي قديمي وجود داشته‌اند كه در سال 1376 هجري شمسي، توسط سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيد و در شمار آثار ملي قرار گرفت. طي سال‌هاي قرن چهارم هجري قمري، اقتصاد سيراف به عنوان بندر تجاري و اقتصادي از بين رفت و بازرگانان سيرافي به دنبال يافتن پناهگاهي امن، وارد جزيره كيش شدند و ورود آن‌ها به اين شهر، منجر به ساخت شهر حريره شد. در گذشته نيز مانند امروز، اين جزيره اهميت اقتصادي داشت و يكي از قطب‌هاي تجارت بين ايران با چين، اروپا و آفريقا محسوب مي‌شده‌است.

جاذبه‌هاي شهر باستاني حريره

   در روزگاري كه شهر باستاني حريره داراي رونق و محل سكونت بود، اطراف آن را عمارت‌هاي عالي و باغ‌هاي دل‌گشا احاطه كرده‌بودند. كشتي‌هايي كه در مسير هندوستان و ايران در خليج‌فارس در رفت‌وآمد بودند و در اين جزيره توقف مي‌كردند، حكايت از اهميت اين شهر داشتند. اطراف اين شهر داراي بارو و برج‌هاي محكم، تپه‌هاي زياد و ستونهاي سنگي بود و در نزديكي ساحل محلي براي صيد مرواريد، وجود داشت. به نظر مي‌رسد شهر باستاني حريره، در اثر زلزله خالي از سكنه و غير قابل سكونت شده‌باشد.

   اشياء بدست آمده از حفاري‌هاي باستان‌شناسي، شامل وسائل سفالي، تزئينات ديوارها مانند گچبري و كاشي‌كاري به وسيله كاشي‌هاي لعاب‌دار كه قدمت آن‌ها به قرن 13 و 14 ميلادي باز مي‌گردد، حكايت از آن دارد كه در آن زمان، شهر باستاني حريره تمدن درخشاني داشته‌است. ساختمان‌هاي اين شهر، ساخته شده از سنگ، ساروج و روكش گچ بوده‌اند. همچنين قطعاتي از سفال سلادن و اسگرافياتو نيز از حفاري‌ها بدست آمده‌اند. حمام شهر باستاني حريره شامل سربينه، گرم‌خانه و تون با صحن‌هاي متعدد، مجموعاً مساحتي معادل 500 متر مربع را در بر مي‌گرفته است.

   در قسمت شمال شهر باستاني حريره، تأسيسات كارگاهي كه داراي معماري و فضاهاي ناشناخته است، بر روي صخره‌اي بلند به چشم مي‌خورد. كانال‌هايي به شكل زيرزميني و افقي، شهر را به مرجان‌هاي دريا متصل مي‌كرده‌اند. پله‌هاي تراشيده شده از سنگ، مسيري به منظور رفت و آمد آسان بوده‌اند. تمدن شهر باستاني حريره، آثار تمدن غني دوره اسلامي را تداعي ميكند.شهر تاريخي حريره

 

مسجد شهر تاريخي حريره، در هيچ قسمت سقف ندارد و تنها از يك مناره و 4 محراب تشكيل شده است. هنوز هم اين شهر باستاني، جاذبه‌هاي خود را داراست و همواره گردشگران زيادي از اين شهر ديدن مي‌كنند.

راه دسترسي به شهر باستاني حريره

   چنانچه شما نيز از آن دسته افراد هستيد كه از بازديد از بناهاي تاريخي و قديمي لذت مي‌بريد، گردش در شهر باستاني حريره، مي‌تواند ايده‌اي جذاب براي بازديد و گردش در جزيره زيباي كيش باشد. براي اين منظور شما بايد ابتدا وارد شهر و جزيره زيباي كيش شويد و سپس به قسمت شمالي شهر برويد. اگر قصد شما از سفر به جنوب، بازديد از مكان‌هاي توريستي جنوب كشور باشد و نخواهيد اقامت خود را منحصر به اسكان در كيش كنيد، مي‌توانيد با اجاره ماهانه سوئيت در بندرعباس يا اجاره ويلا استخردار بندرعباس، در اين بندر جنوبي اسكان كنيد و سپس هر روز خود را به بازديد از يكي از جاذبه‌هاي جنوب ايران اختصاص دهيد. اسكان در سوئيت يا ويلاي استخردار در هواي دلچسب و گرم جنوب در روزهاي سرد سال، به شما امكان مي‌دهد علاوه بر دسترسي آسان به مكان‌هاي توريستي جنوب كشور، از اقامت خود در بندرعباس نيز لذت ببريد!

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر