معرفي عمارت فكري

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - بندرلنگه

1 ماه پیش

معرفي عمارت فكري بندرلنگه

   بندرلنگه شهري با اهميتِ تجاري واقع در استان هرمزگان است كه از ديرباز كانون سكونت و عبور تجار ايراني و غيرايراني بوده است. عمارت فكري كه يك بناي قديمي متعلق به اواخر دوره قاجار است، به وسيله «عبدالواحد فكري» يكي از تاجران معروف و سرشناس بندرلنگه ساخته شده‌است. هدف از ساخت اين بنا و عمارت بزرگ، اسكان خانواده فكري و محلي براي مراودات تجاري و استراحت تاجران ايراني و خارجيِ ساكن در بندرلنگه بوده‌است. چنانچه تمايل داريد از بناي تاريخي عمارت فكري و اهميت شهر بندرلنگه بيشتر بدانيد و به هنگام سفر به جنوب ايران، از موقعيت تجاري اين شهر استفاده كنيد و حتي سوغاتي‌هاي ارزشمندي با خود به شهرتان ببريد، تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد!

عمارت فكري واقع در بندرلنگه

 

 

سبك معماري عمارت فكري

 

 

عمارت زيبا و بزرگ فكري، مكاني براي زندگي و تجارت در بندرلنگه

   

   عمارت فكري در زميني با مساحت 3400 متر و زيربناي 1200 متر ساخته شد‌ كه متشكل از 25 اتاق، حياط مركزي، 5 بادگير و 2 زيرزمين است. در اين عمارت دو قسمت از جمله قسمت اندروني براي سكونت خانواده فكري و قسمت بيروني براي اسكان و پذيرايي از تجار بندرلنگه ساخته و طراحي شده‌بود. بادگيرها موجب مي‌شدند در هواي گرم جنوب، عمارت فكري همواره خنك بماند.

   معماري عمارت فكري به سبك معماري اصيل ايراني و ساخته‌شده با ساروج، سنگ، گچ، تيرهاي چوبي از جنس درخت چندل آفريقايي و حصيرهايي از جنس ني و برگ درخت خرماست كه پوششي از كاه‌گل دارد. ارتفاع عمارت فكري 5 متر است و راهروها و بادگيرهاي بنا موجب تهويه مناسب هوا در اين بنا مي‌شدند. اين ساختمان در سال 1375 توسط سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده‌است و اخيراً مورد مرمت و بازسازي قرارگرفته تا تبديل به موزه مردم‌شناسي شود.

   چنانچه تمايل داريد از اين بناي تاريخي و زيبا در شهر بندرلنگه ديدن كنيد، مي‌توانيد در بندرعباس، در بندرلنگه يا در قشم اقامت كنيد و سري هم به اين بنا و ديگر امكانات موجود در شهر بندرلنگه بزنيد. اگر مي‌خواهيد به فضاي تاريخي و كاربري واقعي عمارت فكري احساس نزديكي بيشتري پيدا كنيد، مي‌توانيد با اجاره سوئيت قشم ارزان، محلي براي اسكان خود در نظر بگيريد و سپس با خيال راحت به تفريح و گشت‌وگذار بپردازيد.  

  يك ايده خلاقانه ديگر اين است كه با اجاره يك منزل دربستي درگهان، هم مسأله اسكان خود را حل كنيد و هم با رفتن به بازار بزرگ دَرگَهان، علاوه بر خريد از مراكز خريد اين شهر، از زيبايي‌هاي جنوب بيشتر لذت ببريد. هنگامي كه به بازارهاي جنوب كشور قدم مي‌گذاريد، متوجه اهميت شهرهاي جنوب كه پل ارتباطي تجارت كشورهاي شرقي با اروپا بوده‌اند، خواهيد شد و به راحتي درخواهيد يافت كه چرا عمارت فكري در شهر بندرلنگه ساخته شد. در ادامه توضيحات بيشتري در رابطه با بندرلنگه ارائه خواهيم كرد.

 

معماري اصيل ايراني عمارت فكري

معرفي شهر بندرلنگه و اهميت تجاري آن

 

بندرلنگه، بندرمرواريد جنوب

 

  بندرلنگه، يكي از شهرها و بنادر مهم ايران واقع در ساحل خليج فارس است كه به لحاظ اتصال از طرف دريا، آب‌هاي آزاد تنگه‌هرمز و همچنين راه خشكي به ديگر شهرهاي جنوب از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. اين بندر بين‌المللي همواره مركز ثقل تجارت پررونق دريايي و پل ارتباطي تجار شرقي با تجار اروپايي بوده‌است. تاجران ايراني نيز اهميت خاصي براي اين بندرجنوبي قائلند و به تجارت با ديگر شهرها و كشورها از جمله كشورهاي حاشيه خليج‌فارس در جنوب دريا مشغولند. مي‌توان شهر بندرلنگه را مادر شهر دبي ناميد. از آن‌جايي كه بندرلنگه تا حدود 70 سال پيش مركز مهم صيد مرواريد بوده‌است، با نامهاي ديگري از جمله «بندرمرواريد» و «عروس بنادر ايران» شناخته مي‌شود. همچنين به دليل وجود آب‌انبارهاي متعدد و تعداد زياد مسجد، به شهر بركه‌ها و مساجد نيز معروف است. اكثر بناهاي تاريخي اين شهر در شمار آثار ملي سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده‌اند.

   اين بندر مهم جنوبي به دليل موقعيت جغرافيايي خود همواره ايستگاه ترانزيت مسافر و بار بوده كه در منابع غربي و عربي نيز به اين موضوع اشاره شده‌است.

 

اهميت تجارت جنوب و ارتباط آن با عمارت فكري

 

 

درگهان قشم

   همان‌طور كه در سطور بالا گفته شد، عمارت فكري با هدف اسكان تجار و پذيرايي از آنان ساخته‌شد. بنابراين شما نيز مي‌توانيد با اين ديد به بازديد از عمارت فكري برويد و تجربه‌هايي بياموزيد كه تجارت در جنوب چگونه است و چه كالاهايي پرفروش و سودآور هستند. علاوه بر بندرلنگه كه خود يك مركز ترانزيت تجارت كالا محسوب مي‌شود، شما مي‌توانيد با اسكان در قشم، از بازار بزرگ درگهان ديدن كرده و خريد كنيد. به هرحال بنادر جنوبي پل ارتباطي شهرها و جزيره‌هاي جنوب كشورمان هستند و با توجه به اهميت و نقشي كه از گذشته تاكنون در رونق تجارت كشورهاي شرقي با غربي داشته‌اند، مي‌توانند بازار پررونق و خوبي براي تجارت شما نيز محسوب شوند. بنابراين مي‌توانيد با يك تير چند نشان بزنيد. با اسكان در شهرها يا جزيره‌هاي جنوب كشور، هم از اماكن تاريخي و ملي دين كنيد، هم به تفريح بپردازيد و هم تجارت سودآوري انجام دهيد. حتي مي‌توانيد با خريد سوغاتي براي اعضاي خانواده و دوستان خود، باعث خوشحالي آنان و همچنين معرفي كالاهاي موجود در اين بنادر و جزاير به ديگران شويد. اين خريدها و تجارت قطعاً براي شما بسيار مقرون به صرفه نيز خواهندبود.

 

بازارهاي بزرگ و معروف درگهان قشم و كالاهاي آن‌ها

 

بازارهاي درگهان محلي براي انجام خريد و تجارت كالا

 

   درگهان شهري واقع در 20 كيلومتري شهر قشم است كه با صرف زمان 20 دقيقه‌اي با تاكسي، مي‌توانيد از محل اسكان خود در قشم، به بازار درگهان برسيد. اگر در درگهان سكونت كرده‌باشيد كه مي‌توانيد به راحتي از ظرفيت‌هاي گردشگري و تجاري اين شهر استفاده كنيد. عمده كالاهايي كه در بازارها و مراكز خريد درگهان به آن‌ها دسترسي خواهيد داشت، عبارتند از:

  • پوشاك
  • كيف و كفش
  • گل و گياه
  • لوازم خانگي
  • لوازم آرايش و عطر

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر