معرفي مقبره بي‌بي مريم

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - قشم

1 هفته پیش

شرحي بر معرفي مقبره بي‌بي مريم

خلاصه محتوا : اگر به بازديد از مكان‌هاي تاريخي و مذهبي اصيل ايراني علاقه داريد، مقبره بي‌بي مريم ، يكي از مكان‌هاي تاريخي واقع در جزيره قشم است كه سبك معماري آن حاكي از آن است كه به سده هشتم هجري‌قمري و دوره ايلخانان تعلق دارد. شما با رزرو سوئيت قشم ارزان ، مي‌توانيد با فراغ خاطر به بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري و تفريحات جنوب بپردازيد و خيالتان از جهت اسكان راحت باشد.

 

 

مقبره بي‌بي مريم در روستاي تم ‌سنيتي

 

   جزيره قشم، به عنوان بزرگ‌ترين جزيره جنوب، با نام جزیره عجایب هفتگانه، مانند الماسی در آب‌های آزاد جنوب ایران می‌درخشد و در فاصله نزديكي از شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد. وجود بناهاي قديمي و مهم در اين جزيره، از تاريخ طولاني و اهميتي كه به لحاظ سياسي و اقتصادي داشته‌است، حكايت دارد. هر ساله مردم زیادی از شهرها و کشورهای مختلف، برای بازدید از این جزیره زیبا و دیدنی، عازم آنجا می‌شوند تا خاطراتی مهیج و شیرین در کنار خانواده خود خلق کنند. مقبره بي‌بي مريم، يكي از مكان‌هاي تاريخي واقع در جزيره قشم است كه سبك معماري آن حاكي از آن است كه به سده هشتم هجري‌قمري و دوره ايلخانان تعلق دارد.

   جزيره قشم، از گذشته تاكنون به لحاظ موقعيت خاص استراتژيك، گذرگاه مهم تجارت از چين و هند به سمت اروپا و آفريقا بوده‌است. مقبره بي‌بي مريم كه در روستاي تم‌سنيتي قرار دارد، با نام بقعه تم‌سنيتي نيز شناخته مي‌شود، نامي كه اسپانيايي‌هاي مقيم جزيره به آن داده بودند. این مقبره به لحاظ ارزش تاريخي يكي از جاذبه‌هاي گردشگري قشم محسوب مي‌گردد. اين بنا در دي ماه سال 1377 جزء آثار ملي ايران در سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده‌است. اگر به بازديد از اماكن مذهبي و گردشگري علاقه داريد، ويلايار در خدمت شماست تا با ارائه سوئيت قشم ارزان، به شما كمك كند با فراغ خاطر بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري و استفاده از تفريحات جنوب بپردازيد و خيال‌تان از جهت اسكان راحت باشد.

تاريخچه مقبره بي‌بي مريم

 

معماري خاص بناي بي‌بي مريم و ارزش تاريخي آن

 

    باستان‌شناسان بر اساس اسناد تاريخي و سفال‌هايي كه در اطراف مقبره يافته‌اند، تخمين مي‌زنند كه قدمت بناي مقبره بي‌بي مريم، به دوره ايلخانان (سده هفتم و هشتم)مي‌رسد. اما در معماري خاص بناي مقبره بي‌بي مريم، مي‌توان رگه‌هايي از دوران سلجوقيان را نيز مشاهده نمود. برخي از محققان معتقدند كه قدمت بنا به دوران پيش از اسلام مي‌رسد. آثاري از دوران صفوي و قاجار نيز در اطراف بقعه به چشم مي‌خورد. با اين‌حال آنچه مسلم است، اين است كه اين بناي تاريخي، روزگار درازي است كه در اينجا سكونت دارد و ناگفته‌هاي بسياري از طول تاريخ در دل خود پنهان كرده‌است. اين مقبره در روستاي توريان واقع شده و در ضلع مشرف به درب كوچك مقبره، گورستاني وجود دارد كه در آن سنگ‌هايي با حكاكي به خط فارسي و عربي مشاهده مي‌شوند. روي سنگ مزارها را با گل‌هاي كاكتوس تزئين كرده‌اند و شايد اين گل‌ها خود به صورتي وحشي روئيده باشند.

معماري بناي مقبره بي‌بي مريم

   اين بناي اصيل ايراني با سنگ و سنگ‌ريزه ساخته شده و گنبدي از جنس مرجان‌هاي دريايي دارد كه در حال حاضر بخشي از آن تخريب شده. با اين‌حال از زيبايي و ارزش تاريخي مقبره بي‌بي مريم چيزي كم نشده و همچنان مورد توجه بازديدكنندگان قرار دارد. ديواره داخلي گنبد، از جنس آهك است و گچ‌بري‌هاي داخل بنا هنوز هم چشم‌نوازي مي‌كنند. پايه گنبد بلند به شكل هشت ضلعي بر روي يك سازه چهارضلعي قرار گرفته‌است. داخل مقبره بي‌بي مريم، كتيبه‌اي مشاهده نمي‌شود اما كاشي‌كاري‌هاي مينياتوري داخل بنا، تداعي‌كننده تاريخ طولاني هستند كه اين بنا پشت سر گذاشته‌است. در بدو ورود به مقبره مي‌توان شاه‌كارهاي هنر و معماري زيباي ايراني را مشاهده نمود. بنايي كه طي قرون متمادي، از دست طبيعت جان سالم به در برده‌است و گرچه مقداري تخريب شده ولي هنوز اصالت، استحكام، شكوه و عظمت خود را به رخ بييندگان مي‌كشد. رودخانه خشكي كه در نزديكي مقبره قرار دارد، گواه اين است كه در روزگاري دور اين قسمت از جزيره، مكاني سرسبز و خرم بوده‌است. مردم روستاي توريان، اين بنا را مقدس مي‌دانند.

 

 

معماري داخل بناي مقبره بي‌بي مريم

راه دسترسي به مقبره بي‌بي مريم

   از آن‌جايي كه جنوب ايران داراي مكان‌هاي گردشگري، تاريخي، سياحتي و تفريحي بسياري است، شايد بتوان گفت بازديد از همه آن‌ها در يك سفر كوتاه چند روزه ميسر نمي‌باشد. شما با اجاره سوئيت بندرعباس از سايت ويلايار، مي‌توانيد مدت بيشتري در بندرعباس اقامت كنيد و با خيال راحت به گردش و تفريح بپردازيد. بهترين زمان براي رفتن به جنوب، فصول سرد سال است كه در آنجا از لذت هوايي معتدل و بهاري برخوردار خواهيد شد و در کنار ساکنان خون‌گرم و با فرهنگ جزیره، با کوله‌باری از خاطرات شیرین به شهر خود باز خواهید گشت.

   براي بازديد از مقبره بي‌بي مريم، لازم است ابتدا از بندرعباس، به قشم برويد. براي اين كار، دو گزينه پيش رو داريد: يا مي‌توانيد از قايق‌هاي تندرو استفاده كنيد، يا اگر با وسيله نقليه خود سفر كرده‌ايد، مي‌توانيد پس از اسكان در بندرعباس و رفع خستگي، با لنج يا لندينگ‌كرافت به سمت جزيره قشم برويد و خودروي شخصي‌تان را نيز با خود ببريد. حتي مي‌توانيد مستقيماً از شهر مبدأ به وسيله هواپيما به قشم پرواز كنيد. به هرحال لازم است ابتدا به قشم برويد و سپس به روستاي توريان و تم‌سنيتي كه نام خود را از گويش اسپانيايي‌هاي دوران گذشته گرفته‌است، برويد. مقبره بي‌بي مريم در كنار روستا قراردارد و شما علاوه بر بازديد از مقبره بي‌بي مريم، امكان خواهيد داشت كه از بسياري ديگر از جاذبه‌هاي اين جزيره ديدن كنيد.

 

 

حكاكي‌هاي زبان عربي روي سنگ اطراف مقبره

ديگر مكان‌هاي گردشگري قشم

   هنگامی که به قشم سفر می‌کنید، بهتر است از همه مکان‌های تفریحی و گردشگری این جزیره دیدن کنید. برخی از این مکانها به شرح زیرند:

 • بازار قدیم درگهان
 • بام قشم
 • پارک کروکودیل قشم
 • تنگه چاهکوه
 • تنگه عالی محمد
 • جنگل حراّ
 • جزیره هنگام
 • جزیره‌های ناز
 • چاه‌های تلا
 • دره ستارگان
 • دره تندیس‌ها
 • درخت انجیر معابد
 • روستای لافت
 • روستای شیب دراز
 • ژئوپارک قشم
 • ساحل نقره‌ای
 • سد گوران
 • غار خربس
 • غار نمکدان
 • قلعه پرتغالیها
 • کارگاه لنج‌سازی گوران
 • کاسه سلخ

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر