معرفي خانه اربابي لافت

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - قشم

1 ماه پیش

شرحي بر معرفي خانه اربابي لافت

   خانه اربابي لافت، يكي از جاذبه‌هاي گردشگري روستاي لافت واقع در بخش مركزي جزيره قشم، استان هرمزگان است. ويژگي‌هاي خاص اين بناي تاريخي كه جزء آثار ملي به ثبت رسيده‌است و نزديكي آن با بندرپل، جنگل حرّا و جزيره قشم، به شما امكان مي‌دهد در سفر تفريحي سياحتي خود به جنوب، علاوه بر بازديد از اين بنا و روستاي كهن لافت، از ساير جاذبه‌هاي توريستي و تفريحي جزيره قشم ديدن كنيد. شما مي‌توانيد با مراجعه به سايت ويلايار با اجاره سوئيت در قشم مدتي را در اين جزيره پهناور جنوبي به گشت و گذار بپردازيد و كوله‌باري از خاطرات خوش با خود به شهرتان بياوريد. اگر به دنبال سوئيت قشم ارزان هستيد، ويلايار در خدمت شماست تا با ارائه سوئيت‌هاي ارزان و خدمات 24 ساعته دل‌نگراني‌هاي شما را درباره اقامت در قشم برطرف كند. قبل از اقدام به سفر تفريحي جنوب و بازديد از خانه اربابي لافت، پيشنهاد مي‌شود مقاله پيش‌رو را مطالعه كنيد تا اطلاعات كافي در خصوص اين بنا، روستاي لافت، جزيره قشم و مكان‌هاي تفريحي نزديك به روستاي لافت بدست آوريد. بنابراين تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد!

بندر لافت واقع در جزيره قشم

 

 

ويژگي‌هاي خانه اربابي لافت

خانه اربابي لافت با سبك خاص معماري بومي جنوب

  قدمت خانه اربابي لافت كه به دست «عبدالصمد سليماني» ارباب روستاي لافت ساخته‌شده، اواخر دوره قاجار و اوايل دوره پهلوي برآورد مي‌شود. معماري كه در حالت كلي به معناي خلق هوشمندانه و خلاقانه يك فضا به منظور زندگي است به گونه‌اي كه نيازها و آسايش ساكنين را برآورده كند، در خانه اربابي لافت  به سبك معماري جنوب خودنمايي مي‌كند. خانه‌اي با بادگيرهاي متعدد به منظور خنك نگه‌داشتن خانه. از آن‌جايي كه خانه اربابي لافت، در جزيره قشم قراردارد كه در تابستان آب‌و‌هواي بسيار گرم‌و‌مرطوب دارد و در زمستان داراي اقليم گرم‌ومرطوب است، لازم است خانه‌ها به گونه‌اي ساخته شوند كه از بادهاي موسمي اين جزيره برخوردار شده و سبك معماري‌شان خنكي منازل و اقامتگاه‌ها را تأمين كند. از اينرو در همه خانه‌هاي جنوب، حضور پررنگ بادگير و استفاده از نيروهاي طبيعي از جمله بادهاي سمت دريا را مي‌توان ديد و خانه‌هاي روستايي روستاي لافت و همچنين خانه اربابي لافت نيز از اين امر مستثني نيستند. در سبك بومي و قديمي معماري ايراني، خانه‌ها با مركزيت حياط ساخته مي‌شدند كه اطراف يا يك طرف آن اتاق هاي متعددي با كاربري‌هاي مختلف وجودداشت. در واقع دو نوع اتاق ساخته‌مي‌شد. اتاق‌هاي اندروني براي سكونت اهل منزل و اتاق‌هاي بيروني براي پذيرايي از ميهمانان و راهروهايي در ميان اتاق‌ها منتهي به حياط. در خانه اربابي لافت نيز شاهد چنين سبكي هستيم. در زمان اقامت صاحب‌خانه، خانه اربابي لافت كاربري مسكوني داشته‌است اما امروزه دهياري و شوراهاي شهر ازآن استفاده مي‌كنند و كاربري فرهنگي نيز دارد.

 

راه دسترسي به خانه اربابي لافت

موقعيت بندرلافت و راه دسترسي به خانه اربابي لافت

   دسترسي به بندر لافت كه روستاي لافت نيز در آن قرار دارد و شما براي بازديد از خانه اربابي لافت، ناگزير از رفتن به اين بندر هستيد، به چند طريق ممكن است. شما مي‌توانيد مستقيماً از بندرعباس يا بندرپل به وسيله لنج يا لندينگ‌كرافت خود را به روستاي لافت واقع در بندرلافت برسانيد يا اگر در قشم حضور داريد و مي‌خواهيد به روستاي لافت برويد، لازم است به سمت شمال جزيره حركت كنيد. امروزه در امتداد ساحل دريا، مسير آسفالته‌اي وجود دارد كه شما را از شهر لافت به روستا مي‌رساند. حد فاصل قشم تا بندرلافت 70 كيلومتر است و اگر داراي وسيله نقليه شخصي نباشيد، تردد بين بندرلافت و جزيره قشم به صورت 24 ساعته امكان‌پذير است.

 

معرفي روستاي لافت

سبك معماري خانه‌هاي روستاي لافت

   روستاي لافت با سبك معماري جنوب و اصيل ايراني داراي خانه‌هاي متراكم و نزديك به هم، با كوچه‌هاي تنگ و باريك با محوريت مسجد در هر محله و بادگيرهاي زياد، يكي از جاذبه‌هاي توريستي بندرلافت مي‌باشد. اين روستا در انبوهي از باغ‌ها و نخلستان‌ها قرار دارد كه خود باعث زيبايي بيشتر آن شده‌است. زبان مردم لافت به زبان قشمي است و صنعت پررونق روستا لنج‌سازي و صيادي بوده‌است كه امروزه كمتر مي‌توان رونق اين دو صنعت را در روستاي لافت يافت. البته هنوز هم مردان سالمندي در اين روستا ديده مي‌شوند كه كارشان در گذشته تجارت به وسيله لنج‌هاي اقيانوس‌پيما به سمت كشورهاي هند، كشورهاي عربي و آفريقايي بوده‌است. برخي از آن‌ها همچنان از لوازم خانگي غربي استفاده مي‌كنند و شكلات را چاكلت و ليوان را گلس تلفظ مي‌كنند كه مي‌توان رد پاي استعمار كشورهاي غربي را در فرهنگ آن‌ها مشاهده نمود. از آن‌جايي كه خانه‌هاي روستاي لافت هر چند سال يك‌بار مورد مرمت و بازسازي قرار مي‌گيرند، تخمين‌زدن سن بناها و خانه‌هاي اين روستا ممكن نيست. در روستاي لافت آنچه كه بيشتر خودنمايي مي‌كند، مسجدهاي زيادي است كه در هر محله به چشم مي‌خورد و در واقع خانه‌هاي محله‌ها را در اطراف مساجد ساخته‌اند. امروزه در روستا امكاناتي از جمله مراكز بهداشتي، درماني، آموزشي، تأسيسات و تجهيزات وجود دارد.

 

مكان‌هاي تفريحي نزديك به خانه اربابي لافت

ديگر جاذبه‌هاي روستاي لافت

   اگر علاقمند به بازديد از مكان‌هاي تاريخي و گردشگري هستيد و به جزيره قشم رفته‌ايد، بازديد از خانه اربابي لافت يكي از مكان‌هايي است كه شما را به تاريخ سده‌هاي گذشته مي‌برد و شما را با سبك زندگي نياكان ما در اين خطه آشنا مي‌كند. در بازديد از روستاي لافت، مي‌توانيد به سمت غرب برويد و از جنگل‌هاي آبي حرّا نيز ديدن كنيد. از ديگر مكان‌هاي گردشگري نزديك به خانه اربابي لافت مي‌توان به موارد زير اشاره نمود: موزه مردم‌شناسي شهر لافت، اكو موزه، موزه ناخداعلي، موزه خالوصالح، قلعه نادري يا قلعه لافت و چاه‌هاي تلا.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر