بقعه شیخ زاهد گیلانی ؛ ساده، اما سرشار از زیبایی

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - لاهیجان

1 ماه پیش

بقعه شیخ زاهد گیلانی؛ ساده، اما سرشار از زیبایی

خلاصه محتوا : یکی از بی نظیرترین زیبایی های استان گیلان که در میان کوه های لاهیجان قرار گرفته است، بقعه شیخ زاهد گیلانی است. هیچ رهگذری نیست که با دیدن گنبد فیروزه ای این بقعه دلش نلرزد. معماری منحصر به فرد و زیبای بقعه شیخ زاهد گیلانی در کنار عطر چای و آب و هوای بی نظیر آن را به یکی از جاذبه های زیارتی و سیاحتی شهر لاهیجان تبدیل کرده است.

بقعه شیخ زاهد گیلانی؛ گنبدی فیروزه ای در دل کوه های لاهیجان

یکی از بی نظیرترین زیبایی های استان گیلان که در میان کوه های لاهیجان قرار گرفته است، بقعه شیخ زاهد گیلانی است. هیچ رهگذری نیست که با دیدن گنبد فیروزه ای این بقعه دلش نلرزد. معماری منحصر به فرد و زیبای بقعه شیخ زاهد گیلانی در کنار عطر چای و آب و هوای بی نظیر آن را به یکی از جاذبه های زیارتی و سیاحتی شهر لاهیجان تبدیل کرده است. اگر از جایگاه والای شیخ در میان علما و بزرگ مردی های وی آگاه باشید، بی شک حس بودن بر مزارش می تواند برایتان بسیار هیجان انگیز باشد.

شیخ زاهد در سال 615 در سیاهورود چشم به جهان گشود. خانواده وی از کدخدایان صاحب نام و صاحب اعتبار گیلان بودند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که نسبت شیخ زاهد با چند پشت به سهروردی، سپس به حسن بصری و در پایان به حضرت علی می رسد. شاید گرایش بسیاری از افراد به حضور در بقعه این شیخ بزرگوار از همین موضوع سرچشمه می گیرد. وی درسال 700 در زادگاه خود دیده از جهان بست.

بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه ای سراسر زیبایی و شکوه

اگر راهی گیلان شدید و تصمیم گرفتید با حضور در اماکن دیدنی شهر لاهیجان خاطره سازی کنید، بازدید از بقعه شیخ زاهد گیلانی را در اولویت قرار دهید. اگرچه نقطه به نقطه لاهیجان زیبایی و شکوه است، اما آرامش و سادگی بقعه شیخ زاهد جلوه دیگری دارد. چشمانتان را ببندید و گنبدی فیروزه ای رنگ در میان کوه های سر به فلک کشیده و مه گرفته ای را تصور کنید که توسط مزارع چای و باغ ها و تپه های سرسبز احاطه شده است. صدای همهمه حاضران و آواز پرندگان و آب و هوای بی نظیر را نیز به تصوراتتان بیفزایید تا به زیبایی های این خطه پی ببرید. اگرچه تجسم این حجم از زیبایی آن هم در یک قاب شگفت انگیز است، اما شنیدن کی بود مانند دیدن؟

برای رفتن به بقعه شیخ زاهد گیلانی چیزی نیاز ندارید. تنها کافی است دلتان را بردارید و به دل جاده لاهیجان به لنگرود بزنید. تا رسیدن به مقصد زیبایی پشت زیبایی است که محوتان می کند. در سمت راست جاده و در میان دامنه سرسبز کوه زاهدی آرمیده است که هرچه از بزرگی او و زیبایی مقبره اش بگوییم، گزاف نیست.

پس از اندکی پیاده روی از پله های متعددی که به بقعه منتهی می شوند، چشم اندازی از بهشت رو به رویتان نمایان می شود. زیبایی بی نظیر گنبد فیروزه ای بقعه شیخ زاهد گیلانی آن هم در میان هوای صاف و آفتابی می تواند تصویری از یک رویای تحقق یافته باشد. این بقعه اگرچه ساده و بی آلایش است، اما بی نهایت زیبا است. آرامش حضور در این مکان وخیره شدن به زیبایی هایی که تا دور دست ها ادامه دارد، می تواند خستگی زندگی های تکراری امروزی را از تن بزداید.

 بنای بقعه از دو اتاق مستطیل و مربع شکل که در کنار یکدیگر مستقر شده اند، تشکیل شده است. ایوان بقعه زیبایی و جلوه خاصی به آن بخشیده و از دور بسیار دلربا است. ضریح چوبی در کنار کاشی های سفالی سفید و سیاه و زرد و آبی، گچ بری های زیبا و آزاره های چشم نواز دست به دست هم داده و بقعه شیخ زاهد گیلانی را به یک تکه از بهشت تبدیل کرده اند.

جالب است بدانید که در کنار مقبره این مرد بزرگوار زاهدی دیگر خفته است. اگر با دقت به کتیبه موجود بر سنگ مزار وی بنگرید، متوجه می شوید که سید رضی بن سید مهدی الحسینی باشکیجانی از بزرگمردان و زاهدان قرن نهم می باشد. او در سال 835 در گذشته و در کنار شیخ زاهد گیلانی به خاک سپرده شده و آرام گرفته است.

اگر روزی تصمیم گرفتید که راهی استان گیلان شوید، به عروس سبز پوش ایران، لاهیجان نیز سری زده و از بقعه شیخ زاهد گیلانی دیدن کنید. بی شک خاطراتی به یاد ماندنی برایتان رقم خواهد خورد.  

بقعه شیخ زاهد گیلانی

با سایت اجاره ویلا نگرانی بابت اقامت درشمال کشور بی معنی است!

اگر قصد دارید به شمال آمده و فارغ از تمام دغدغه ها و مشکلات از زیبایی های بی انتها و جاذبه های دیدنی لذت ببرید، اما نگران اقامت و استراحتگاه هستید، بدانید که نگرانی شما بی مورد است. پس عزمتان را جزم کرده و راهی جاده های پر پیچ و خم و مه گرفته شهرهای شمالی شوید. سایت اجاره ویلا به شما این اطمینان را می دهد که بهترین ویلای استخردار را در اختیارتان قرار می دهد. اگر فکر ویلا اجاره ای استخردار ساری را در سر می پرورانید، اجاره ویلا استخردار ساری تخصص سایت اجاره ویلا است. همواره همراهتان هستیم!

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر