معرفي مسجد ملك بن عباس

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - بندرلنگه

7 ماه پیش

معرفي مسجد ملك بن عباس بندرلنگه

    مسجد ملك بن عباس، يكي از بناهاي مذهبي شهرستان بندرلنگه واقع در استان هرمزگان است كه قدمتي زياد دارد. اين مسجد داراي مناره‌اي است كه در طول زمان مقداري از زاويه اصلي خود منحرف شده و كجي آن، برج كج پيزا در ايتاليا را تداعي مي‌كند.

مسجد ملك بن عباس

 

    بخشي از بناي مسجد مربوط به دوره صفويه است ولي مناره در سال 1237 ه.ش در زمان قاجار ساخته شده. در تاريخ 17 خرداد سال 1354 مسجد ملك بن عباس در شمار آثار ملي ايران به ثبت رسيد. اگر به گردشگري و بازديد از مكان‌هاي تاريخي، تفريحي و مذهبي علاقه داريد، سفر به كيش به شما امكان مي‌دهد ضمن گردش، تفريح، خريد و بازديد از نقاط ديدني كيش و شهرهاي اطراف جزيره، سري هم به بندرلنگه بزنيد و از جاذبه‌هاي توريستي آن ديدن كرده و از بازارهاي آن خريد كنيد. بندرلنگه از سال 1332 به بعد در شمار شهرستاني از شهرهاي استان هرمزگان درآمده كه خود داراي 5 بخش از جمله بستك، گاوبندي، شيب‌كوه و جزيره كيش و اطراف آن است.

مسجد ملك بن عباس با مناره كج

   بنابراين با اجاره آپارتمان در كيش سالانه يا اجاره كوتاه‌مدت آپارتمان در كيش با ويلايار مي‌‎توانيد از اين فرصت عالي استفاده كنيد و لذت سفري تاريخي، مذهبي و توريستي را در كنار تفريحات آبي جنوب تجربه كنيد. شما همچنين مي‌توانيد با اجاره ويلا گيلان يا اجاره ويلا جنگلي از ويلايار از سفر به شمال كشور نيز لذت ببريد و با اقامت در دل جنگل در ويلا جنگلي، به طور هم‌زمان از زيبايي‌هاي جنگل و دريا نهايت استفاده را ببريد. با اجاره ويلا شمال نوشهر با ويلايار شما در مكاني اقامت خواهيد كرد كه به زيبايي‌هاي دو استان گيلان و مازندران دسترسي خواهيدداشت.

  از اينرو اگر مقصد گردشگري شما جنوب كشور است كه در پاييز و زمستان هواي لطيف بهاري دارد يا شمال هميشه سرسبز و زيبا، ويلايار درخدمت شما است تا در هر نقطه كه تمايل داريد و در هر مكاني كه دوست داريد اقامت كنيد، از جمله آپارتمان، ويلا، خانه، كلبه و ... مسأله اسكان شما را حل كند و هماهنگي‌هاي لازم را جهت اقامت راحت و آسان شما انجام دهد. براي آشنايي بيشتر با مسجد ملك بن عباس بندرلنگه تا پايان مقاله با ما همراه باشيد!

ويژگي‌هاي مسجد ملك بن عباس

 

سبك ايراني هندي مسجد ملك بن عباس

 

   مسجد ملك بن عباس با ارتفاع 10 متر از سطح دريا براي شخصي به نام «سيدمحمد عالم شرف‌البحراني» مجتهد تشيع و به دستور «محمدبن عباس بحريني» در جايي كه قبل‌تر از آن تاريخ مسجد قرارداشت، ساخته‌شد. امروزه آرامگاه سيدمحمد عالم در كنار مسجد به چشم مي‌خورد.

   بنابراين مسجد قبلي در زمان تيموريان ساخته شده‌بود كه در زمان صفويان يك بار مورد مرمت و بازسازي قرار گرفت و مسجد فعلي يك بار ديگر در زمان قاجار بازسازي شد. امروزه اين مسجد يكي از بناهاي تاريخي و ديدني غرب شهرستان بندرلنگه محسوب ميشود. از ويژگي‌هاي خاص اين بنا كه علاوه بر ارزش و اهميت تاريخي و مذهبي، آن را به مكاني ديدني تبديل كرده‌است مي‌توان به مناره كج آن اشاره نمود. همانطور كه مردم زيادي از سراسر دنيا براي بازديد از برج كج پيزا راهي ايتاليا مي‌شوند، اين مناره كج ولي با عظمت و با صلابت نيز همه ساله ميزبان گردشگران زيادي است.

 

معماري مسجد ملك بن عباس

عكس گرفته‌شده از مسجد ملك بن عباس در سال 1350 ه.ش

   معماري مسجد ملك بن عباس تلفيقي از سبك ايراني، اسلامي و هندي است. اين مسجد داراي شبستاني با طاق‌هاي كم‌قوس و گچ‌بري‌هاي زيبا با قطعات گل و بوته بر روي گچ بري ها و 1 رديف حاوي 6 ستون در داخل شبستان و 2 ستون در كناره‌هاي ايوان است. پاستون‌هاي مستطيل‌شكل شبستان به وسيله آجرهايي كه از جنس گچ و مزين به گچ‌بري هستند، آراسته‌شده‌اند. ارتفاع مناره 32 متر و قطر بدنه مناره 3.5 متر است. براي مناره پلكان مارپيچي حاوي 47 پله كه ارتفاع تقريبي هر پله 35  سانتي‌متر است، در نظر گرفته‌بودند. اطراف محوطه بالايي مناره را با پنجره‌هاي مشبك چوبي كه به سبك هندي كنده‌كاري شده بود، تزئين كرده‌بودند. چتر بالاي مناره تداعي‌كننده پرندگان بال گشوده، ساختهشده به سبك هندي است. در فرهنگ ايران قبل از اسلام بناهايي به شكل مناره را كه به آن ميل مي‌گفتند، به منظور روشن نگه‌داشتن آتش براي راهنمايي مسافران مي‌ساختند. پس از ورود اسلام، از مناره به عنوان مكاني براي گفتن اذان و دعوت به نماز  استفاده مي‌شد. ساخت ستون‌هاي زير مناره با تأثير از سبك معماري ايراني و تزئينات دوران صفوي بر اساس معماري متداول در زمان قاجار انجام شده‌است. داخل مسجد به وضوح مي‌توان سبك معماري بناها و معابد هندي را مشاهده نمود.

 

معماري داخلي مسجد ملك بن عباس

 

راه دسترسي به مسجد ملك بن عباس

 

 راه دسترسي به مسجد ملك بن عباس اين است كه ابتدا به بندر لنگه برويد و از داخل شهر عازم محله بحريني‌ها شده و در حاشيه جنوب بلوار جديد بندرلنگه يا خيابان پاسداران قديم، به مسجد ملك بن عباس برويد.

 

مكان‌هاي نزديك به مسجد ملك بن عباس

 

  مكان‌هاي نزديك به مسجد ملك بن عباس واقع در بندر لنگه شامل مجتمع تجاري مسكوني ياقوت، سوپرماركت سيد سجاد بحريني، الكتريكي دربان، لاستيك فروشي محمد خلساني، حسينيه حداد و فرماندهي نيروي انتظامي شهرستان بندرلنگه است. لازم به ذكر است كه فرودگاه شهرستان بندرلنگه دومين فرودگاه ساخته‌شده در ايران پس از فرودگاه قلعه مرغي تهران است كه در شمار آثار ملي ايران به ثبت رسيده و ساختمان فرودگاه نيز بازسازي شده‌است. پيشنهاد مي‌شود بازديد از اين مسجد تاريخي زيبا را از دست ندهيد.

 


گچ‌بري‌ها و تزئينات داخلي مسجد ملك بن عباس

 

 

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر