حافظیه انزلی

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - انزلی

4 سال پیش

سفری به یادماندنی به حافظیه انزلی

تا به حال در مورد حافظیه انزلی چیزی شنیده‌اید؟ اصلا می‌دانستید به جز حافظیه شیراز حافظیه دیگری هم وجود دارد؟ حافظیه انزلی یکی از جمله آثار تاریخی در قسمت شمالی کشور یعنی شهر بندرانزلی بوده که تقریبا خیلی از افراد اسم آن را نشنیده‌اند. اگر می‌خواهید بیشتر با این جاذبه گردشگری زیبا آشنا شوید پس با بنده همراه باشید تا تجربه بازدید خودم را از این بخش با شما در میان بگذارم.

حافظیه انزلی در استان گیلان و شهر بندرانزلی و در مجاورت با شهرداری این شهر قرار گرفته است. خود شهرداری این منطقه هم در سال 1308 ساخته شده و می‌توان آن را یکی از بناهای تاریخی این شهر دانست. در فاصله چند قدمی از شهرداری بنای حافظیه انزلی به چشم می‌خورد که ساخت آن در سال 1311 به پایان رسید و معماری آن توسط مهندس‌های آلمانی انجام شده بود. در نزدیکی این بنا ساختمان‌ها و کارگاه‌های آموزشی را می‌بینیم که به طرز زیبایی با معماری خانه‌های گیلانی طراحی شده است که خود این ساختمان‌ها هم یکی از جذابیت‌های بازدید از این منطقه به شمار می‌رود.

آشنایی با بنای حافظیه انزلی

مساحت کلی بنای حافظیه انزلی حدود 76 متر مربع هست. این محل را با نام محل ترنم موزیک می‌شناسند که در زمان‌های گذشته مکانی برای هنرنمایی گروه‌های موسیقی بود. این بنا 4 سال پیش از ترمیم حافظیه شیراز و شکل کنونی که در حال حاضر دارد، ساخته شده اما از آنجایی که حافظیه شیراز به حافظیه شهرت پیدا کرد به همین خاطر نام آن را تغییر ندادند تا اینکه در سال 1366 هجری شمسی به دلیل شباهت بسیار این بنا با حافظیه شیراز به جای نام محل ترنم موسیقی بندر انزلی اسم آن را به حافظیه انزلی تغییر دادند و در واقع از سال 66 بود که این بنا به حافظیه انزلی تغییر نام پیدا کرد.

یکی از زیبایی‌های اطراف حافظیه انزلی المان و نمادهایی است که زندگی مردم استان گیلان را به نمایش می‌گذارد مثل خانه‌های زیبای گیلانی، قایق‌های کاغذی، گاری و قوری و کلی نمادهای دیگر که با دیدنشان اصالت زندگی این شهر زیبا برایتان تداعی خواهد شد.

متاسفانه این بنا با اینکه یکی از آثار ملی کشور به حساب می‌آید اما به مانند یک آثار ملی و فرهنگی با آن برخورد نمی‌شود. برای همین زمان بازدید ممکن است این موضوع تو ذوقتان بخورد! در اکثر مواقع زمانی که مکانی به عنوان یک آثار هنری شناخته می‌شود و قدمتی چندین ساله دارد اطراف آن را با گل و سایر تزئینات زیباسازی می‌کنند و یا حداقل پس از گذشت چندین سال و به دلیل قرارگیری در مجاورت آب و هوا و تخریب بخشی از آثار، مورد ترمیم و مرمت قرار می‌گیرند اما در خصوص این بنای زیبا و تاریخی همچین خبری وجود ندارد و بسیار غریبانه با آن برخورد می‌شود.

مکان‌های دیدنی در مجاورت حافظیه انزلی

در نزدیکی بنای حافظیه انزلی می‌توانید بندرگاه زیبای انزلی را هم مشاهده کنید. تقریبا از حافظیه انزلی تا بندرگاه 5 دقیقه زمان برای پیاده روی نیاز است تا به بندرگاه انزلی برسید و دریای زیبا را مشاهده کنید. اگر قصد داشته باشید در دریا گشت و گذار داشته باشید قایق‌های تفریحی وجود دارد که می‌تواند این امکان را برای شما فراهم آورد.

کمی دورتر از این بنا می‌توانید هتل قدیمی انزلی به نام هتل ایران را مشاهده کنید و اگر مکانی را برای اقامت در این شهر ندارید، این هتل می‌تواند انتخابی مناسب برای شما باشد.

همان‌طور که در طول این مطلب برایتان توضیح دادم حتما متوجه شدید که در جوار این آثار تاریخی زیبا کلی مکان‌های دیدنی و جالب وجود دارد که تنها با پیاده روی چند دقیقه‌ای می‌توانید از آنها بازدید به عمل آورید. اگر در فکر پیدا کردن مکانی جهت اقامت چند روزه برای مسافرت خود به بندرانزلی هستید یکی از گزینه‌هایتان برای انتخاب می‌تواند همین منطقه باشد. منطقه‌ای که علاوه بر مکان‌های دیدنی بسیار می‌تواند امکان اقامت را به سادگی برای شما فراهم آورد.

چرا به حافظیه انزلی، محل ترنم موزیک می‌گفتند؟

دلیل این نام گذاری این بود که در زمان گذشته حدود 7-8 متر دورتر از این بنا و در قسمت جنوب غربی آن، جایی که پلکان کانون پرورش فکری قرار داشت مکانی به حالت دو قبر درست کرده بودند که نام لیلی و مجنون بر روی آن بود و درست بالای سر این دو قبر دو درخت بید مجنون کاشته شده بود و مردم به صورت دسته دسته برای تماشای اجرای موسیقی به این بخش می‌آمدند.

اجرا کنندگان به دسته‌های30 نفر و 38 نفره تقسیم می‌شدند که با نظم و ترتیبی خاص به همراه لباس‌های یک رنگ به اجرای موسیقی می‌پرداختند. از سال 1360 بود که دیگر موسیقی در این محل نواخته نشد و 6 سال بعد یعنی در سال 1366 نیز همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم نام این بنا از محل ترنم موزیک به حافظیه انزلی تغییر پیدا کرد.

چرا باید به حافظیه انزلی سفر کنیم؟

من قبل از سفر تحقیق اجمالی در مورد حافظیه انزلی انجام دادم و زمان سفر متوجه غربت و کم لطفی و کم توجهی به این بنای زیبا شدم. بنایی که حتی پیش از حافظیه شیراز ساخته شده است و قدمتی نزدیک به 90 سال دارد در حال حاضر مورد عنایت بسیار کمی قرار گرفته است. این بنا که حدود 40 سال پیش به عنوان محلی جهت اجرای موسیقی‌های محلی شناخته می‌شد پس از گذشت چندین سال شهرت و آوازه خود را از دست داده است.

برای منی که عاشق سفر هستم همیشه دیدن مکان‌های پر از گردشگر جذابیت بالایی داشته و دیدن اینکه افراد بسیاری از یک مکان تاریخی بازدید می‌کنند و برای دیدن و آگاهی از تاریخ آن کنجکاو هستند همیشه جزو لذت‌های سفرم محسوب می‌شده است اما با دیدن این محل که با وجود تاریخی بودن در کشور تا به این حد غریب واقع شده است تماشای این غربت واقعا ناراحت کننده بود.

دلیل اینکه می‌خواهم از حافظیه انزلی دیدن کنید نه تنها زیبایی منحصر به فرد آن است بلکه جذابیت بالایی است که این اثر دارد به گونه‌ای که مطمئن هستم در هنگام بازدید علاوه بر حافظیه انزلی از مکان‌های دیگری که در اطراف این بخش وجود دارد و در طول این مطلب برای شما نام بردم هم لذت خواهید برد. درست است که این بخش یکی از مکان‌های پر رفت و آمد در انزلی به حساب می‌آید اما با وجود گردشگران بسیار، شهرداری و میراث فرهنگی باید در جهت مرمت و بازسازی و زیباسازی هر چه بیشتر این بنای تاریخی نهایت تلاش خود را به کار گیرند تا این آثار مهم برای مردم بیشتر شناخته شود.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر