معرفي چاه‌هاي تلا در قشم

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - قشم

1 هفته پیش

توضيحاتي پيرامون چاه‌هاي تلا در قشم

خلاصه محتوا : سفر به مكان‌هاي مختلف، علاوه بر ايجاد حس خوب و رفع خستگي، همواره موجب پختگي و افزايش دانش و تجربه انسان مي‌شود. چاه‌هاي تلا در بندر لافت جزيره قشم، يكي از اين مكان‌هاست كه ما را با هوش و نبوغ مردمي آشنا مي‌كند كه براي دسترسي به آب قابل شرب روش حفر چاه را به سبكي خاص برگزيدند و امروزه اين مكان، يكي از جاذبه‌هاي گردشگري جزيره قشم محسوب مي‌شود.

 

 

چاه‌هاي تلا در بندر لافت

   سفر به مكان‌هاي مختلف، علاوه بر ايجاد حس خوب و رفع خستگي، همواره موجب پختگي و افزايش دانش و تجربه انسان مي‌شود. در سفر به مناطق مختلف، مي‌توان با فرهنگ و تفكر ديگر افراد آشنا شد و از سبك زندگي آن‌ها يا درگذشتگان درس‌هاي بي‌شمار آموخت. چاه‌هاي تلا در بندر لافت جزيره قشم، يكي از اين مكان‌هاست كه ما را با هوش و نبوغ مردمي آشنا مي‌كند كه براي دسترسي به آب قابل شرب روش حفر چاه را به سبكي خاص برگزيدند و امروزه اين مكان، يكي از ابتكارات مهندسي و جاذبه‌هاي گردشگري جزيره قشم واقع در نزديكي بندرعباس است. چنانچه شما نير تمايل داريد از اين مكان زيبا و جذاب ديدن كنيد، ويلايار با اجاره سوئيت در قشم در خدمت و ياري‌رسان شماست. با ما همراه باشيد تا اطلاعات مفيدي در مورد چاه‌هاي تلا قشم بدست آوريد!

 

 

معرفي چاه‌هاي تلا

 

 

چاههاي تلا قشم

 

   چاه‌هاي تلا يكي از جاذبه‌هاي گردشگري قشم هستند كه ايده ايجاد و استفاده از آن واقعاً شگفت‌انگيز است. اين چاه‌ها در پايين تپه‌هاي مرجاني قرار دارند و به تعداد روزهاي سال ايجاد شده‌اند. هر روز درب يكي از چاه‌ها برداشته مي‌شود و مردم با ساده‌ترين ابزار و روش از آب آن چاه استفاده مي‌كنند. چاه‌هايي كه بين 3 تا 10 متر عمق دارند و مرجاني‌بودن تپه‌هاي بالاتر از چاه‌هاي تلا، باعث مي‌شود آب به بهترين شكلي به سمت چاه‌ها هدايت شود. بالاي چاههاي تلا، چاه‌هايي وجود دارند كه آب آن‌ها شورمزه است و براي شرب انسان مناسب نيست ولي حيوانات مي‌توانند آن را به مصرف برسانند. بازديد از بركه‌هاي سنگي قلعه نادري در فصل بارندگي واقعاً هيجان‌انگيز است! ابتدا آب در بركهها تجمع مي‌كند و سپس به سوي چاه‌هاي تلا سرازير مي‌شود. معماري قلعه نادري چيزي شبيه به معماري قلعه پرتغالي‌هاست كه در گذشته در اين جزيره ساكن بوده‌اند. قدمت اين قلعه را به پيش از اسلام برآورد مي‌كنند.

 

تاريخچه و دليل شهرت چاه‌هاي تلا

 

 

شكل‌هاي خاص و عجيب چاه‌هاي تلا

   در مورد قدمت چاه‌هاي تلا، نظرات مختلفي وجود دارد. برخي قدمت آن را مربوط به دوره ساسانيان مي‌دانند، برخي از آن پيش‌تر مي‌روند و اين چاه‌ها را منسوب به دوره هخامنشيان تلقي مي‌كنند و برخي از اين نيز فراتر مي‌روند و آن را متعلق به دوران مادها برآورد مي‌كنند. اما عده‌اي قدمت آن را به بعد از اسلام تخمين مي‌زنند و معتقدند كه چاه‌هاي تلا به دستور خواجه كريم، حاكم لافت در دل سنگ‌ها ساخته شده و قدمت آن 400 سال است. آنچه مسلم است، اين است كه چاه‌هاي تلا بسيار قديمي هستند و نبوغ انسان‌هاي پيش در مهندسي سازه را در خود نهفته دارند.

 

وجه تسميه تلا

 

 

نمايي از تپه‌هاي تلا

 

    برخي به اشتباه تصور مي‌كنند كه چون ارزش آب شرب در منطقه لافت جزيره قشم بالاست، تلا در واقع به معناي طلا و گران‌ بها بودن آب در اين منطقه بوده‌است. حال آن‌كه در زبان مردم آن منطقه «تَل» به معناي تپه و «آو» به معناي آب بوده است؛ بنابراين «تل‌آو» به تپه‌اي اشاره دارد كه حاوي آب قابل شرب بوده است. هر چاه شكل خاص خود را دارد و نام آن برگرفته از نام سازنده‌اش است. شكل‌هاي چاه‌ها به شكل دايره، مربع، مستطيل و حتي گلابي‌شكل هستند.

 

آداب و رسوم برداشتن آب از چاه‌هاي تلا

 

 

آداب و رسوم برداشتن آب از چاه

  

 

    از آن‌جايي كه حيات موجودات وابسته به آب است، آب براي انسان‌ها نيز همواره ارزشمند بوده و هست. آب‌انبارها هميشه در گذشته ميراب داشتند كه ميراب، ناظر بر امور برداشتن آب از چاه و تقسيم آن بوده است. در بندر لافت نيز چنين رسمي وجود داشته و جالب اين‌كه امر ميرابي را به زنان محول مي‌كردند. گذشتگان برداشتن آب از چاه توسط مردان را نوعي بي‌حرمتي تلقي مي‌كردند. از اينرو زنان با همراه‌داشتن كوزه، براي برداشتن آب از چاه به آنجا مراجعه مي‌كردند و ميراب كه خود نيز خانم بوده، وظيفه تعيين و مديريت آب از چاه را براي هر خانواده به عهده داشته‌است. البته مردان نيز بيكار نمي‌ماندند و وظيفه لايروبي از چاه را به عهده داشتند كه هر هفته روزهاي جمعه انجام مي‌شد. در اطراف چاه‌ها درخت‌هاي قطور و تنومندي وجود دارند كه مردم محلي آن‌ها را مقدس دانسته و نگهبان چاهها مي‌پنداشتند. ريشه‌هاي اين درختان در جستجوي آب در هم تنيده شده و اين امر خود يكي از زيباييهاي اين منطقه محسوب مي‌شود.

 

راه دسترسي به چاه‌هاي تلا

 

براي بازديد از چاه‌هاي تلا، لازم است ابتدا به بندرعباس واقع در استان هرمزگان برويد. پس از ورود به جزيره قشم در 30 كيلومتري فرودگاه بين‌المللي قشم، بندرلافت واقع شده‌است كه 67 كيلومتر با قسمت مسكوني قشم فاصله دارد. چاه‌هاي تلا در پشت قلعه نادري كه قلعه تاريخي بندر لافت محسوب مي‌شود، قرار دارند.

 

بهترين زمان بازديد از چاه‌هاي تلا

 

 

بازديد از چاه‌هاي تلا

 

   اگر به سفر و گردشگري علاقه داريد، بهترين زمان سفر به جنوب بدون شك، روزهاي سرد سال است كه در شهرها و جزيره‌هاي جنوبي، هوا حالت اعتدال و بهاري دارد. در نيمه دوم فصل پاييز و زمستان كه بارش‌ها آغاز مي‌شود، يكي از بهترين زمان‌ها براي بازديد از قشم و بندر لافت است. گرچه چاه‌هاي تلا جزء آثار ملي به ثبت رسيده‌اند، اما هنوز هم افرادي هستند كه از وجود اين سازه‌هاي ابتدايي و جالب بي‌اطلاعند. جزيره قشم به عنوان يكي از بزرگترين جزيره‌هاي جنوب ايران، مكان‌هاي جالب و ديدني بي‌شماري دارد. علاوه بر تفريحات آبي، شما مي‌توانيد به بازديد از جاذبه‌هاي اين جزيره و فرهنگ غني آن بپردازيد. بنابراين با سفر به جنوب، از جزيره قشم، بندر لافت و چاه‌هاي تلا ديدن كنيد و با خلق يك تجربه عالي از سفري هيجان‌انگيز و زيبا در بازگشت داستان‌هاي جالبي براي بازگوكردن به دوستان خود همراه بياوريد!

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر