لذت قدم زدن در جنگل لفور، جاذبه 40 میلیون ساله بابل و سوادکوه

مدیر سایت مدیر سایت

مازندران - بابل

3 سال پیش

به عکس های بالا نگاه کن. مطمئنم اگر این تصاویر را در جایی به غیر از سایت اجاره ویلا ویلایار می دیدی، احتمال زیاد می دادی که این عکس ها مربوط به طبیعت زیبای اروپا است و با خودت می گفتی ای کاش می توانستم شرایطی مهیا کنم تا از این جاذبه های گردشگری طبیعی جذاب از نزدیک دیدن کنم! 

اگر چنین فکر می کنی، مطمئن باش که شرایط این دیدار برای تو مهیا است چرا که این تصاویر مربوط به جنگل های بکر اروپایی نیست! بلکه در حوالی خودمان یعنی در مازندران واقع شده است.

وقتی با هدف اجاره ویلا دریا کنار را انتخاب می کنی، می توانی با صرف چند ساعت وقت، به محل این جنگل زیبای 20 میلیون ساله بروی و ساعت ها در کنار درختان زیبا و سر سبز پرسه بزنی و از این همه زیبایی وصف‌نشدنی و آرامش محض جنگل لذت ببری.
جاذبه‌های توریستی بسیار زیبا و فوق‌العاده‌ای در سوادکوه وجود دارند که این امکان را برای شما فراهم کرده است تا با برنامه‌ریزی دقیق به آنجا سفر کنید. این جا بهشت ایران زمین یعنی جنگل لفور است که در حوالی سوادکوه و بابل واقع شده است. 

خاطره دیدار از جنگل زیبای لفور همیشه در ذهنم باقی مانده است. از اخرین باری که شب هنگام در جنگل های شمال گم شدم و زوزه های خرس ها آزارم می داد همیشه به این فکر می کرده ام که آیا ممکن است جنگلی حفاظت شده هم وجود داشته باشد که بتوان با آسایش و آرامش در سایه درختان آن پرسه زد و با دست برگ درختان ظریف را لمس کرد و روی علفزارهای جنگلی معطر گام برداشت. تا این که با جنگل لفور آشنا شدم که هم بکر است و زیبا و لطیف و هم کاملا امن. به شما همراهان سایت اجاره ویلا در شمال، ویلایار، پیشنهاد میکنم تا در انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با این جنگل زیبا و بکر لفور بیشتر آشنا شوید.

جنگل لفور را چطور پیدا کردیم؟

وقتی که در تابستان سال گذشته اقدام به اجاره ویلا در دریا کنار نمودیم به دنبال نزدیک ترین جاذبه های گردشگری طبیعی به این شهرک بودیم. خوشبختانه در شهرک اهالی ساکن اطلاعات خوبی در مورد جاذبه های گردشگری اطراف دریا کنار داشتند. اولین پیشنهادی که به ما در این باره شد، دیدار از جنگل لفور بود.

 

لذت طبیعت گردی از دریاکنار تا جنگل لفور 

وقتی که در صبح تابستانی دل انگیز تصمیم گرفتیم که به جنگل لفور برویم، حدود ساعت 7 صبح کمی بار و بنه با خود برداشتیم و با ماشین شخصی مان به سمت بابل و سواد کوه راه افتادیم. 
حدود 1 ساعت در مسیر بودیم تا به محل مورد نظر یعنی جایی که جنگل لفور واقع بود رسیدیم. 
خوشبختانه جاده ای که برای رسیدن به جنگل لفور طی کردیم، جاده ای خوب و مقبول بود و تنها حدود 5 کیلومتر را با جاده های خاکی همراه بودیم. 
وضعیت جاده های خاکی به گونه ای نیست که نیاز به ماشین های آفرود باشد! بلکه با ماشین شخصی شهری نیز می توان این مسیر را طی کرد. جنگل لفور یکی از  منحصر به فرد ترین جنگل‌های موجود در شمال ایران است؛ که یک سفر رویایی را برای شما دوستداران طبیعت رقم می‌زند.
با تصاویری که از جنگل لفور دیده بودیم هر لحظه، ثانیه شماری می کردیم تا خود را در کنار این جنگل زیبا بیابیم اما از انصاف به دور است که بخواهم بگویم مسیر عاری از زیبایی بوده است. 

جنگل لفور محیطی بکر با قدمت 40 میلیون سال!

برای دیدار از مکان هایی که قدمت میلیون ساله دارند نیازی نیست که از جاذبه های گردشگری چین دیدن کنید! کشور خودمان به قدر کافی جذابیت دارد که عمر برای دیدن آن ها باید وقت صرف کنیم. یکی از معرف‌های استان مازندران در شمال ایران، وجود جنگل‌های دیدنی و بکر می‌باشد.
همین جنگل لفور جنگلی بکر است که فضای سرسبز جنگل هیرکانی، در آن به قدمتی حدود 40 میلیون سال می رسد ! جنگلی که دارای بیش از چند نوع پوشش گیاهی است. تصور کن راه رفتن در جنگلی که عمری به قدر قدمت تاریخ دارد واقعا هیجان انگیز است. تصور کن روی زمین و در کنار درختانی راه می روی که از 40 میلیون سال منتظر تو بوده اند. واقعا فوق العاده است. 

جنگل لفور جاذبه گردشگری چند در یک است!

معمولا وقتی یک چیز از مزیت های زیادی برخوردار است به ان چند در یک می گویند. برای جنگل لفور نیز این قاعده وجود دارد. وقتی که در حال برنامه ریزی کردن برای پر کردن وقت خود در جنگل لفور هستید، باید برای دیدار از چشمه سار ها، رود ها و آبشارهایی برنامه ریزی کنید که وقتی در کنار آن ها قرار می گیرید متوجه گذر زمان نمی شوید. 

از جاذبه‌های عمق جنگل لفور

جالب است بدانید این جنگل با قدمتی زیاد از نظر زمین‌شناسان به دوره‌ی ژوراسیک بر می‌گردد. بسیاری از گردشگران به این منطقه‌ی توریستی سفر می‌کنند تا با پیاده‌روی طولانی از عمق جنگل با آب و هوایی مطبوع لذت ببرند. همین‌طور از هوای تازه‌ی جنگل استشمام کنند.

این جنگل با داشتن آبشارهای کوچک و بزرگ خروشان که معروف‌ترین آن هفت آبشار است، درختچه‌های گسترده از انواع گیاهان و سبزه‌ها، درختان سر به فلک کشیده از دیدنی‌های بی‌نظیر و جاذبه‌های عمق این جنگل می‌باشد. در قسمت‌های بعدی به طور کامل درباره‌ی آن‌ها گفته ایم.

بهترین فصل سفر به جنگل لفور چه زمانی است؟

جنگل معمولا به دلیل هوای متعادلی که دارد، و این را مدیون درختان است در تمام فصول پذیرای توریست هاست، اما برای این که بتوانید از طبیعت و هوای مطبوع استفاده کنید و بهره مند شوید بهتر است که در نیمه اول سال مخصوصا در تابستان برای دیدار از جنگل لفور برنامه ریزی کنید. هوای تازه و مطبوعی که در فضای این جنگل وجود دارد سبب می‌شود تا در ماه‌های گرم سال از این منطقه لذت ببرید.

لذت اولین رویارویی با جنگل لفور 

وقتی که پا در جنگل لفور گذاشتیم، کمی فضا برایمان رعب انگیز بود چرا که با یک جنگل بکر روبرو بودیم که صدای دارکوب ها و پرنده های جنگلی در آن به گوش می رسید. ترکیب لذت و هیجان و رعب را با هم می توان در آن چشید. 
با پرس و جویی که از چند بانوی محلی در آن جا داشتیم مطمئن شدیم که فضای جنگل از هر نظر امن است. پس با خیال راحت گام های بعدی را برداشتیم. 
شاید باور نکنید اما در این محل بیش از 80 نمونه گیاهی مختلف وجود دارد که غرق شدن در آن ها رویایی دست یافتنی است. این پوشش گیاهی شامل درختانی مثل راش، ممرز، لیلکی، انجیلی، ازگیل  می شوند. مثلا تصور کن وقتی در حال رد شدن از کنار درختی هستی، حلزونی را می بینی که در حال تغذیه کردن از برگ درختان هستند یا تصویری جذاب از پیله کرم های ابریشم را می بینی که برای زندگی جدید کرم های ابریشم ایجاد شده اند. 
وقتی که کمی در جنگل محو می شوی، چشمت به کلبه های چوبی می افتد که یاد و خاطرات پرین و دکتر ارنست را برای مان تداعی می کند. البته اگر از اهالی دهه شست باشی متوجه می شوی چه می گویم. گاهی تکیه دادن به کلبه چوبی برای رفع خستگی بسیار لذت بخش است 
اما زیاد وقت خود را صرف استراحت نکنید چرا که در میانه جنگل چشمه سارهای زیادی وجود دارد که باید خنکای آب ان را لمس کنی. 
حتی آبشارهای پله ای که در میانه جنگل لفور شکل یافته است، در کنار برکه ای تقریبا عمیق که در مقابل آن است، لذت حضور تو را در جنگل بیشتر و بیشتر می کند. 
وقتی که حدود 2 ساعت در جنگل پرسه زدید و به پیش رفتید، به زیباترین جاذبه گردشگری در این جنگل بکر می رسید که هفت آبشار نام دارد. تصویر این آبشار رویایی است چه برسد به درک آن از نزدیک و لمس آبی که نمی دانم از کجا به این آبشار سرازیر می شود. هم‌چنین بهتر است بدانید که نام دیگر هفت آبشار، آبشار تیرکن می‌باشد چرا که موقعیت مکانی آن در مجاورت روستای تیرکن قرار دارد. بسیاری از گردشگران جنگل لفور را برای داشتن سفری دل‌پذیر انتخاب می‌کنند.

اما حاصل تجربه گردش ما در جنگل لفور نکاتی است که در ادامه به آن می پردازم:

1.    اگر ورزشکار نیستید، ممکن است راه پیمایی در این جنگل به مدت 2 تا 3 ساعت موجب اذیت شدن عضلاتتان شود!
2.    اگر در فصل سرد به دیدار لفور می روید، لطفا لباس گرم به همراه داشته باشید 
3.    برای جلوگیری از خطر لیزخوردن باتوم به همراده داشته باشید و از آن به عنوان مانع لیز خوردن استفاده کنید. 
4.    در این منطقه گردشگری به دلیل توجه به بکر بودن امکانات رفاهی خاصی در نظر گرفته نشده است، بنابراین برای دستیابی به سرویس بهداشتی ممکن است با مشکل مواجه شوید. 
5.    یک سرویس بهداشتی محلی در جنگل واقع است که توسط محلی ها می توانید آن را پیدا کنید 
چیزی که در این گردش نظرم را به خودش جلب کرد، حضور بانوان محلی بود که حاصل دسترنج خود را برای فروش در معرض دید توریست ها گذاشته بودند! مثلا دوغ محلی، رب انار و مواردی مثل این، در ظرف های درب بسته، که برای فروش روی علف های جنگل پهن شده بود. 

6.    بسیاری از گردشگران در جنگل کمپ می‌زنند، اگر از آن دسته از افرادی نیستید که شب را در جنگل بگذرانید بهتر است در نزدیکی شهر به فکر اجاره ویلا و یا سوئیتی برای استراحت باشید.

7.   اگر در جنگل آتش روشن می‌کنید حتما بعد از ترک جنگل از خاموش شدن آن مطمئن شوید تا از خسارات جبران‌ناپذیری که ممکن است دامان طبیعت را بگیرد، جلوگیری نمایید. 

8.   اگر می‌خواهید شبی سرشار از هیجان را در این جنگل بگذرانید، وسایل مور نیاز کمپ، چراغ‌قوه، پاور بانک و... را به همراه خود داشته باشید. 

9.  با وجود حشرات موذی و حساسیت زا بهتر است در طول مسیر حتما وسایل بهداشتی و داروهای مخصوص به همراه خود داشته باشید.

 

سوغات محلی جنگل زیبای لفور

چیزی که در این گردش نظرم را به خودش جلب کرد، حضور بانوان محلی بود که حاصل دسترنج خود را برای فروش در معرض دید توریست‌ها گذاشته بودند! مثلا دوغ محلی، رب انار و مواردی مثل این، در ظرف‌های درب بسته، که برای فروش روی علف‌های جنگل پهن شده بود. می‌توانید از این مواد غذایی و خواکی‌های خوشمزه به عنوان سوغاتی برای دوستان و خانواده‌ی خود تهیه نمایید.

مسیر شناسی جنگل لفور از دریاکنار و خزرشهر به شیرگاه

از مزیت‌های جنگل لفور برای خانواده کوچک من که با اجاره ویلا دریاکنار ساکن مازندران شده بودیم، تا از تعطیلات لذت ببریم این بود که این دیدار در یک نیم روز تکمیل شد اما با وجود سرسبزی جنگل، آب و هوای پاک و دلچسب به اندازه یک سال انرژی گرفتیم.
مسیر رفت تا جنگل لفور از دریا کنار و خزرشهر، به میزان، 1 ساعت تا 1ساعت و 15 دقیقه می باشد
مسیر برگشت نیز به همین میزان می باشد. 
اما اگر می خواهید از جنگل بهره مند شوید حداقل 3 ساعت برای گشت و گذار در آن وقت بگذارید تا هم استراحت کنید و هم لذت ببرید. 
دقت کنید که مسیر رفت را به خاطر بسپارید تا در جنگل دچار فراموشی مسیر نشوید و اگر قصد برگشت را دارید قبل از تاریکی هوا برگردید تا راه را گم نکنید.
مسیر رفتن به جنگل رافور، از طریق دریا کنار را در تصویر بالای این مقاله مشاهده می کنید. اگر اقدام به اجاره ویلا خزرشهر کرده اید و می خواهید از جنگل رافور دیدن کنید، تفاوت مسیر چندانی با دریا کنار نخواهید داشت چرا که دریا کنار و خزرشهر در راستای یکدیگر قرار گرفته اند و فاصله ای با هم ندارند. 

کلام آخر

شهر سوادکوه مازندران، تمام زیبایی و طبیعت باشکوه مناطق بسیاری را در قلب خود دارد و یک تصویر بسیار فوق‌العاده را در ذهن هر کسی به یادگار می‌گذارد. با یک برنامه‌ریزی چند روزه و ماندن در شهر سوادکوه، می‌توانید از دیگر مناطق تاریخی و بکر آن دیدن کنید و لذت ببرید. شما می‌توانید خاطرات خوب و دلچسب خود از سفرهایتان و شرایط اجاره ویلا در مازندران را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید






نظرات کاربران(0 نظر)

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر