پل خشتی گوراب تولم؛ پدیده ای تاریخی در صومعه سرا

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - صومعه سرا

3 ماه پیش

پل خشتی گوراب تولم؛ پدیده ای تاریخی در صومعه سرا

پل خشتی گوراب تولم و آنچه لازم است درباره آن بدانید!

پل خشتی گوراب تولم یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه های صومعه سرا در استان گیلان است. این پل که یادگاری به جا مانده از دوران قاجار است، روستای گوراب تولم را به یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان تبدیل ساخته است. سالانه مسافران زیادی کوله بار خود را بسته و راهی استان گیلان، شهرستان صومعه سرا و روستای گوراب تولم می شوند تا این پدیده قاجاری را از نزدیک ببینند. پدیده ای که شکوه خاصی به محیط اطراف خود بخشیده است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که شباهت زیاد این پل به تخم مرغ موجب شده است که مردم محلی آن را تحت عنوان مرغانه پرد نامگذاری کنند. پس از ورود به روستای سرسبز گوراب تولم، آدرس مرغانه پرد را از هر یک از روستائیان که بپرسید، مسیر را به شما نشان خواهد داد. این پل در منتهی الیه شمال غربی این روستا واقع شده و زیبایی غیر قابل وصفی به این خطه بخشیده است.

اگر روزی به دل جاده های شمالی زدید و مهمان مردمان خونگرم استان گیلان شدید، بدون بازدید از مرغانه پرد به شهرتان باز نگردید که بی شک پشیمان خواهید شد.  

پل خشتی گوراب تولم

  1. پل خشتی گوراب تولم و زیبایی های وصف ناپذیرش

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، پل خشتی گوراب تولم در منتهی الیه شمال غربی روستای گوراب تولم واقع در شهرستان صومعه سرای استان گیلان واقع شده است. این پل بر یکی از شاخه های فرعی رودخانه گازروبار سایه افکنده است. روان بودن این رودخانه در زیر پل و صدای شرشر آب آن در میان هیاهوی پرندگان صحنه ای به مانند بهشت را پدید آورده است.

طول این پل زیبا که یکی از گران مایه ترین جاذبه های صومعه سرا است، به 17 متر و عرض آن به سه متر می رسد. آنچه زیبایی دلربایی به پل بخشیده است، قوس جناغی خاصی است که نشان از هنر معماری قاجاریان دارد. سرشت ایرانیان را از دیرباز تا کنون با معماری سرشته اند و این موضوع را می توان در جای جای ایران و به ویژه استان گیلان به چشم دید. جان پناه جنوبی پل خشتی گوراب تولم گواهی بر این ادعا است. جان پناهی که از ارتفاع 80 سانتی متر و عرض 50 سانتی متر برخوردار می باشد و پس از سالیان سال همجواری با آب همچون روزهای اول سالم مانده و سینه ستبر کرده است.

یکی دیگر از ویژگی های چشم نواز این پل سنگ فرش زیبایی است که بر کف گذرگاه آن به چشم می خورد. اگرچه قسمت های زیادی از این سنگ فرش در اثر گذر ناجوانمردانه زمان و رفت و آمدهای زیاد وسایل نقلیه از بین رفته است، اما این موضوع نه تنها از زیبایی های این پل نکاسته است، بلکه قدمت آن را به نمایش می گذارد.

آجرهای استفاده شده در ساخت این بنا دارای ابعاد 5*23*23 سانتی متر بوده و آن ها را با به کارگیری ساروج بر روی یکدیگر محکم ساخته اند. دهانه اصلی پل خشتی گوراب تولم 8/2 متر بوده و فاصله میان سطح آب تا ضخامت قوس دهانه اصلی نزدیک به 86 متر است.

پل خشتی گوراب تولم روستاهای گوراب و خراط محله را به یکدیگر پیوند داده و از شهر دیدنی تولم حدود 5 کیلومتر فاصله دارد. قدمت قابل توجه مرغانه پرد و استقبال بی نظیر مسافران از آن موجب شد که این پل در تاریخ 15 آبان سال 1384 به عنوان یکی از بی نظیرترین آثار ملی کشور به ثبت برسد.    

گفتنی است که از زمان ورود به صومعه سرا تا بازدید از پل خشتی گوراب تولم و بازگشت از این منطقه، همه مسیر سرشار از جاذبه های منحصر به فردی است که می توانید در زیبایی هر یک از آن ها غرق شوید و به عظمت خدا پی ببرید. کافی است به دل جاده زده و عزم سفر کنید، زیبایی های چشم نواز گیلان شما را فرا می خوانند!

پل خشتی گوراب تولم

راهی شوید، اقامتتان با ما!

اگرمدت ها است که خیال سفر به شهرهای شمالی و بازدید از جاذبه های بی نظیر این خطه را در سر می پرورانید، اما به دلیل نبود امکانات اقامت مناسب از راهی شدن هراس دارید، ما به شما این اطمینان را می دهیم که بهترین ویلاهای استخردار با برترین امکانات را در اختیارتان قرار می دهیم. اجاره ویلا در شمال استخردار و مناسب، اجاره ویلای استخردار بابلسر و سایر شهرهای شمالی همه و همه از خدمات ما است. اگر به دنبال ویلای استخردار در شمال هستید، باید بدانید که سایت اجاره ویلا ویلایار متخصص بی رقیب ویلای استخردار شمال است. با اعتماد به ما اقامتی بی نظیر در شهرهای شمالی را تجربه کنید!

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر