روستای استخرگاه و روستای حلیمه جان- گیلان

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - رودبار

8 ماه پیش

روستای استخرگاه و روستای حلیمه جان- گیلان

استان گیلان با برخورداری از طبیعت زیبا و مثال زدنی یکی از سرسبزترین و منحصر به فردترین مناطق ایران است که به آن می توان لقب مروارید درخشان ایران را داد. یکی از دیدنی ترین مناطق این خطه از شمال که شاید تا به حال اسمش به گوشتان نرسیده باشد روستای استخرگاه است که در نزدیکی رودبار از توابع استان گیلان واقع شده است. روستای استخرگاه مانند دیگر روستاهای گیلان از جاذبه های منحصر به فردی برخوردار است که به دلیل آب و هوای مطبوع و طبیعت بکر و زیبایش عاشقان طبیعت را به خود جذب می کند.

روستای استخرگاه

 روستای کوچک و باصفای استخرگاه در دل جنگل های سر به فلک کشیده واقع شده و دور تا دور آن را کوه های بلند و سرسبز احاطه کرده است. اما چیزی که این روستا را از دیگر روستاهای گیلان منحصر به فرد می سازد و علت نامگذاری این روستا به استخرگاه نیز هست، وجود دو استخر در دو ضلع شرقی و غربی این روستا است. همچنین روستای استخرگاه مشرف به کوه میرزا است که مکان مناسبی برای علاقهمندان به کوهنوردی است.

 از دیگر جاذبه های این روستا وجود آبشاری زیبا است که از دامنه کوه درفک سرازیر می شود و در تمام طول سال باعث خنک شدن این ناحیه می شود.

همچنین چشم انداز کوه درفک از این روستا بسیار تماشایی است. برای صعود به کوه درفک نیز باید از مسیر این روستا گذشت. این کوه که زمانی یک آتشفشان فعال بوده در گذر زمان رو به خاموشی گذاشته است و اکنون در بهار و تابستان با طبیعت زیبایش و گوسفندانی که در آن مشغول چرا هستند یکی از دیدنی ترین جاذبه های اطراف روستای استخرگاه به شمار می رود.

برکه معروف استخرگاه

با دیدن عکس هایی از این منطقه تصویری از یک برکه پر از قورباغه و اردک در ذهنتان تداعی می شود که دور تا دور آن را کلبه های چوبی احاطه کرده است. برکه استخرگاه با تمام زیبایی هایش یکی از رویایی ترین مناظر این روستا به حساب می آید. بنابراین دوربین خود را در بیاورید و چند عکس یادگاری در کنار آن بگیرید.

همچنین خانه های روستایی با معماری سنتی و قدمت ۱۰۰ ساله از دیگر دیدنی های این روستا به حساب می آید. برای اقامت در این روستاها می توانید با هزینه اندکی آن را اجاره کنید و یک شبه رویایی برای خود رقم بزنید.

 

برکه روستای استخرگاه

روستای حلیمه جان

 در 35 کیلومتری شمال روستای استخرگاه، روستای معروف دیگری به نام حلیمه جان وجود دارد که به عروس ایران نیز شهرت دارد. آنچه که باعث حیرت شما در این روستا می شود وجود دریاچه حلیمه جان یا دریاچه عروس در قسمت غربی این روزگار است. اگر صبح هنگام به دیدن این روستا بیاید، با منظره جلبک های سبز رنگ مواجه میشوید که سطح دریاچه را پوشانده و با وزش باد به کنار رفته و با گذشت زمان دریاچه آبی نیلگون هویدا می شود. تمام زیبایی این دریاچه مدیون دو رنگ بودن آن است که جلوه زیبا و به خصوصی به این دریاچه بخشیده است.

می توانید خود را به صرف یک چای آتیشی در کنار دریاچه دعوت کنید و یا از منظره اسب های دور دریاچه لذت ببرید و با آنها عکس بگیرید. همچنین می توانید در میان دریاچه قایقرانی بپردازید و از نسیم خنک آن لذت ببرید.

 

دریاچه عروس روستای حلیمه جان

 چه زمانی مسافرت کنیم؟

روستای استخرگاه در زمستان هم آب و هوای مساعد و مطلوب خود را دارد که باعث شده سفر به آن در هر فصلی از سال لذت بخش باشد. اگر در فصل بهار به اینجا سفر کنید با منظره درختان پر شکوفه و مه صبحگاهی روبهرو میشوید. در تابستان نیز طبیعت سرسبز و آوای پرندگان شما را مسحور خود می کند. در پاییز طبیعت رنگارنگش به قدری مجذوبتان می کند که خاطره آن تا سال ها در ذهن تان ثبت می شود و زمستان با درختان عریانش جلوه یک دست سفید روستا را به نمایش می گذارد. به راستی که این منطقه تکه ای از بهشت است. تصاویری که گویا با قلم خداوند کشیده شده و به محض ورود شما را غرق در زیبایی هایش می کند.

البته روستای حلیمه جان در ارتفاعات بالاتر واقع شده و بازدید از آن در نیمه اول سال بهتر است.

 کجا اقامت کنیم؟

 در روستای استخرگاه و روستای و حلیمه جان خبری از هتل نیست. به جای آن می توانید با مبلغ ناچیزی خانه های روستایی سنتی استخرگاه مانند خانه روستایی پدر بزرگ و مهیار و در روستای حلیمه جان از امکانات اجاره ویلا استفاده کنید.

چگونه به روستای استخرگاه و روستای حلیمه جان برسیم؟

روستای استخرگاه و روستای حلیمه جان در ۳۵ کیلومتری از یکدیگر قرار دارند. برای رسیدن به روستای استخرگاه باید خود را به رودبار برسانید. فاصله زمانی از تهران تا استخرگاه در حدود ۴ ساعت است. پس از گذشتن از اتوبان قزوین رشت و رسیدن به استان گیلان در ۳۵ کیلومتری رودبار وارد جاده بره سر تنکابن می شوید. از آنجا به بعد از محلی ها بخواهید تا شما را به روستای استخرگاه هدایت کنند.

جاذبه های اطراف

از جمله جاذبه های دیدنی استخرگاه که در فاصله ۸ کیلومتری از روستای استخرگاه قرار دارد، غار تماشایی دربندرشی است که قدمت آن به دوران پایه سنگی قدیمی رسد. همچنین روستای کوهپایه ای و جلوگیری اسطلخ جان در گذشته به آن سلچان می گفتند از جمله دیگر روستاهای زیبای این منطقه است. این روستا به لبنیات و تخم مرغ هایش و همینطور سوغاتی زیبا و رنگارنگ شهرت دارد.

 غذاهای سنتی گیلان

گیلان به غذاهای رنگارنگش معروف است، چرا که در آن تقریباً 220 نوع غذای محلی طبخ می شود. یکی از غذاهای پرطرفدار گیلان کویی تره است که از ترکیب سیر، کدو حلوایی، انار و گردوی ساییده شده درست میشود و طعمی بسیار لذیذ و خوشمزه به همراه برنج دارد. هنگام سفر به این استان حتما آن را امتحان کنید.

 

 

کویی تره

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر