منطقه حفاظت شده دشت ناز دارای چه گونه های جانوری می باشد؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - ساری

4 ماه پیش

در این مقاله می خواهیم درباره ی منطقه حفاظت شده دشت ناز که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان مازندران است صحبت کنیم. همراهی شما از افتخارات ما است.

معرفی منطقه حفاظت شده دشت ناز

در 25 کیلومتری شهر ساری در استان مازندران منطقه حفاظت شده دشت ناز قرار دارد که در شمال این شهرستان واقع شده است. در این منطقه جنگل های هیرکانی وجود دارد و از زیباترین منطقه های گردشگری این منطقه می باشد. در منطقه حفاظت شده دشت ناز  بیش از 447 گونه گیاهی وجود دارد. وسعت این منطقه حدود 56 هکتار می باشد. اطراف این منطقه حصار کشی شده است و از پشت این حصار ها می توانید گوزن های بسیاری را مشاهده کنید. رفت و آمد به این منطقه و بازدید از آن در همه ی فصل ها ممکن می باشد، اما بازدید از این منطقه در زمان تولید مثل گوزن ها ممنوع می باشد. از سال 1346 منطقه حفاظت شده دشت ناز به محل تکثیر گوزن زرد ایرانی تبدیل شده است.

 

گونه های جانوری

منطقه حفاظت شده دشت ناز دارای شرایطی می باشد که با توجه با این شرایط تعداد زیادی گوزن زرد ایرانی پرورش می دهند و زمانی که گوزن های زرد ایرانی زیاد شدند تعدادی از آن ها را به دیگر مناطق حافظت شده در ایران مانند زیستگاه رودخانه دز و کارون می فرستند. تعدادی دیگر از این گوزن ها را به جزیره اشک در دریاچه ارومیه می فرستند. در زمان های قدیم گوزن زرد از غرب و شمال غرب ایران تا شمال آفریقا و همچنین در جنوب اروپا وجود داشته اند. این گونه ی کمیاب ایرانی در جنگل های غیرقابل نفوذ و حفاظت شده خوزستان و زاگرس در حال زندگی هستند. برای پیشگیری از منقرض شدن گوزن زرد تعدادی از آن ها را به منطقه حفاظت شده دشت ناز در مازندران، دشت ارژن و جزیره اشک در دریاچه ارومیه منتقل کرده اند. گوزن زرد، شوکا، گربه جنگلی، مرال و قرقاول از مهم ترین گونه های جانوری در منطقه حفاظت شده دشت ناز می باشند.

منطقه حفاظت شده دشت ناز

مشکلاتی که در این منطقه وجود دارد

منطقه حفاظت شده دشت ناز بر به دلایل متفاوتی در معرض خطر قرار دارد. خطر زیاد شدن گوزن زرد ایرانی از مهم ترین خطراتی است که این منطقه را تهدید می کند. همچنین سختی نگهداری و محافظت از گوزن های زرد از دیگر مشکلات این منطقه می باشد. تخریب پوشش هایی که در این جنگل وجود دارد و همچنین عدم رشد مجدد آن ها از مهم ترین دلایل مخرب منطقه حفاظت شده دشت ناز می باشد. مسئولین این منطقه برای جایگزین کردن پوشش هایی که از دست رفتند مجبور به کاشت درختچه های جدید شدند.

بهترین زمان برای بازدید از این منطقه

بازدید از این منطقه برای کسانی که به طبیعت گردی علاقه دارند بسیار لذت بخش می باشد. گردشگران برای دیدن از این منطقه نیاز به مجوز سازمان محیط زیست دارند و با گرفتن مجوز می توانند از گوزن های زرد، قرقاول ها و کبوتران دیدن کنند. فصل بهار زمان زایمان گوزن های زرد می باشد و به همین علت مسئولان برای حفظ امنیت و آرامش گوزن ها، هر ساله در فصل بهار از پذیرفتن گردشگران و مسافران در این منطقه معذور می باشند. شما عزیزان در فصل های دیگر می توانید به منطقه حفاظت شده دشت ناز سفر کنید و از این منطقه دیدن فرمایید. زمان حاملگی گوزن های زرد تقریبا 8 ماه می باشد و عمری که این نوع گونه جانوری در منطقه حفاظت شده می کند 16 سال می باشد.

منطقه حفاظت شده دشت ناز

مسیر رسیدن به منطقه حفاظت شده دشت ناز

برای دسترسی به این منطقه باید به سمت شهرستان ساری در استان مازندران بروید. بعد از رسیدن به شهرستان ساری باید به سمت شهر نکا بروید و بعد گذراندن 10 کیلومتر به شهرک سورک می رسید. این مسیر را باید به سمت چپ بروید تا به شرکت نکا چوب برسید. بعد از شرکت نکا روستای اسلام آباد قرار دارد. در وسط این روستا یک جاده وجود دارد که این جاده به سمت منطقه شهریار کنده می رود. فرودگاه بین المللی ساری در شهریار کنده واقع شده است. وسط روستای اسلام آباد منطقه حفاظت شده دشت ناز قرار دارد.

جاذبه های گردشگری اطراف این منطقه

اطراف منطقه حفاظت شده دشت ناز جاذبه های گردشگری وجود دارد که بعد از بازدید از دشت ناز می توانید به این منطقه ها بروید. پناهگاه حفاظت شده سمسکنده، چشمه باداب سورت، برج سلطان زین العابدین و حمام وزیری ساری از جاذبه های گردشگری هستند که اطراف این منطقه واقع شده اند.

انتخاب مکانی مناسب برای اقامت شما عزیزان

شما عزیزان برای اقامت خود می توانید به خزرشهر بروید و با اجاره ویلا در خزرشهر از اقامت خود نهایت لذت را ببرید زیرا ویلا خزرشهر دارای بهترین امکانات می باشد و شما می توانید یکی از بهترین اقامت های خود را در این سفر امتحان کنید. همچنین شما عزیزان می توانید به دریاکنار بروید زیرا کافه های دریاکنار بسیار دیدنی و جذاب می باشند و با سفر به این شهر می توانید به کافه های این منطقه بروید.

منطقه حفاظت شده دشت ناز

ترش سماق

ترش سماق یکی از غذاهای محلی شهرستان ساری است. ترش سماق دارای مزه ترشی می باشد و مناسب افرادی می باشد که به ترشی علاقه دارند. مردم ساری و مازندران به این غذا علاقه ی بسیاری دارند. سینه مرغ، سبزی خورشت، سماق، سیر، غوره و آبغوره مواد لازم برای تهیه این غذا می باشند. نکته ایی که در تهیه این غذا باید دقت کنید این است که به مقدار کافی سماق اضافه کنید و زیاد ریختن سماق موجب تلخ شدن غذا می شود.

امید است از مطالب فوق اطلاعات خوبی به دست آورده باشد.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر