برج رسکت جزو جاذبه های گردشگری کدام استان است؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - ساری

1 سال پیش

در این مقاله قصد معرفی برج رسکت را داریم. برج رسکت یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران است که سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از این مکان تاریخی به استان مازندران سفر می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مکان تاریخی همراه ما باشید.

معرفی برج رسکت

برج رسکت یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران است که ساخت آن به قرن پنجم هجری قمری بر می گردد. همچنینی این بنای تارخی در زمان غزنویان  و بر روی شیب تند کوه ساخته شده است. برخی از مردم معتقد هستند که این مکان آرامگاه یکی از شهریاران آل باوند است. برج رسکت یک بنای آجری دارد. این برج در روستایی به نام رسکت قرار دارد و نام برج رسکت برگرفته از این روستا می باشد. در این بنا دو کتیبه به خط های کوفی و پهلوی باستان وجود دارد. این مکان تاریخی در سال 1312 به عنوان یک اثر ملی در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. سازنده این بنای تاریخی آل باوند می باشد. در شهاب سنگی در سال 237 هجری قمری، در این منطقه سقوط کرده است و این شهاب سنگ به نام شهاب سنگ اسپهبد شروین شناخته می شود. از امکانات این منطقه می تواند به اینترنت اشاره کرد. شما عزیزان به راحتی می توانید در این منطقه به اینترنت دسترسی پیدا کنید.

 

 

 

 

برج رسکت

ویژگی های برج رسکت

این بنای تاریخی حدود 18 متر ارتفاع دارد و محیط قسمت پایینی آن حدود 15 متر است. قطر داخلی برج حدود 60 متر است. بدنه این بنای تاریخی مقرنس کاری شده است و انجام مقرنس کاری، زیبایی نما را دو چندان کرده است. علاوه بر بدنه ی آن لبه ی برج هم مقرنس کاری شده است و با آجر هایی که نقش گچ بری دارند تزئین شده است. دو کتیبه به خط های پهلوی باستان و کوفی در این برج قابل مشاهده است. کتیبه کوفی را با گچ بری های زیبایی تزئین کرده اند. تنها یک سوم از این کتیبه باقی مانده و قابل خواندن است. دو سوم باقی مانده آن از بین رفته است. پس زمینه این کتیبه به رنگ آبی و نوشته های آن به رنگ سفید می باشد. در بالای آن کتیبه به خط پهلوی باستان قرار دارد. که این کتیبه هم مانند آن یکی با گچ بری تزئین شده است اما بر اثر گذر زمان بسیار آسیب دیده است. این آثار تاریخی دارای 4 سطر می باشد که سه سطر اول و نصفی از سطر چهارم به خط کوفی ریحان نوشته شده است. این خط شبیه به خط فوقانی است. باقی سطر چهارم به خط پهلوی باستان نوشته شده است. متن خط کوفی به دو بخش تقسیم می شود بخش اول آیات قرآنی می باشد و بخش دیگر به مطالب تاریخی اختصاص داده اند.  

مسیر رفتن به برج رسکت

در 40 کیلومتری جنوب شهرستان ساری برج رسکت قرار دارد. این بنای تاریخی در روستای رسکت واقع شده است. برای رفتن به این مکان دیدنی کافیست به شهرستان ساری بروید و بعد از رسیدن به دو راهی کیاسر و سد سلیمان تنگه به سمت غرب بروید. این جاده آسفالت می باشد و به راحتی می توانید از آن گذر کنید. روستای رسکت دارای جاده ی بسیار زیبا و سرسبزی می باشد که می توانید با دیدن آن لذت ببرید. بعد از گذراندن جاده ی روستای رسکت به سمت سد بروید. در آنجا اگر از مردم بومی آن منطقه سوال کنید شما را برای رسیدن به برج رسکت راهنمایی می کنند.

برج رسکت

جاذبه های گردشگری اطراف برج رسکت

در شهرستان ساری جاذبه های گردشگری بسیاری وجود دارد. اما یکی از آن ها که نزدیک به برج رسکت می باشد سد سلیمان تنگه یا سد شهید رجایی است. شما عزیزان می توانید بعد از بازدید از این بنای تاریخی به سمت سد سلیمان تنگه بروید زیرا این سد طرفداران بسیاری دارد و سالانه گردشگران بسیاری برای دیدن آن به استان مازندران می آیند.

بهترین زمان برای بازدید از این بنای تاریخی

 بهترین زمان برای بازدید از این بنای تاریخی فصل بهار می باشد زیرا هوا بسیار خوب می باشد و شما عزیزان به راحتی می توانید از این بنای تاریخی دیدن فرمایید. فصل تابستان هوا بسیار گرم است و ممکن است گرمای بیش از حد شما را اذیت کند. فصل پاییز هم می تواند زمان مناسبی برای بازدید از این بنا باشد. برگ درختانی که در این منطقه وجود دارد به رنگ زرد، نارنجی و قرمز در می آیند و منظره زیبایی را درست می کنند و در این فصل می توانید عکاسی کنید و عکس های زیبایی بگیرید.

انتخاب مکانی مناسب جهت اقامت

شما عزیزان جهت تهیه ویلا می توانید به شهرک دریاکنار و یا خزرشهر بروید. شاید سوال برای شما پیش بیاید که خزرشهر کجاست. خزرشهر یکی از شهرک های قدیمی استان مازندران است که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است که دارای ویلا های زیبایی می باشد. شما عزیزان جهت اقامت خود می توانید ویلا در خزرشهر شمالی اجاره کنید و از اقامت خود لذت ببرید. بابلسر دریاکنار یکی دیگر از شهرک های استان مازندران است. مساحت شهرک دریاکنار بیش از 300 هکتار می باشد و حدود 1700 ویلا در آن ساخته شده است. می توانید به این شهرک سفر کنید و ویلای مورد نیاز خود را انتخاب و اجاره کنید.

برج رسکت

معرفی غذای اسپناساک

اسپناساک یکی دیگر از غذای های محلی شهرستان ساری است که خواص بسیاری دارد. در این غذا پروتئین بسیاری وجود دارد که خوردن آن مانند دارد عمل می کند و می تواند برخی از بیماری ها را درمان کند.  برای تهیه این غذا به اسفنجاج تازه، برگ سیر، گوشت قرمز، پیاز و نعناع نیاز داریم. افرادی که گیاهخوار هستند می توانند از تخم مرغ به جای گوشت استفاده کنند.

در پناه حق باشید

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر