خاطرات سفر به پارک جنگلی بزچفت بابلکنار نزدیک به دریاکنار

مدیر سایت مدیر سایت

مازندران - بابل

3 سال پیش

اگر مطلب قبلی من را خوانده باشی، مطمئنا حس خوب جنگل گردی را تجربه کرده ای. در جریان اولین تجربه جنگل گردی که داشته ام، مسقیما به جنگل لفور که یکی از جنگل های زیبای بابل است، سر زدیم و بعد از یک تفریح دل انگیز 4 تا 5 ساعته به محل اجاره ویلا دریاکنار رسیدیم. 


از مزیت های جنگل لفور این است که برای افرادی که قصد اقدام به اجاره ویلا دریا کنار یا اجاره ویلا خزرشهر دارند، بسیار مناسب است چرا که حدود 1 ساعت فاصل تا این شهرک توریستی، فاصله بسیار کمی برای دیدار از یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شمال است. 


اما به هر حال بعد از دیدار از جنگل لفور، و بازکشت به ویلا هنوز هم روزهای زیادی پیش رو  داشتیم تا در جاذبه های گردشگری شمال غرق شویم و لذت ببریم. به همین خاطر تصمیم گرفتیم لذت دیدار از جنگل را چند برابر کنیم و جنگل های دیگر را نیز ببینیم. 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

عصر گاه وقتی که در حاشیه سر سبز ویلا در حال قدم زدن بودیم، از چند نفر پرس و جویی انجام دادیم و آنها یک جنگل نزدیک به دریاکنار را به ما معرفی کردند که به نام پارک جنگلی بابل کنار مشهور بود. خب مسلما جنگل های بابل زیبا هستند اما چیزی که من را مصمم به دیدار از این جنگل کرد نام دوم و محلی آن به نام بزچفت بود. 
کلمه بزچفت برایم تازگی داشت و مشتاق بودم معنی آن را بدانم. 

 


بزچفت؟ پارک جنگلی بابل کنار یا بزچفت

بزچفت یکی از روستاهای جذاب بابل است که در بخش بابل کنار واقع است. جنگل بابل کنار که به نام جنگل بزچفت نیز شهرت دارد، بخشی از این روستای سر سبز است. اما معنی بزچفت شوق من را به دیدار از این جنگل بیشتر کرد. 
برچفت به معنی آغل هایی است که از سر بر هم کشیدن درختان در هم ایجاد می شوند!
اگر تو هم با شنیدن این معنی، به یاد تونل های درختی جذاب افتادید، قطعا باید این سفر مجازی را با من همراه باشی  تا تو را در  لذت پارک جنگلی شریک کنم. 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

اولین قدم برای دیدار از پارک جنگلی بزچفت یا بابل کنار 

وقتی تصمیم گرفتیم از این پارک جنگلی دیدار کنیم، لاجرم باید با اطلاعات کافی پا در این مسیر بگذاریم. هر چند مسیر این جنگل معمولا پر تردد است و پر رهگذر اما با اطلاعات کافی باید پا در هر سفری گذاشت. 
اما اطلاعاتی که ممکن است برای تو هم مفید باشد به شرح زیر است

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

فاصله و مسیر پارک جنگلی بزچفت تا محل اجاره ویلا در دریا کنار

فاصله و مسیر پارک جنگلی بزچفت تا محل اجاره ویلا در دریاکنار را در نقشه زیر مشاهده می کنی. 

این مسیر تقریبا 1 ساعت و 10 دقیقه به طول می انجامد. 
وقتی که به بابل می رسید، این پارک جنگلی حدود 24 کیلومتر تا این روستا فاصله داد که حدود 30 دقیقه و شاید کمتر وقتت را بگیرد. 

پارک جنگلی بزچفت حدود 700 هکتار از اراضی بابل را در سیطره خود دارد که با مدیریت شهرداری بابل، به مکانی امن و خوش منظره برای حضور توریست ها تبدیل شده است. 

 

امکان اقامت کوتاه در پارک جنگلی بزچفت 

یکی از ویژگی هایی که پارک جنگلی بزچفت دارد این است که شما می توانید از فرصت های مختلف اقامت در آن بهره مند شوید. از جمله این فرصت ها می توان به 

  1. حضوب در کلبه های جنگلی

  2. حضور در آلاچیق ها 

  3. و حضور در زیر درختان سر سبز 

اشاره داشت.

هر چند بهترین کار این است که از آلاچیق ها برای استراحت استفاده کنید اما لذت آتش روشن کردن در بخش هایی از جنگل که احتمال آتش سوزی وجود ندارد و درختان انبوده در آن بخش ها رشد نکرده اند، نیز لذت خاص خود را دارد. 

به هر حال متوجه شدیم که برخلاف جنگل لفور که امکان اقامت در آن فراهم نبود، در پارک جنگلی بزچفت می توان برای یک ناهار دلچسب برنامه ریزی کرد. بنابراین مایحتاج خود را در شهر بابل تهیه کردیم و راه افتادیم. 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

مسیر رسیدن به پارک جنگلی بزچفت چگونه است؟ 

در مورد چگونگی مسیر رسیدن به پارک جنگلی برچفت نمی توان یک توضیح اختصاصی داد چرا که مسیر های مرتبط با این پارک روز به روز در حال تکمیل تر شدن است و زیر سازی های لازم را انجام داده اند. همه چیز بستگی به این دارد که شما بخواهید از چه مسیری وارد این محل شوید. 


در مسیری که ما تردد داشتیم توانستیم  به راحتی، با خودروی شخصی جاده را بپیماییم و به جاده آسفالته اصلی برسیم که به پارک بزچفت می رسید. 
دقت کنید که مسیر تا آنجایی که بیاد دارم کاملا اسفالته بود. بنابراین برای رفتن به این مسیر نیاز به خودرو های آفرود نیست و می توانید با خودروی شخصی نیز بدون هیچ دغدغه ای پا در این مسیر بگذارید

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

اما از جمله جذابیت هایی که در مسیر مکان های گردشگری شمال می توان به وفور یاد کرد، طبیعت جذابی است که در سرتاسر محیط و مسیر بر شما احاطه دارد. این جذابیت ها موجب می شود که شما متوجه مسیر نشوید و سریع تر از چیزی که فکرش را کنید به محل مورد نظر برسید. 
قبل از این که پا در جنگل بزچفت بگذارید توجه کنید که پارک جنگلی با جنگل بکر خیلی تفاوت ها دارد

تفاوت پارک جنگلی و جنگل بکر چیست؟

در سفری که دیروز داشتیم، از جنگل بکر لفور دیدن کردیم. جنگل های بکر پوشیده از جاذبه های طبیعی هستند که بشر هنوز اجازه دستکاری در آن را ندارد. این جنگل ها ممکن است به دلیل سخت بودن مسیر و یا به دلیل حفاظت محیط زیست اینگونه دست نخورده باقی مانده اند. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

مثلا جنگل بکر لفور، جذابیت هایش را از 40 میلیون سال پیش تا کنون به دنبال خود می کشد! 
معمولا در جنگل های بکر، امکانات رفاهی و اقامتی فراهم نیست . اما در پارک های جنگلی به دلیل دستکاری و مدیریت بشر، دارای امکاناتی است که کمی از طبیعی بودن آن می کاهد اما وجود امکانات رفاهی، تفریحی و بهداشتی موجب سهولت سفر شما می شود. 

 

وقتی سر و کله درختان پارک جنگلی بزچفت پدیدار شد 

حدود یک ساعت در مسیر بودیم تا این که از فاصله ای نه چندان دور، سر و کله درختان بزچفت را دیدیم اما لذت بخش ترین چیزی که در بدو حضور در پارک جنگلی به ذهن می رسد چیزی جز این نیست که با جاده ای مواجه می شوی که می توانی به راحتی در آن رانندگی کنی و به میان پارک جنگلی بروی. 
تجمع درختان در دو طرف جاده و سر به هم کشیدن درختان در برخی مسیر ها، می تواند شما را به ذوق آورد. 
به عکس زیر نگاه کن 

 

به راحتی می توان این عکس را به عنوان شناسنامه پارک جنگلی بزچفت به شمار آورد

از مزیت های پارک جنگلی بزچفت این است که می توان به راحتی در آن تردد کرد و بدون هیچ مانعی، کالسکه بچه را با خود برد. 


اما علاوه بر وجود جاده های آسفالته که می توانید با آن به دل پارک جنگلی نفوذ کنید، جاده خاکی های دلنشینی نیز وجود دارد که می توانید در آن قدم بزنید و از طبیعت درختان نزدیک به جاده خاکی لذت ببرید. 
این جاده خاکی ها زمانی دلچسب تر می شوند که نم نم باران نیز ببارد و عطر خاک و خل کف جاده را به هوا پخش کند. اما در تابسنان و بهار، مخصوصا اوایل بهار نیز رستن گیاهک های جاده های در کف این جاده خاکی، طراوت دیگری به محل می دهد. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت
در برخی از قسمت های این پارک جنگلی می توان محل هایی را یافت که درختان قد بلند سر به فلک کشیده، سر در هم کرده اند و سایه لذت بخشی برای استراحت های کوتاه پدید آورده اند. گاهی خش خش برگ درختان بر روی زمین، لذت گام برداشتن را دو چندان می کند. 
اما میزان سایه هایی که در برخی از قسمت ها دیده می شود، به قدری نیست که مانع تالالو و تابش نور خورشید بر دست و صورت شما نشود. این ویژگی یکی از تفاوت های بارز پارک جنگلی و جنگل های بکر است. 

به هر حال، با پس زمینه قرار دادن تمام این ویژگی ها، در حال عبور از جاده های خاکی بودیم و از طبیعت زیبا لذت می بردیم. تا این که به منظره ای جذاب برخورد کردیم که شهری ها معمولا کمتر آن ها را می بینند. 
به عکس زیر نگاه کنید. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

درست حدس زدید! کندوهای عسل. 
دیدن این کندو ها من را به یاد کتاب جذاب سرگذشت کندو ها از جلال آل احمد انداخت. این کتاب را خوانده ای؟ 
معمولا وقتی درمکانی، کندوی عسل گذاشته می شود بدین معنی است که محوطه مورد نظر سالم، معطر، و سرشار از گیاهان پر خاصیت و خوش شهدی است که موجب می شوند زنبور ها از شهد آن ها بمکند و عسل های طبیعی اعلا تولید کنند. پس با خیال راحت در کنار درختان بایستید و برگ های آن ها را ببوید و کمی با گل و گیاه های اطراف همراه باشید. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

در حین راه رفتن در جنگل شما می توانید گونه های گیاهی و جانوری متفاوتی را مشاهده کنید. 
برخی از گیاهان برای بار اول در چشم شما جدید جلوه می کنند، اما برای بخاطر سپردن آن ها می توانید آن ها را بو کنید یا برگشان را توی دستتان له کنید و از عطر شگفت انگیز برخی لذت ببرید. 

به مرور که در حال پرسه زدن در جنگل هستید می توانید آواهای پرندگان مختلف را بشنوید و به ناگاه شاهد بال زدن برخی در مقابل تان باشید.

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

به طور کلی جذابیت های طبیعی این مکان به گونه ای است که می توانید از آن برای انداختن عکس های فوق العاده استفاده کنید. کنار درختان طویل، کوچه باغ ها، و یا حتی در کنار دیوار های سنگی که در اطراف برخی باغ های شخصی کشیده شده نیز فرصت مناسبی برای گرفتن عکس است. 
اما اگر شارژ گوشی تان رو به اتمام است کمی با ان مدارا کنید چرا که جاهای دیدنی دیگری نیز هست که باید از آن ها خاطره داشته باشید. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

آبشار پارک جنگلی بزچفت 

اگر برای حضور در پارک جنگلی بزچفت وقت کافی در اختیار ندارید می توانید به طور مستقیم به محل آبشار پارک بزچفت بروید و از طبیعت بی نظیر این محل استفاده کنید. 
آبشاری که در این محل واقع شده در واقع به میزان 2 اینچ آب دارد که برای آبیاری جنگل از آن استفاده می شود. اما به دلیل زیبایی منطقه ای که این آبشار در آن واقع شده می توانید دیدار خود از این پارک جنگلی در شمال را به آبشار اختصاص داده و در کنار آن عکس های زیبایی بیندازید. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

آنچه تا به اینجا برای شما شرح داده شد، توضیحی کوتاه از جاذبه های طبیعی در پارک جنگلی بزچفت بود. 

در ادامه ی این پارک جنگلی، شهرداری بابل اقدام به ایجاد مکان های تفریحی و اقامتی مثل آلاچیق ها کرده تا توریست ها بتوانند سفر راحت تر و لذت بخش تری داشته باشند. 

 

استخر یا دریاچه مصنوعی جنگل بزچفت 

با راهنمایی دفتر پارک بزچفت می توانید مسیر دقیق رسیدن به محوطه رفاهی تفریحی پارک بزچفت برسید. 
در این استخر، امکان قایق سواری فراهم است. در کنار دریاچه که بایستید، می توانید شور و هیجان توریست ها را ببینید و لذت ببرید. 
اما اگر قصد دارید ساعتی استراحت کنید و یک پیاله قهوه بنوشید، می توانید از استراحت گاه های اطراف دریاچه بهره مند شوید. 
اگر فرزند خردسالی دارید توجه کنید که به او در این قسمت آسیبی نرسد. 

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

هر چند این پارک جنگلی از وجود حیوانات وحشی تقریبا محافظت شده است اما وجود این دریاچه در حالت غفلت ممکن است دردسر ساز شود. 

در حوالی این دریاچه می توانید سوپرمارکت هایی را مشاهده کنید و مایحتاج خود را از آن ها خریداری کنید.

 

پارک کودکان در پارک جنگلی بزچفت

برای این که کودک دلبند شما نیز از این طبیعت گردی خاطرات خوشی داشته باشد می توانید او را به پارک کودکان در این محوطه ببرید و در این مکان امن، اوقات دلنشینی برایش فراهم کنید. 

امکانات پارک جنگلی بزچفت

از جمله امکانات مناسبی که برای سهولت توریست ها در این پارک جنگلی در نظر گرفته شده می توان به :

  1. وجود جاده های آسفالته
  2. سرویس بهداشتی
  3. فروشگاه و سوپر مارکت 
  4. چشمه های آب طبیعی
  5. آلاچیق
  6. خانه باغی 

و غیره اشاره داشت

 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

اقامت های بوم گردی و کلبه های جنگلی در بزچفت

در داخل جنگل بزچفت مکان های بی نظیری وجود دارد که هنگام عبور از جاده های خاکی وبعضا آسفالته ان ها را می بینید. این کلبه ها یکی از آرامش بخش ترین مکان هایی است که کمک می کند بتوانید از فرصت لذت بخش ماندن در پارک جنگلی به طور امن بهره ببرید. 
البته برخی از این کلبه ها در باغ های شخصی افراد وجود دارد و برخی دیگر هم به طور موقت به توریست ها اجاره داده می شود. 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

 

بهترین فصل برای سفر به پارک جنگلی بزچفت

یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند، زمان سفر  به پارک جنگلی بزچفت است. فرقی ندارد که شما در چه فصلی به شمال سفر کرده اید و در حوالی بابل اقدام به اجاره ویلا در شمال نموده اید. در پارک جنگلی بزچفت تمام فصل ها دیدنی است. 

جاذبه گردشگری شمال جنگل بزچفت

اگر اهل ذوق و هنر هستید پاییز این مکان را تجربه کنید و نقاشی رنگ های زرد و نارنجی و قرمز برگ درخت ها را از نزدیک ببینید. 
در زمستان درخت های برهنه از برگ در کنار درختان همیشه سر سبز نیز تصویر جذابی است. 
اما بهار و تابستان برای تلطیف روحیه بهترین انتخاب می تواند باشد. 

 

ارسال نظرات(1 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(1 نظر)

31 شهریور 1399 - ساعت: 10:05

الان در شرایط کرونا بازه؟ و امکانات وجود داره؟؟؟

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر