معرفي گنبدهاي نمكي بستك

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - بستک

1 ماه پیش

معرفي گنبدهاي نمكي بستك در استان هرمزگان

   در بازديد از شهرها و مكان‌هاي ديدني استان هرمزگان، به منطقه تاريخيِ بسيار قديمي برخورد خواهيد كرد كه نسبت به ساير شهرهاي اين استان قدمتي طولاني‌تر دارد. اين شهر «بَستَك» ناميده مي‌شود و گنبدهاي نمكي بستك به عنوان يكي از آثار باارزش زمين‌شناسي شناخته‌مي‌شوند كه قدمت آن‌ها ميليون‌ها سال است و با رنگين‌كماني از رنگ‌هاي گوناگون و زيبا در دل اين شهر كوهستاني مي‌درخشند. اگر به بازديد از مكان‌هاي تاريخي و جاذبه‌هاي گردشگري علاقمنديد، ويلايار شما را به بازديد از گنبدهاي نمكي بستك دعوت مي‌كند. با رزرو اقامتگاه در بندرعباس يا اجاره كوتاه‌مدت در بندرعباس، شما مي‌توانيد بابت اسكان در جنوب دغدغه‌هاي خود را به ويلايار بسپاريد و با فراغ‌بال و آرامش‌خاطر به بازديد از مكان‌هاي جذاب شهرهاي مختلف جنوب ايران بپردازيد و از تفريحات آبي آن نهايت لذت را كسب كنيد. در ادامه مقاله با ما همراه باشيد تا اطلاعات بيشتري در خصوص اين گنبدهاي نمكي ميليون‌ها ساله كسب كنيد!

 

گنبد الوان نمکی بستک

دليل ايجاد گنبدهاي نمكي بستك

   اصولاً گنبدهاي نمكي نتيجه تغييرات زمين‌شناختي و حركت لايه‌هاي زيرين پوسته زمين به سمت بالا و سطح زمين طي ميليون‌ها سال هستند كه معمولاً در شكاف گسل‌ها به وجود مي‌آيند. بدين معني كه لايه‌هاي نمك و مواد تبخيري كه نسبت به سنگ‌هاي تشكيل‌دهنده آن‌ها، چگالي كمتري دارند به سطح مي‌رسند و چين‌وشكن‌هايي گنبدمانند ايجاد مي‌كنند. در ايران چندين گنبد نمكي در شهرها و استان‌هاي مختلف از جمله استان بوشهر، سمنان، فارس و استان هرمزگان  وجود دارند.

   علاوه بر نمك‌هاي مختلف و رنگي كه تنوع رنگ آن  به دليل وجود خاك‌هاي سرخ، سنگ‌هاي آتشفشاني و اسيدي، همچنين وجود مارن و نمك است كه در صنايع حفاري، نساجي، پلاستيك و داروسازي از آن‌ها استفاده مي‌شود، اين گنبدها زيستگاه اقلام مختلف حيوانات نيز هستند و به لحاظ تاريخي و زيبايي‌هاي طبيعي كه دارند، جزء مناطق توريستي محسوب مي‌شوند و همه ساله بازديدكنندگاني از سراسر ايران و ساير كشورها را به خود جذب مي‌كنند.

   به مدت چندين سال انحصار برداشت نمك از گنبدهاي نمكي بستك به بخش خصوصي واگذار شده بود و همين امر موجب آسيب به گنبدها و تخريب بخشي از آن شد كه با پيگيري‌ها و اعتراضات محيط زيست و مردم از استخراج نمك از اين گنبدها جلوگيري به عمل آمد و در سال 1398 گنبدهاي نمكي بستك جزء آثار ملي ايران به ثبت و پس از آن مجوز استخراج نمك به ابطال رسيد. بنابراين امروزه امكان برداشت نمك از اين گنبدهاي رنگ‌رنگ زيبا وجود ندارد و گنبدهاي نمكي بستك به دليل اهميت و اعتبار تاريخي خود جزء مناطق گردشگري و ميزبان گردشگران محسوب مي‌شوند.

 

 

نماي نزديك از گنبدهاي نمكي هزاررنگ بستك

راه دسترسي به گنبدهاي نمكي بستك

   براي بازديد از گنبدهاي نمكي بستك، ابتدا بايد وارد شهر بستك شويد. ولي سؤال اينجاست كه بستك دقيقاً كجاست؟ شهر بستك با قدمت طولاني خود، به دليل قرابت و نزديكي مسافت با استان‌فارس در ابتدا يكي از شهرهاي اين استان بوده‌است، اما پس از انتقال اين شهر به حوزه استانداري استان هرمزگان، امروزه جزء استان هرمزگان محسوب مي‌شود و در منطقه‌اي كوهستاني واقع‌شده كه از سمت شمال و غرب به استان‌فارس منتهي مي‌شود و از جنوب و شرق به استان‌هرمزگان متصل است. براي رسيدن به گنبدهاي نمكي بستك كه در مساحتي به وسعت 450 هكتار قرار دارند، شما بايد پس از ورود به بستك، از يك جاده فرعي به سمت جنوب غربي حركت كنيد تا در ادامه مسير خود در 3 كيلومتري شهر بستك به روستاي داربست برسيد و از آنجا به سمت گنبدها برويد. اين يكي از روش‌هاي ورود به گنبدهاي نمكي بستك است. روش ديگر اين است كه از مسير اصلي استان‌فارس به بوشهر به سمت استان‌هرمزگان برويد و در طول مسير به گنبدهاي نمكي بستك دسترسي يابيد.

 

 

راه دسترسي به شهر بستك و گنبدهاي نمكي بستك

بهترین زمان بازدید از گنبدهای نمکی بستک

   به دلیل گرما و رطوبت بالای شهرهای جنوب از جمله شهرهای استان هرمزگان، بهترین زمان بازدید از گنبدهای نمکی بستک فصل پاییز و زمستان مخصوصاً دی‌ماه است. بنابراین شما می‌توانید با رزرو مکانی با توجه به بودجه و سلیقه خود از سایت ویلایار، به خود فرصت دیدن از یک جاذبه تاریخی و گردشگری زیبا را بدهید.

 

گنبدهای نمکی بستک حاصل از شوری خاک و آب منطقه و پدیده‌های زمین‌شناختی

سایر گنبدهای نمکی در دیگر استان‌ها

   ساختار زمین‌شناختی ایران که در حد میانی رشته‌کوه‌های آلپ در اروپا و رشته‌کوه‌های هیمالیا در آسیا قراردارد، به گونه‌ای است که باعث شده به لحاظ زمین‌شناختی پدیده‌های متعدد و زیبایی در آن شکل بگیرد که گنبدهای نمکی یکی از آن‌ها هستند. بنابراین به جز گنبدهای نمکی بستک در استان هرمزگان، در قسمت‌های مختلفی از ایران ما شاهد این پدیده زیبا و زمان‌بر زمین‌شناختی هستیم که برخی از آن‌ها به شرح زیرند:

 • گنبدهای نمکی پل واقع در بندرعباس
 • گنبدهای نمکی گچین واقع در غرب بندرعباس
 • گنبدهای نمکی واقع در جزیره ابوموسی
 • گنبدهای نمکی واقع در سمنان
 • گنبدهای نمکی واقع در کنارسیاه فیروزآباد استان فارس
 • گنبدهای نمکی جهانی واقع در فیروزآباد استان فارس
 • گنبدهای نمکی واقع در جهرم استان فارس
 • گنبدهای نمکی واقع در لارستان استان فارس
 • گنبدهای نمکی واقع در قم
 • گنبدهای نمکی واقع در قشم
 • گنبدهای نمکی واقع در جاشَک رشته‌کوه‌های زاگرس
 • گنبدهای نمکی واقع در خرسین استان هرمزگان
 • گنبدهای نمکی واقع در نهند آذربایجان غربی

 

 

گنبدهای نمکی زیبا واقع در بستک

سایر جاذبه‌های گردشگری در اطراف گنبدهای نمکی بستک

  از آن‌جایی که برای رفتن به جنوب و بازدید از مناطق گردشگری موجود در شهرها و جزیره‌های استان هرمزگان، لازم است وقت صرف کرده و متحمل هزینه‌های رفت‌وآمد، اسکان، خوردوخوراک و سایر هزینه‌ها شوید، بهتر است از قبل جاذبه‌ها، مناطق توریستی و تفریحات این استان را شناسایی کنید تا از وقتی که برای بازدید صرف می‌کنید، بهترین نتایج را کسب کنید. سایر جاذبه‌های توریستی بستک واقع در استان هرمزگان به جز گنبدهای نمکی بستک، عبارتند از:

 • آرامگاه شیخ احمد شیخ راشد، واقع در شهر بستک متعلق به دوران پهلوی که در سال 1381 جزء آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
 • آسیاب کریکی ساخته شده توسط خان‌های شهر بستک متعلق به دوران حیات محمدتقی‌خان معروف به جهانگیرخان که مردم گندم‌های خود را برای آسیاب‌کردن به آنجا می‌بردند.
 • کاروانسرای بستک در اواسط مسیر بندرعباس و لار
 • مدرسه مصطفویه واقع در شهر بستک متعلق به دوره قاجار

 

 

 

مقبره شیخ احمد شیخ راشد واقع در بستک

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر