معرفي شهر زير زميني كاريز

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - کیش

3 ماه پیش

شرحي پيرامون معرفي شهر زيرزميني كاريز

   شهر زيرزميني كاريز كه يكي از جاذبه‌هاي گردشگري جزيره كيش محسوب مي‌شود، در حقيقت يك شهر زيرزميني تاريخي نيست، بلكه مجموعه‌اي از قنات‌ها متشكل از شبكه‌هاي آب‌ زيرزميني است كه آب شرب مردم جزيره را از گذشته تاكنون تأمين كرده‌است. از آن‌جايي كه جزيره كيش واقع در استان هرمزگان شيب كمي دارد، اين سبك حفر قنات به نوعي مي‌توان گفت كه از پيشرفته‌ترين روش‌هاي برخورداري از سفره‌هاي آب زيرزميني به منظور تأمين آب شرب و نبوغ سازندگان قنات‌ها محسوب مي‌شود.

 

شهر زيرزميني كاريز

 

    جزيره كيش با پتانسيل گردشگري بالا به لحاظ داشتن مكان‌هاي تاريخي، توريستي، تفريحي و همچنين تفريحات آبي همواره مورد توجه گردشگران ايراني و غير ايراني بوده‌است. به منظور اقامت در كيش مي‌توانيد با اجاره روزانه ویلا و آپارتمان در کیش يا اجاره ویلا ساحلی در کیش از سايت ويلايار مدت زماني را با فراغ‌خاطر در اين جزيره زيبا اسكان كرده و گردش كنيد.

شهر زيرزميني كاريز

 

   همچنين مي توانيد با اجاره کوتاه مدت آپارتمان در کیش، مدت طولاني‌تري در جزيره بمانيد و از همه مكان‌هاي تاريخي و توريستي ديدن كنيد. ويلايار علاوه بر امكانات اقامتي كه در شهرها و جزيره‌هاي جنوب در اختيار شما مي‌گذارد، در شمال ايران هم موارد مناسبي براي اسكان شما در نظر دارد. اجاره آپارتمان در خزرشهر و همچنين اجاره ویلا بابلسر لب دریا با كمك سایت خزرشهر نمونه‌اي از اين خدمات هستند. اكنون براي آشنايي بيشتر با شهر زيرزميني كاريز و اطلاع از جزئيات بيشتر از اين جاذبه گردشگري و مكان تفريحي زيبا، در ادامه مقاله با ما همراه باشيد

 

 

شهر زيرزميني كاريز

 

ويژگي‌هاي شهر زيرزميني كاريز

  كاريز در واقع به معناي قنات است و گذشتگان از قنات به منظور هدايت آب‌هاي زيرزميني به سطح زمين استفاده مي‌كرده‌اند.  شهر زيرزميني كاريز به لحاظ طول قنات‌ها و عمق چاه‌ها با ديگر قنات‌هاي ايران تفاوت‌هاي زيادي دارد اما با توجه به قدمت 2500 ساله و حداكثر ارتفاع قنات‌هاي كيش كه 45 متر است، ساخت اين مجموعه قناتها خبر از هوش و فراست ايرانيان باستان مي‌دهد كه چگونه توانستند از موقعيت خاص جزيره با شيب كم به منظور ذخيره آب و تأمين آب شرب مردم استفاده كنند.

   مصالح ساخت قنات گل مارون(مرگل) بوده‌است. طول قديمي‌ترين قنات كيش 15 كيلومتر است كه در امتداد دو رشته از منطقه صفين و فرودگاه عبور مي‌كند و پس از رسيدن به جايي كه محل كنوني مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني كاريز است، تبديل به سه رشته مي‌شود و پس از عبور از اين محل مجدداً يك رشته شده و به شهر قديمي حريره وارد مي‌شود.

   مجموعه قنات‌هاي كيش كه با تبديل شدن به شهر زيرزميني كاريز در حقيقت تغيير كاربري داده‌است، بيش از 10 هزار مترمربع وسعت دارد و از نقاط گردشگري جزيره محسوب مي‌شود. در شهر زيرزميني كاريز كه در عمق 16 متري زمين توسط «منصور حاجي حسيني» بنا شده، غرفه‌هايي جهت ارائه صنايع‌دستي جزيره، موزه، رستوران سنتي و مدرن و ساير نيازمندي‌هاي گردشگري ديده مي‌شود.

راه دسترسي به شهر زيرزميني كاريز

  به منظور ورود به شهر زيرزميني كاريز در جزيره كيش، لازم است در بلوار مهنا بعد از ميدان المپيك به سمت ميدان فارور برويد. اين مجموعه قبل از ميدان فارور واقع شده. براي دسترسي به اين مكان تفريحي زيبا مي‌توانيد از تاكسي نيز استفاده كنيد.

 

شهر زيرزميني كاريز

كاربري قنات‌هاي كيش

   در شهر زيرزميني كاريز در طول مسير قنات‌ها، تعداد زيادي چاه آب وجود داشته كه از باران‌هاي فصلي جزيره تأمين مي‌شده‌اند تا مردم از آب آن‌ها براي آب مصرفي و آب‌ياري باغ‌ها و مزارع خود استفاده كنند. علاوه بر مردم جزيره، كشتي‌ها نيز از آب چاه‌ها براي مصارف خود و مبادله آن با كالاهاي كشورهاي حاشيه خليج فارس استفاده مي‌كرده‌اند. مرجان‌هاي طبيعي موجود در جزيره در نقش فيلتر به پاك‌سازي آب از املاح و آلودگي‌ها كمك كرده و موجب عبور بهتر آب از گل مارون مي‌شدند. گل مارون در حقيقت نوعي گل رس است كه در حالت عادي نرم و منعطف و در مجاورت هوا سخت و خشك است. امروزه براي محافظت از اين گل با ارزش ديوارهايي كشيده‌اند؛ زيرا گل مارون علاوه بر استفاده‌هاي درماني براي تهيه آجر، كوزه و سيمان نيز كاربرد دارد. پاياب‌هاي در نظر گرفته‌شده براي برداشتن آب از چاه به مصرف‌كننده امكان مي‌دادند كه با چيزي شبيه به دلو از چاه آب بردارد. در امتداد مسير كاريز، 6 پاياب به چشم مي خورد كه يكي از آنها در مجموعه فرهنگي سياحتي  شهر زيرزميني كاريز قرار دارد. اين پاياب‌ها قدمتي 800 ساله دارند. در طي سده‌هايي كه تأمين آب مردم جزيره و كشورهاي حاشيه خليج فارس از جزيره كيش به عنوان يك مركز مهم تجاري صورت مي‌گرفته است، مخصوصاً طي سده‌هاي 5 و 6، اين پاياب‌ها از ارزش بالايي برخوردار بوده‌اند.

مجموعه فرهنگي سياحتي شهر زيرزميني كاريز

 

ارزش تاريخي شهر زيرزميني كاريز

  سقف كاريز جزيره كيش كه از جنس مرجاني با قطر 7 متر است، در گذشته دور بستر دريا بوده‌است و تحقيقات صورت‌گرفته در دانشگاه‌هاي مونيخ آلمان بر روي فسيل‌هاي به جا مانده از صدف‌ها و آبزيان موجود بر سقف مرجاني تونل‌هاي كاريز نشان مي‌دهند كه اين سقف قدمتي معادل 53 الي 570 ميليون سال دارد. در موزه شهر زيرزميني كاريز شناسنامه اين فسيل‌ها موجود است. آنچه كه موجب خاصبودن شهر زيرزميني كاريز مي‌شود، وجود دو ويژگي است؛ ويژگي اول تنها جزيره مرجاني موجود در دنيا و ويژگي دوم سقف مرجاني مملو از فسيل‌هاي صدف‌ها و مرجان‌ها و اين در حالي است كه در گذشته بازديد از چنين موجوداتي تنها با غواصي يا بازديد از موزه‌هاي طبيعي ميسر بود. به منظور بازديد از شهر زيرزميني كاريز مي‌توانيد از 9 صبح تا 10 شب به مجموعه فرهنگي سياحتي كاريز مراجعه نمائيد.

 

فسيل‌هاي به جا مانده در سقف كاريز شهر زيرزميني كاريز

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر