معرفي قلعه فين

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - بندرعباس

6 روز پیش

معرفي قلعه فين بندرعباس

 

 

قلعه فين بندرعباس بر فراز تپه‌اي بلند

   همه مي‌دانيم كه در جاي‌جاي ايران مكان‌هاي گردشگري فراواني وجود دارد. استان هرمزگان در جنوب ايران به دليل موقعيت استراتژيك خاص خود و جاذبه‌هاي گردشگري و طبيعي فراوان، يكي از استان‌هايي است كه از گذشته تاكنون مورد توجه هم‌وطنان كشورمان و مردمان بسياري از ساير ملت‌ها بوده‌است. قلعه فين در 95 كيلومتري شمال بندرعباس، يكي از مكان‌هاي گردشگري است كه از ابتدا با هدف نظامي ساخته شده بوده‌است. اگر شما نيز به بازديد از مناطق طبيعي، تاريخي، سياحتي و زيارتي علاقمند هستيد، سفر به استان هرمزگان، شهر بندرعباس و جزيره‌هاي اطراف اين شهر به شما پيشنهاد مي‌شود. ويلايار با اجاره سوئيت در بندرعباس يك‌روزه يا اجاره سوئيت ساحلي بندرعباس، مي‌تواند دل‌نگراني شما را به جهت اقامت در اين شهر برطرف كند. از اينرو مي‌توانيد با فراغ‌خاطر در بندرعباس و جزيره‌هاي قشم و كيش به گردش و تفريح بپردازيد، از جاذبه‌هاي طبيعي و توريستي آن لذت ببريد، با كوله‌باري از خاطرات خوش و شيرين به شهر خود بازگرديد و روزها پر انرژي‌ به فعاليت گذشته خود مشغول باشيد. به منظور آشنايي بيشتر با قلعه فين بندرعباس تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد!

قدمت قلعه فين

نمايي از ديوار فروريخته قلعه فين بندرعباس

 

   در رابطه با قدمت قلعه فين بايد گفت كه سفال‌هاي به جامانده از قلعه حكايت از عمري دراز دارد. مطابق بررسي‌هاي باستان‌شناسان و بر اساس شواهد موجود، قدمت قلعه فين بندرعباس به سده‌هاي مياني اسلامي و بهتر است بگوئيم به دوره ايلخانان و تيموريان باز مي‌گردد. گرچه بخشي از قلعه به علت زلزله سال 1386 بندرعباس از بين‌رفته است، اما همچنان شكوه و عظمت گذشته خود را داراست و بر فراز تپه‌اي مرتفع مي‌درخشد و بخش‌هاي به جا مانده اهميت استراتژيك آن در گذشته را به رخ انسان‌هاي نسل حاضر مي‌كشد. البته برج‌ها و فضاهاي داراي معماري باشكوه گذشته هنوز باقي هستند ولي به طور كلي در شرايط مطلوب امنيتي قرار ندارند و امكان ريزش بنا وجود دارد، هرچند كه قسمتي از جداره‌ها و ديوار سنگي ترميم شده‌اند. از اينرو نياز به توجه بيشتري وجود دارد كه تا قبل از تخريب كامل، بازسازي آن به شكل جدي صورت گيرد تا براي بازديد از نزديك مكان امني باشد. با توجه به موقعيت تاريخي و باستاني اين قلعه، در سال 1381 توسط سازمان ميراث فرهنگي، قلعه فين به عنوان يكي از آثار ملي به ثبت رسيده‌است. تا همين اواخر قبل از تخريب قلعه فين، خان‌هاي ساكن بندرعباس از آن به منظور كاربري نظامي استفاده مي‌كردند.

 

 

بخش‌هاي تخريب‌شده قلعه فين بندرعباس

معماري قلعه فين

   قلعه فين در مساحتي به ابعاد 180 متر عرض و 290 متر طول ساخته‌شده كه در برخي قسمت‌ها ارتفاع ديوار به 9 متر مي‌رسد ولي امروزه 3 متر از آن ديوارهاي مرتفع باقي مانده‌است. مصالح به كاررفته براي ساخت بنا شامل ساروج، خشت‌هاي مربع و سنگهاي نامنظم هستند. طي ساليان اخير بخش‌هايي ساخته شده از اسكلت فلزي، سيمان، آجر و كاشي  به بدنه قلعه اضافه و ملحق شدند. از بالاي قلعه، شهر- باغ فين كه عاري از ساختمان و داراي چشم‌اندازي زيبا متشكل از نخلستان‌هاي متراكم است، قابل مشاهده مي‌باشد.

 

 

چشم‌انداز شهر باغ و استخر فين از بالاي قلعه فين

وجه تسميه قلعه فين

   فين در لغت‌نامه دهخدا، به معناي خروج ناگهاني و با فشار هواي تنفس‌شده از بيني است. اين منطقه از شهر بندرعباس را بدين جهت فين نام‌گذاري كرده‌اند كه داراي چشمه‌ها و رودخانه‌هاي آب شيرين و قابل شرب است. از آن‌جايي كه زراعت و باغ‌داري در اين شهر بسيار پررونق و شهر فين داراي درختان بسيار و نخلستان‌هاي زيباست كه هواي لطيفي دارد و روح انسان را تازه مي‌كند، به آن اسم فين داده‌اند و در ايران سه منطقه با همين نام وجود دارند. فين در كاشان، فين در اليگودرز و فين در بندرعباس. شهر فين به دليل محصوربودن در كوهستان و دوري از دريا، داراي آب‌وهواي گرم‌وخشك است و در تابستان يكي از گرم‌ترين نقاط ايران محسوب مي‌شود. با اين‌حال وجود چشمه‌هاي فراوان و قنات‌هاي بسياري كه در اين شهر حفر شده‌است، باعث شده يكي از مناطق سرسبز، زيبا و فرح‌بخش استان هرمزگان باشد. اين شهر به دليل واقع‌شدن در مسير تجارت، همواره مورد توجه بازرگانان بوده و فرامانرواياني كه قصد لشكركشي به جنوب داشتند، در اين شهر سكني مي‌گزيدند.

 

چربه مارم از روستاهاي شهر فين و مكاني براي گردش، تفريح و آب‌تني

 

مكان‌هاي ديدني شهر فين

   در شهر فين، علاوه بر قلعه فين مكان‌هاي ديدني ديگري نيز وجود دارد كه بهتر است در سفر توريستي خود به شهر فين، حتماً از آن‌ها بازديد كنيد. اين مكان‌ها به شرح زيرند:

  • آبشار مارم و چربه مارم

مكاني براي گردش، تفريح، آب‌تني مخصوصاً در روزهاي تعطيل و مناسبت‌ها واقع در روستاي مارم

  • آب‌گرم‌هاي فين

چشمه آب‌گرم گَرمُش واقع در 30 كيلومتري غرب شهر فين

  • باغ شهر فين

آكنده از نخلستان بدون ساختمان

  • حمام فين بندرعباس

با مساحتي بيش از 70 متر و ساخته شده از مصالحي چون ملات سيمان سفيد واقع در شمال‌شرق و نزديك استخر فين با قدمت دوره قاجار و بازسازي بنا در سال 1340 ه. ش

  • روستاي كهتك

واقع در پشت كوه آردان، با دو سد( خاكي در شرق و بتني در غرب)، داراي جنگل‌هاي زيبا، مزارع سرسبز، كوه، مناظر و چشم‌اندازهاي زيبا و فرح‌بخش

  • روستاي دم‌تنگ فين

واقع در 35 كيلومتري شمال فين داراي مناظر و اقليم زيبا

  • كوه باز

با ارتفاع 2449 متر در شمال فين

   در كنار همه مكان‌هاي ديدني شهر فين، يكي از جاذبه‌هاي اين شهر، بازديد از مراسم حليم‌پزي شهر فين است كه قدمتي 400 ساله دارد، در فهرست معنوي ميراث فرهنگي به ثبت رسيده و با پخت حليم در همه جاي ديگر كشور متفاوت است؛ زيرا پخت حليم در كوزه‌هاي مخروطي‌شكل سفالي كه به روشي خاص در زمين دفن مي‌شود و بسيار زمان‌بر ولي خوشمزه‌تر از ديگر حليم‌هاست، صورت مي‌گيرد. فقط بايد خودتان از نزديك مشاهده كرده و طعم آن را بچشيد تا تفاوت را احساس كنيد.

 

حمام فين بندرعباس

پس خلاصه محتوا شد : قلعه فين در شمال بندرعباس، يكي از مكان‌هاي گردشگري است كه از ابتدا با هدف نظامي ساخته شده بوده‌است. اگر شما نيز به بازديد از مناطق طبيعي، تاريخي، سياحتي علاقمند هستيد، سفر به استان هرمزگان، شهر بندرعباس و جزيره‌هاي اطراف اين شهر به شما پيشنهاد مي‌شود. ويلايار با اجاره سوئيت در بندرعباس يك‌روزه يا اجاره سوئيت ساحلي بندرعباس ، مي‌تواند دل‌ نگراني شما را به جهت اقامت در اين شهر برطرف كند.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر