معرفي موزه مردم‌ شناسي جناح

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - بستک

3 ماه پیش

شرحي پيرامون معرفي موزه مردم‌ شناسي جناح

   موزه مردم‌ شناسي جناح با 6 نگارخانه در حجم‌هاي گوناگون كه يكي از جاذبه‌هاي گردشگري شهرستان بستك واقع در استان هرمزگان محسوب مي‌شود، توسط سازمان ميراث فرهنگي شهرستان جناح و با تلاش و پيگيري فردي دوست‌دار فرهنگ به نام «عبدالرحمن عبداللهي»تأسيس شده و به ثبت رسيده‌است.

   استان هرمزگان با وسعت 68 هزاركيلومترمربع تقريباً به اندازه مساحت كشور گرجستان، داراي پتانسيل گردشگري زيادي است؛ زيرا از يك طرف به خليج فارس، تنگه هرمز و آب‌هاي آزاد راه دارد، از طرف ديگر بهترين و مهم‌ترين بنادر جنوب در نزديكي اين استان قرار دارند و از طرف ديگر همسايگي اين استان با استان‌هاي سيستان و بلوچستان،كرمان، فارس و بوشهر بر اهميت آن افزوده و همواره در طول تاريخ مركز توجه و اهميت قرارداشته‌است. موقعيت استراتژيك، نزديكي به آب‌هاي گرم جنوب و قرارداشتن در مسير تجاري و بازرگاني با ساير كشورهاي حاشيه خليج فارس، كشورهاي شرقي و آفريقايي موجب اهميت اين استان شده‌اند.

 

موزه مردم‌شناسی جناح

 

   بنابراين از ديرباز تاكنون همواره كانون توجه اقوام و ملل گوناگون ايراني و غيرايراني بوده‌است و از اينرو جاذبه‌هاي گردشگري فراواني دارد. بنابراين اگر به عنوان توريست و مسافر قصد بازديد از اماكن تاريخي و تفريحي بي‌شمار اين استان را داريد، ويلايار در خدمت شماست تا مكان راحت و دلخواه شما را براي اسكان‌تان فراهم كند.

  اجاره سوئیت در ساحل مرجان کیش مي‌تواند يك گزينه عالي براي اقامت در كيش و بازديد از مناطق تفريحي و گردشگری اطراف اين جزيره باشد. براي اطلاع از اجاره روزانه آپارتمان در شهرک صدف کیش و یا قیمت اجاره آپارتمان مبله در کیش با مراجعه به سایت ویلایار از جزئیات قیمت‌ها و نحوه رزرو مکان مورد نظر اطلاع حاصل نمائید. همچنین برای اجاره ویلا شمال  و یا اجاره ویلا دریاکنار و همچنین اجاره ویلا در خزرشهر استخردار می‌توانید درخواست خود را در سایت ویلایار ثبت کنید تا کارمندان ما بهترین گزینه‌ها را به منظور آسایش شما در اختیارتان قرار دهند. اکنون برای آشنایی بیشتر با موزه مردم‌شناسی جناح در ادامه مقاله با ما همراه باشید!

ویژگی‌های موزه مردم‌شناسی جناح

 

 

موزه مردم‌شناسی جناح واقع در بستک

 

   ساختمان موزه مردم‌ شناسی جناح در سال 1353 ه.ق. به دستور«حاج محمدخان بنی‌عباسی» برای فرزندش «شیخ محمد نورخان» با مصالحی از جمله سنگ و ساروج ساخته شد، اما پس از مرحوم‌شدن «بی‌بی زمزم» همسر شیخ محمد نورخان، ساختمان بدون استفاده و متروکه برجای مانده بود تا این‌که با همت شورای اسلامی شهر جناح و تلاش آقای عبداللهی موزه مردم‌شناسی جناح در خانه قدیمی« محمد نورخان» تأسیس شد و این شخص متحمل زحمات و مرارت‌های بسیار و همچنین متقبل پرداخت بخشی از هزینه راه‌اندازی موزه گشت تا این ساختمان بی‌استفاده را تبدیل به موزه‌ای غنی کند. استادکاران ساخت این بنا، از معماران مشهور استان هرمزگان از جمله «حاج شیخ محمد شریف بستکی» و «حاج طلا شمس‌الدین کریم‌پور جناحی» بودند. در موزه مردم‌شناسی جناح، وسایل مختلفی از جمله وسایل پخت‌وپز، آب‌کشی، نگه‌داری آب، صنایع‌دستی، نسخه‌های خطی، پوشاک محلی، سکه‌های قدیمی، وسایل کشاورزی و دست‌نوشته‌ها به چشم می‌خورند.

 

اهمیت استان هرمزگان

 

 

استان هرمزگان

 

   استان هرمزگان از گذشته تاکنون به دلیل موقعیت خاص استراتژیک خود کانون فرهنگ، تمدن، محل زندگی نخستین اجتماعات، مرکز آبادانی، تجارت، حکومت و روابط بین‌الملل بوده‌است. حتی در دوره‌های قدیم تاریخی پیش از اسلام از جمله هخامنشیان و ساسانیان نیز، خلیج فارس و جزایر قشم، کیش، لارک، هنگام و هرمز بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مرکز نیروی دریایی ایران  بوده‌ و در دوره‌های اسلامی نیز کماکان همان اهمیت را حفظ کرده‌اند. وجود قلعه‌های تاریخی بی‌شمار در این استان حکایت از وجود حکومت‌های مقتدر، اهمیت استراتژیک این منطقه و نیاز به مراقبت از ساکنان آن در طی دوره‌های مختلف تاریخی دارد. همچنین پل‌ها، سازه‌ها، خانه‌های سنتی، مساجد، حمام‌ها و سایر بناهای قدیمی از مساعدبودن این استان برای زندگی، روابط سیاسی و اقتصادی ملل گذشته حکایت دارند.

  از اینرو ساخت موزه‌ها و غنی‌سازی آن‌ها از فرهنگ و تمدن گذشته می‌تواند به حفظ و بقای فرهنگ این استان برای معرفی آن به آیندگان کمکی بسیار مؤثر باشد. موزه مردم‌شناسی جناح توانسته‌است این هدف را محقق سازد.

   در استان هرمزگان ملل گوناگونی از جمله عرب، فارس، بلوچ و ... با مسالمت در کنار هم زندگی می‌کنند و تبادلات اجتماعی و اقتصادی آن‌ها با هم به غنی‌شدن فرهنگ و زبان این استان کمک شایانی کرده‌است و به طور کلی فرهنگ استان هرمزگان آینه تمام نمای فرهنگ کل مردمان جنوب است.

   استان هرمزگان همچنین دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله چشمه‌های آب‌گرم، جنگل‌های طبیعی و جنگل‌های آبی حّرا، سواحل زیبا، مناطق زیبای کوهستانی، تفریحات آبی و سایر جاذبه‌هاست که همین ویژگی یک مزیت مهم در صنعت گردشگری استان هرمزگان و کل ایران محسوب می‌شود.

 

معرفی بستک

 

 

شهر بستک واقع در استان هرمزگان

 

   بستک با آب‌وهوای کوهستانی با ارتفاع 485 متر از دریا که در گذشته مرکز حکومت جهانگیریه بوده‌است، قبلاً تا سال 1334 در شمار شهرهای استان فارس قرارداشت؛ زیرا این شهر از شمال و شمال‌غرب به استان فارس نزدیک است و از شرق و جنوب  به استان هرمزگان راه دارد. در طول تاریخ بستک مهد تصوف و عرفان بوده‌است و صوفیان بسیاری در این منطقه زیست می‌کرده‌اند. روایت‌های محلی که سینه به سینه منتقل شده‌اند همچنین حکایت از آن دارند که تا قرن 4 و 5 ه.ق. بستک مأمن زرتشتیان بوده‌است که به آن‌ها گبر و بعدها گور می‌گفتند. بناها، قنات‌ها، قلعه‌ها، چاه‌ها و آثار زیادی امروزه وجود دارد که برجای مانده از زمان زندگی و سکونت آن‌ها در منطقه بستک می‌باشند. دخمه‌های پای کوه گاوبست، مکان‌هایی هستند که زرتشتیان یا به گویش مردم محلی گبریان، مردگان خود را در آنجا قرار می‌دادند. در گذشته نه چندان دور، بستک نقش مهمی در فرهنگ کرانه‌های خلیج فارس ایفا کرده‌است که موزه‌ها می‌توانند بازنمایی‌کننده فرهنگ اقوام و ملل گذشته باشند و موزه مردم‌شناسی جناح یکی از این مکان‌های فرهنگی مهم محسوب می‌شود.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر