معرفي روستاي شيب دراز

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - قشم

3 هفته پیش

شرحي بر معرفي روستاي شيب دراز

خلاصه محتوا : در سفر به جنوب ايران و جزيره قشم، بازديد از روستاي شيب دراز به عنوان يكي از مكان‌هاي گردشگري تحت حفاظت محيط‌زيست و قسمتي از ژئو پارك قشم، بسيار مفرح و پرجاذبه خواهد بود كه به شما امكان مي‌دهد زندگي طبيعي يكي از گونه‌هاي نادر لاك‌پشت‌هاي پوزه‌عقابي را در زيستگاه طبيعي‌شان، از نزديك نظاره‌گر باشيد كه مهم‌ترين دليل شهرت اين روستا محسوب مي‌شود.

 

 

روستاي شيب دراز و آماده‌سازي ساحل براي تخم‌ريزي لاك‌پشت‌ها

 

   روستاي شيب دراز يكي از آثار ملي و طبيعي جنوب ايران است كه در سفر گردشگري شما به قشم، بازديد از روستاي شيب دراز به عنوان زيست‌گاه لاك‌پشت‌هاي پوزه‌عقابي يكي از جاذبه‌هاي توريستي قشم خواهد بود كه نبايد از دست بدهيد. اين روستا كه داراي بندرگاه نيز مي‌باشد، در مسير دسترسي به جزيره، از پرترددترين مسيرها نسبت به ديگر روستاهاي اطراف محسوب مي‌شود. روستاي شيب دراز قسمتي از ژئوپارك قشم است كه به وسيله مساعدت دولت، كمك‌هاي مردم و گردشگران، منطقه‌اي حفاظت شده براي تخم‌ريزي لاك پشت‌هاست.

چنانچه تمايل به بازديد از قشم و اين روستاي زيبا داريد، ويلايار با در اختيار قراردادن خانه و سوئيت به شما گردشگران عزيز، دغدغه اسكان شما را برطرف مي‌كند. از اينرو براي اجاره كوتاه مدت قشم يا اجاره خانه در قشم سالانه ، مي‌توانيد درخواست خود را به شكل آنلاين در سايت ما وارد كرده و با خيالي آسوده در جنوب و جزيره‌هاي اطراف بندرعباس به گردش و تفريح بپردازيد.

 

معرفی روستاي شيب دراز

 

روستاي دراز شيب زيستگاه طبيعي و محل امن تخم‌ريزي لاك‌پشت‌هاي نادر پوزه‌عقابي


   روستاي شيب دراز با داشتن اكوسيستم مناسب، محلي امن براي زندگي انواع مختلف پرندگان مهاجر از جمله كاكايي، پرستو، سليم، آبچليك، فلامينگو، كفچه نوك، سبزه‌قبا، عقاب ماهي‌گير و لاك‌پشت‌هاي پوزه‌ عقابي است. اين نوع نادر لاك‌پشت كه نسبت به انواع بركه‌اي و لاك‌پشت خشكي، اندام درشت‌تري دارد، هر ساله مسافتي طولاني از اقيانوس را براي رسيدن به ساحل ماسه‌اي اين روستا شنا مي‌كند تا در آنجا تخم‌ريزي كند و اين مهم‌ترين دليل شهرت اين روستا به حساب مي‌آيد. تخم‌ريزي لاك‌پشت‌ها هر سال از هفته دوم اسفند آغاز مي‌شود و تا هفته دوم ارديبهشت ادامه دارد. اين روستا در سال 1390 با حمايت محيط‌زيست و سازمان ميراث فرهنگي، به عنوان يكي از آثار طبيعي و ملي به ثبت رسيده‌است.

 

دليل اهميت و متمايز بودن روستاي شيب دراز

 

 

 بندر و روستاي شيب دراز


 

   دليل اهميت و متمايز بودن روستاي شيب دراز وجود همين لاك‌پشت‌هاي نادر است كه متأسفانه به دلايلي كه در ادامه گفته‌مي‌شود، در معرض انقراض قرار دارند. اين دلايل عبارتند از:

  • آلودگي‌هاي زيست محيطي
  • تخريب زيستگاه طبيعي اين حيوانات
  •  به مصرف رسيدن تخم‌هاي اين لاك‌پشت‌ها توسط مردم محلي، روباه‌ها و سگ‌ها
  • به مصرف رسيدن گوشت لاك‌پشت‌ها توسط خارجيان و لاك آن‌ها براي ساخت وسائل زينتي

   خوشبختانه پس از تحت پوشش ژئوپارك قرار گرفتن اين روستا و محافظت از تخم لاك‌پشتان، امروزه بستر مناسب‌تري براي زيست و توليد مثل اين حيوان ارزشمند فراهم شده‌است. گروه‌هايي از جوانان كه در زبان محلي به آن‌ها «ناتوران خميس» مي‌گويند، براي محافظت از تخم‌ها كشيك مي‌كشند و پس از تخم‌ريزي لاك‌پشت مادر، تخم‌ها را به محل امن و مشابهي منتقل مي‌كنند. به منظور جلوگيري از انقراض اين گونه جانوري، امروزه صيد آن‌ها ممنوع شده‌است. هر لاك‌پشت مادر، در طول فصل تخم‌ريزي 3 بار به ساحل مراجعه مي‌كند كه اگر در اطراف خود احساس خطر كند، مجدداً به اقيانوس باز مي‌گردد.

 

راه دسترسي به روستاي شيب دراز


   براي رسيدن به روستاي شيب دراز بايد ابتدا به جزيره قشم برويد و سپس وارد بخش شهاب دهستان سوزاي شهرستان قشم بشويد. اين روستا در 40 كيلومتري جنوب قشم واقع شده است و يكي از بندرگاه‌هاي مهم جنوب محسوب مي‌شود. مسافت تهران تا قشم 1400 كيلومتر و فاصله قشم تا روستاي دراز شيب نيز 32 كيلومتر است. سفر هوايي به قشم يك ساعت و 50 دقيقه است. در زير نقشه گوگل اين جزيره را مشاهده مي‌كنيد.

 

 

نقشه گوگل و محل جزيره قشم در آب‌هاي جنوب

 

بهترین زمان بازدید از روستاي شيب دراز

 

   از آنجايي كه قشم آب‌وهواي گرم و مرطوبي دارد، بهترين زمان سفر به جنوب و روستاي دراز شيب، فصل زمستان و بهار است. اگر علاوه بر لذت بردن از تفريحات آبي جنوب و بازديد از مكان‌هاي گردشگري قشم از جمله دره ستارگان، جنگل دريايي حراّ، ژئوپارك و ساير مكانهاي تاريخي، به بازديد از لاك‌پشت‌هاي پوزه‌عقابي نيز علاقمنديد، سفر به جنوب در اواخر اسفند تا نيمه ارديبهشت، بهترين و ايده‌آل‌ترين زمان محسوب مي‌شود.


 

سوغات روستاي شيب دراز
 

   علاوه بر لاك‌پشت‌هاي پوزه‌عقابي كه باعث شهرت روستاي دراز شيب و كمك به صنعت توريسم و اقتصاد اين روستا شده‌اند، تنوع كاملي از صنايع‌دستي و توليد سوغات نيز از جاذبه‌هاي گردشگري روستاي دراز شيب به حساب مي‌آيد. صنايع‌دستي مردم روستا شامل گلابتون‌دوزي، خوس‌دوزي، سيس‌بافي، شك‌بافي، لچك‌سازي، گرگوربافي، توربافي، سبدبافي، گليم‌بافي و تزئينات روي صدف است.

 

پرسش‌های متداول

 

 

لاك‌پشت‌هاي از تخم خارج شده در حال بازگشت به اقيانوس

 

  1. منابع اقتصادي ديگر روستاي دراز شيب چيست؟

صيد ماهي، حمل مسافر با قايق، اسكان مسافر، فروش سوغات و صنايع دستي و ساخت اقامتگاه و اجاره آن از ديگر شغل‌ها و منبع درآمد مردم منطقه محسوب مي‌شود.

 

  1. از چه زمان روستاي دراز شيب تحت پوشش ژئوپارك قشم قرار گرفته است؟

ژئوپارك قشم به عنوان نخستين ژئوپارك خاورميانه در سال 2007 احداث گشته و روستاي دراز شيب را نيز تحت پوشش و حمايت قرار داده‌است.

 

  1. ديگر گونه‌هاي جانوري موجود در آب‌هاي اطراف روستاي دراز شيب چه هستند؟

خرچنگ، هامور، شيرماهي، سفره‌ماهي، ماهي سنگ‌سر، ماهي مركب، كرفه، تلال، يوبو و كوسه از ديگر حيوانات و آبزيان اين منطقه هستند كه در زمستان و تابستان به آن‌ها دسترسي خواهيد داشت.

 

  1. اندازه لاك‌پشت‌ها چقدر است و چرا به آن‌ها پوزه عقابي مي‌گويند؟

ابعاد لاك‌پشت‌هاي پوزه‌عقابي 70 سانتي‌متر طول و 60 الي 70 سانتي‌متر پهنا مي‌باشد كه وزني در حدود 40 كيلو دارند. از آن‌جايي كه اين لاك‌پشت‌ها از مرجان‌هاي نرم و حلزون‌هاي دريايي تغذيه مي‌كنند، آرواره‌هاي آنان شكل عقاب به خود گرفته‌است.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر