معرفي حمام خاني بستك

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - بستک

7 ماه پیش

شرحي پيرامون معرفي حمام خاني بستك

    بناهايي مانند بازار، مسجد و مدرسه از جمله بناهايي هستند كه همواره نقش مهمي در زندگي افراد ايفا مي‌كنند. يكي ديگر از بناهايي كه در گذشته نقش پرررنگي در زندگي نياكان ما داشته، حمام بوده‌است كه نه فقط محلي براي شستشو و نظافت، بلكه يك مكان مهم ارتباطات اجتماعي، تجاري و اقتصادي نيز محسوب مي‌شده‌است. در اين مقاله به معرفي حمام خاني بستك مي‌پردازيم كه يكي از حمام‌هاي مهم و جاذبه‌هاي گردشگري واقع در شهرستان بستك در استان هرمزگان است. اكثر حمام‌هاي قديمي كه امروزه ديگر كارايي ندارند و به عنوان موزه استفاده مي‌شوند، متعلق به دوران صفويه و قاجاريه هستند. اگر شما نيز به بازديد از مكان‌هاي گردشگري علاقه داريد، حمام خاني بستك يكي از آثار قديمي به جامانده از دوره قاجار است كه پيشنهاد مي‌شود در سفر به جنوب حتماً سري به آنجا بزنيد. شما مي‌توانيد در فصول پاييز و زمستان كه هواي جنوب دلپذير و بهاري است، براي سفر به كيش برنامه‌ريزي كرده و به هنگام اقامت در اين جزيره زيباي جنوبي، از آثار تاريخي و گردشگري شهرهاي مختلف استان هرمزگان نيز ديدن كنيد. اجاره ويلا ساحلي در كيش از سايت ويلايار يك گزينه خوب و ايده‌اي جالب است كه هم از مناظر طبيعي كنار دريا استفاده كنيد و هم به گردش و تفريح بپردازيد. تفريحات آبي جنوب نيز مي‌تواند لذت سفر شما را دوچندان كند. براي دريافت قيمت اجاره آپارتمان مبله در كيش مي‌توانيد از سايت ويلايار استعلام بگيريد و هماهنگي‌هاي لازم را جهت رزرو مكان مورد نظر انجام دهيد. براي اطلاع بيشتر در مورد حمام خاني بستك تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد!

 

حمام خاني بستك

اهميت و جايگاه حمام در زندگي گذشتگان

 

حمام‌هاي قديمي با معماري خاص و شكل زيرزميني، يكي از بناهاي مهم تاريخي

 

   يكي از مواردي كه مي‌توان به فرهنگ اقوام مختلف دست يافت، مراجعه به مكان‌هاي زندگي، مكان‌هاي  پركاربرد و مورد استفاده براي تعاملات اجتماعي آنان است. اهميت اين مكان‌ها به اندازه‌اي است كه مي‌توان به تاروپود فرهنگ و تفكر آن اقوام كه موجب شكل‌گيري آداب و رسوم‌شان شده‌بود پي برد.

   در گذشته حمام‌ها يكي از مكان‌هايي بودند كه همه اقشار جامعه از هر طيف و از هر سني به آنجا مراجعه مي‌كردند. نقش حمام‌ها را در تعاملات اجتماعي زنان حتي پررنگ‌تر از نقش آن براي مردان مي‌توان يافت؛ زيرا زنان زياد به بيرون از خانه مراجعه نمي‌كردند ولي حمام يكي از مكان‌هاي ضروري براي حضور آن‌ها در جامعه بوده‌است.

  نقش حمام‌ها در قديم به گونه‌اي بوده كه حتي بر منش و رفتار انسان‌ها نيز تأثير مي‌گذاشته‌است. افراد مختلفي از جمله پزشك، تاجر، معلم، سرمايه دار و به طور كلي همه اقشار به آنجا وارد مي‌شدند و در طول زماني كه براي شستشو صرف مي‌كردند وارد تعاملات اجتماعي و گفتگوهايي مي‌شدند كه منتهي به انجام كارهاي درماني، تجارت، معاملات، خواستگاري و غيره مي‌شد.

   بنابراين حمام نقشي بيش از يك مكان براي نظافت داشته و در واقع يك مركز مهم تبادلات فرهنگي و اقتصادي بوده‌است. پس از ورود آب لوله‌كشي به منازل و ساخت حمام در خانه‌ها، به تدريج حمام‌ها نقش و كاركرد خود را از دست دادند، ولي حفظ بناهاي تاريخي گذشته به منزله كتاب تاريخي است كه بايد براي آيندگان باقي بماند تا نسل‌هاي آينده با زندگي و فرهنگ نياكان خود آشنا شوند و آن‌ها را حفظ نمايند. از اينرو بازسازي و حفظ بناهايي از جمله حمام خاني بستك اهميت مي‌يابد.

معماري حمام خاني بستك

 

 

معماري سبك ايراني حمام خاني بستك

 

   حمام خاني بستك به عنوان يكي از بناهاي تاريخي متعلق به دوره قاجار در كنار خانه بني‌عباسي با قدمت بيش از 150 ساله و با معماري اصيل ايراني در سال 1381 در فهرست آثار ملي ثبت شد و امروزه با كاربري موزه مردم‌شناسي، پذيراي عموم مردم است.

  در گذشته حمام‌ها را در زيرزمين مي‌ساختند تا جداره ديوارها از استحكام بيشتري برخوردار باشد و اتلاف دماي زياد داخل حمام به بيرون به حداقل برسد و در سرماي زمستان حمام گرم بماند. از آن‌جايي كه شهرستان بستك در اقليم گرم‌وخشك قرار دارد كه زمستان‌هاي سردي دارد، حمام خاني بستك را نيز با اين شيوه ساختند و در معماري ايراني آن از چنين شيوه‌اي پيروي كردند. آب مصرفي حمام خاني بستك از چاهي كه در ضلع شرقي حمام تعبيه كرده‌بودند، تأمين مي‌شده‌است. اين حمام نيز مانند ساير حمام‌هاي معاصر خود از جمله حمام گله‌داري داراي گنبدهايي در بالاي بناي چهارضلعي بوده كه دريچه‌هايي براي ورود نور خورشيد روي آن‌ها تعبيه شده بوده‌است. ابعاد زميني كه براي ساخت حمام در نظر گرفته‌بودند، مساحتي معادل 15 متر عرض در 24 متر طول بوده‌است و در جدار ديوارها كانال‌هايي براي مسير ورود آب از چاه ساخته‌بودند.

   حمام خاني بستك به لحاظ ساخت و معماري شبيه حمام ديگري به نام حمام سيبه است كه در منطقه كوخرد شهرستان بستك وجود دارد و به طور كلي معماري خانه‌ها و بناهاي آن دوران به سبك معماري حاشيه خليج‌فارس است. مشابه اين حمام را مي‌توان با نام حمام گنج‌علي‌خان در شهر كرمان يافت. در سال 1373 ه. ش. حمام خاني مورد مرمت و بازسازي قرارگرفت و امروزه پس از گذشت يك قرن و نيم همچنان پابرجا و ميزبان بازديدكنندگان است.

 

راه دسترسي به حمام خاني بستك

 

 

حمام خاني بستك يكي از مكان‌هاي گردشگري استان هرمزگان

 

   براي بازديد از حمام خاني بستك، لازم است به شهر بستك برويد و از آن‌جا به خيابان مصطفويه رفته و در ضلع غربي قلعه خان بستك روبروي مدرسه مصطفويه، به حمام خاني بستك برسيد.

ويلايار

   اگر شما از آن دسته افرادي هستيد كه به سفرهاي گردشگري علاقمنديد و يا تمايل داريد فرصت‌هايي كه به عنوان تعطيلات آخر هفته يا تعطيلات رسمي براي گردش به وجود مي‌آيند را غنيمت بشماريد و در كنار دوستان يا خانواده خود از سفر به جنوب يا شمال ايران استفاده كرده و لذت ببريد، ويلايار با اجاره انواع ويلا، خانه، آپارتمان مشكل اسكان شما را حل و دل‌نگراني شما را برطرف مي‌كند. به منظور اجاره ویلا در شمال ، اجاره ویلا شمال سالیانه و يا  اجاره ویلا ارزان در شمال مي‌توانيد با مراجعه به سايت ويلايار درخواست خود را مطرح كنيد و دغدغه تهيه مكان مورد نظر را به كارشناسان و همكاران ما بسپاريد و از سفرهاي تفريحي و گردشگري خود به شمال يا جنوب لذت ببريد.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر