پل شاه عباسی املش؛ یادگاری به جای مانده از دوران پر هیاهوی صفوی!

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - املش

4 ماه پیش

پل شاه عباسی املش؛ یادگاری به جای مانده از دوران پر هیاهوی صفوی!

تلفیق قدمت و زیبایی را در پل شاه عباسی املش به تماشا بنشینید!

پل شاه عباسی املش که یکی از زیباترین و قدیمی ترین جاذبه های استان گیلان و شهرستان املش به شمار می رود، یادگاری به جا مانده از دوران صفویان است. خشت خشت این پل روایتگر تاریخ می باشد و همین امر بر زیبایی های چشم نواز آن افزوده است. اگر دل به جاده های شمالی زده و راهی استان گیلان شدید، به شهر پر جاذبه املش هم سری زده و به بازدید از پل شاه عباسی املش واقع در روستای بلوردکان بپردازید. بی شک خاطره هایی به یاد ماندنی در این خطه برایتان رقم خواهد خورد. خاطراتی که مرور آن ها می تواند لحظاتی خوش را برایتان یادآوری کند.

رودخانه های سیاهرود و زیل بره در زیر این پل تاریخی یک دیگر را در آغوش می کشند و هم گام با هم مابقی مسیر را می پیمایند. سیاهرود که یکی از معروف ترین رودهای املش است، از طرف غرب و زیل بره نیز از سمت شمال غربی روستای سرسبز و دیدنی بلوردکان جاری می گردند تا در نهایت در یک نقطه به یکدیگر پیوسته و صحنه ای بی نظیر را خلق کنند.

پل شاه عباسی املش که با قامتی بر افراشته نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می کند، با استفاده از آجر و ملات ساروج ساخته شده است. وجود قلوه سنگ های بزرگ و کوچک در پایه های این پل که نشان از استحکام بنا دارد، بسیار جلب توجه می کند.

در گذشته های نه چندان دور پل تاریخی و زیبای شاه عباسی املش از یک دهانه بزرگ و دو دهانه کوچک برخوردار بود. اما بی مهری زمان به مرور یکی از دهانه های کوچک را از بین برد تا ما امروزه شاهد وجود یک دهانه بزرگ و یک دهانه کوچک باشیم. البته از بین رفتن این دهانه کوچک نه تنها اندکی از جذابیت و چشم نوازی پل کم نکرده است، بلکه چهره ای تاریخی تر و قدیمی تر به آن بخشیده است!

آیا می دانید چرا این پل را با نام پل شاه عباسی املش می شناسند؟ شاید برایتان جالب باشد بدانید از آن جا که این پل در دوران رونق خود بر سر یکی از مسیرهای شاه عباسی از شهرستان املش به قزوین قرار داشته است، تصمیم بر آن شده است که آن را شاه عباسی بنامند. این پل در گذشته بیش از 50 متر طول و 5 متر عرض داشته است که در اثر ناملایمتی های روزگار و گذر زمان امروزه این مقادیر کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.

 از دور که به پل شاه عباسی املش نگاه می کنید، می بینید که قامت این پل توسط درختانی سبز و سر به فلک کشیده احاطه شده است. وجود شاخ و برگ درختان و بوته های بزرگ و کوچک ابهت خاصی به پل بخشیده و زیبایی آن را چندین برابر کرده است. منظره ای که مانند آن را تنها در نقاشی ها دیده اید!

پل شاه عباسی املش

پل شاه عباسی املش و قدمتی به درازای تاریخ

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، ساخت این پل به دوران حکومت صفویان بر می گردد. پل مذکور در آن دوران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است. به گونه ای که شاه عباس دستور داده است در فاصله ای نزدیک به این پل تعدادی کاروانسرا بنا کنند. اگر با دقت اطراف پل را بنگرید، در حدود 140 متری این پل آثاری از بقایای کاروانسراهای نام برده را خواهید دید.

سینه ستبر پل شاه عباسی روایتگر هنر معماری دوران صفوی است. استحکام این پل با وجود قدمت طولانی آن ستودنی است. بازدید از پل شاه عباسی املش و معماری بی نظیر آن پیشنهادی طلایی از سوی ما به شما است. بی شک از دیدن این حجم از زیبایی آن هم در دل یک قاب قدیمی شگفت زده خواهید شد!

پل شاه عباسی املش

با افتخار خدمت رسان شما هستیم!

سایت اجاره ویلا به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین ارائه دهندگان خدمات اقامت در شمال کشور و سایر نقاط ایران، مفتخر است که بهترین امکانات اقامتی را با مناسب ترین هزینه ها در اختیار شما قرار دهد. اگر به دنبال ویلا استخردار جنگلی هستید و یا فکر ویلا استخردار ارزان شمال را در سر می پرورانید، سایت اجاره ویلا در شمال در خدمت شما است. اجاره ویلا استخردار تنکابن، اجاره ویلا استخردار در سرخرود و... همه و همه از خدمات اقامتی منحصر به فرد سایت اجاره ویلا شمال به شما و همراهانتان است. یک بار به ما اعتماد کنید، برای همیشه پاسخگوی اعتمادتان خواهیم بود! لذت تجربه یک سفر به یاد ماندنی را به خود و همراهانتان هدیه دهید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر