لاهیجان

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - لاهیجان

4 سال پیش

بازدید از شهر چای ایران، لاهیجان

شنیدن نام شهر لاهیجان شما را یاد چه چیزی می‌اندازد؟ چای لاهیجان؟ کلوچه لاهیجان؟ ابریشم لاهیجان؟ ترنج و نارنج لاهیجان؟ عروس گیلان؟ و کلی اصطلاح و لغات دیگر که به این شهر زیبا واقع در استان گیلان نسبت داده شده است. خود من اولین تصوری که پس از شنیدن نام لاهیجان به ذهنم خطور می‌کند، شهر چای ایران است. همه ما می‌دانیم که یکی از فعال‌ترین بخش‌های کشور در خصوص تولید چای، شهر لاهیجان است و اصلا به همین دلیل نام لاهیجان که به گوش می‌رسد چای خوش رنگ و خوش طعم این خطه از کشور برای انسان تداعی می‌شود.

حالا که کلی در مورد چای این منطقه صحبت کردم و کم کم از بحث اصلی دور شدم، سوال اصلی که پیش می‌آید این است که تا حالا از این خطه کشور بازدید داشته‌اید؟ می‌دانید این منطقه در کجا واقع شده است و چه آب و هوایی دارد و اصلا جاهای گردشگری این شهر کدام است؟ اگر خودتان قبلا از مناطق مختلف این شهر بازدید داشتید و اطلاعات لازم را در خصوص این شهر می‌دانید که هیچ! اما اگر مثل من یکی از علاقه مندان به مسافرت هستید و دوست دارید از مناطق مختلف یک شهر بازدید کنید پس با من همراه باشید تا تجربیات خودم را در خصوص این سفر با شما در میان بگذارم.

آشنایی با موقعیت قرارگیری شهر لاهیجان

یکی از پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای استان سرسبز گیلان، شهرستان لاهیجان است. این شهر زیبا در منطقه‌ای کوهپایه‌ای قرار دارد که در زمین پست و سرسبز آن بوته های زیبای چای قرار گرفته است. لاهیجان از قدیمی‌ترین شهرهای استان گیلان به شمار می‌رود که پیش از حمله مغول‌ها در قرن 7 وجود داشته است.

این شهر از زمان‌های قدیم محلی برای کشت برنج، پرتقال، ترنج و میوه‌های دیگری که شبیه میوه‌های استوایی بودند شناخته می‌شد و به همین دلیل حمدلله مستوفی یکی از تاریخ نگاران و جغرافی‌دان‌های زمان گذشته در مورد این شهر گفته:" لاهیجان از اقلیم چهارم است و محصولاتش از برنج، ابریشم، غلاتی اندک، نارنج و ترنج و میوه‌های گرمسیری فراوانی تشکیل شده است."

شهر لاهیجان شهر معتدل و خزری است و دارای تابستانی گرم و مرطوب بوده و در اوایل زمستان بادهای شدید و گرمی وزیده می‌شود و پس از آن برف می‌بارد. بنابراین بهترین زمان مسافرت را می‌توانید متناسب با نظر خود انتخاب کرده و از این شهر زیبا بازدید به عمل آورید.

لاهیجان 7 محله دارد که نام گذاری این محله‌ها یا بر پایه حرفه افراد بوده همچون شعربافان و یا به دلیل نزدیکی به محل جغرافیایی بوده همچون پردسر و یا به دلیل قرارگیری زیارتگاهی در آن همچون امیر شهید نامگذاری شده است. به طور کلی این 7 محله اصلی عبارتند از: شعربافان، خمیر کلایه، امیرشهید، اردوبازار، گابنه، پردسر، میدان(محله).

لاهیجان شهر چای ایران

چای برای اولین بار در سال 1914 بود که وارد این منطقه خزری در ایران شد. چند سال پس از آن رضاشاه متخصصان چینی را برای پرورش چای و آغاز کشت چای در کوهپایه‌های لاهیجان استخدام کرد تا کشت چای را در این خطه آغاز کنند.

حاج محمد میرزا قاجار قوانلو که به کاشف السلطنه شهرت دارد و به نام چایکار نیز او را می‌شناسند اولین کسی بود که کشت چای را در ایران رواج داد و به همین دلیل به او پدر چای ایران هم می‌گویند. وی در جهت کشت چای در ایران تلاش‌های بسیاری کرد اما ماموران دولتی آن زمان که دست آموز انگلیسی‌ها بودند مانع از پیشرفت وی در این امر می‌شدند. در حال حاضر مقبره وی در موزه تاریخ چای لاهیجان واقع شده است که یکی از مکان‌های گردشگری بسیار جذاب لاهیجان است.

اگر علاقه مند به آشنایی بیشتر با این محصول و نوشیدنی محبوب ایران هستید حتما زمان بازدید از این مقبره که فضای بیرونی آن بسیار سرسبز زیبا بوده و ساختمان زیبای این موزه و تمامی جذابیت‌های درونی آن بازدید کنید. مطمئن هستم که از این مکان لذت خواهید برد.

مکان‌های گردشگری شهر لاهیجان

اگر بخواهم تمامی مکان‌های گردشگری این شهر را برای شما نام ببرم کار بسیار زمان گیری خواهد بود برای همین تنها به بخشی از مکان‌هایی که خودم هنگام بازدید از لاهیجان سر زدم اشاره می‌کنم و توضیح کوتاهی در مورد هر یک از آنها خدمت شما ارائه می‌دهم تا اگر کنجکاو شدید حتما از آن مکان بازدید داشته باشید.

  • شیطان کوه: یکی از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری لاهیجان شیطان کوه است که در قسمت شرقی شهر لاهیجان واقع شده است. این منطقه دارای برکه‌ای است که 200 متر عرض داشته و طول آن به 70 متر می‌رسد. این برکه از زمان گذشته تا به حال دستخوش تغییر بوده و در حال حاضر به دریاچه‌ای مصنوعی تبدیل شده و در بین آن یک جزیره قرار گرفته و یک عمارت کوچک در این بخش وجود دارد که جلوه‌ای بسیار زیبا دارد. درون شیطان کوه یک آبشار مصنوعی قرار گرفته که آب آن از این دریاچه تامین می‌شود. تمامی این جذابیت باعث می‌شود تا این منطقه به یکی از زیباترین مناطق این شهر تبدیل شود.
  • استخر لاهیجان: در بخش شیطان کوه استخری بزرگ قرار دارد که وسعت 17 هکتاری دارد و عمق آن به 4 متر می‌رسد. همان‌طور که محلی‌های این شهر می‌گویند در زمان قدیم از آب این بخش جهت آبیاری مزارع برنج استفاده می‌شد.
  • بام سبز لاهیجان: در مسیر بالایی شیطان کوه، بام سبز لاهیجان واقع شده به همین دلیل می‌توانید زمان بازدید از شیطان کوه از این دو مکان زیبا بازدید داشته باشید. بام سبز آب و هوایی معتدل دارد و پاکی و تمیزی هوای آن باعث شده تا این منطقه به یکی از مکان‌های گردشگری برای مسافران تبدیل شود. اگر علاقه‌مند به پیاده روی در فضای سبز هستید باید بگم که این بخش دارای هزار پله سیمانی از بام سبز تا پای کوه هست که می‌تواند یک پله نوردی جذاب را برای شما به همراه داشته باشد تا بتوانید از مناطق زیبا و سر سبز اطراف به خوبی بازدید داشته باشید.
  • تله کابین لاهیجان: حالا که تا بالای بام سبز لاهیجان آمده‌اید نظرتان در مورد تله کابین سواری چیست؟ پس از رسیدن به مسیر انتهایی بام سبز می‌توانید با تله کابین‌هایی که در این بخش قرار دارد از بام سبز تا قله تاج خروس را طی کرده و از فضای سبزی که در اطراف و درست زیر پای شما قرار دارد نهایت لذت را ببرید.
  • باغ ملی لاهیجان یا پارک بعثت: یکی از زیبایی‌های شهر لاهیجان باغ ملی لاهیجان است که آن را با نام پارک بعثت نیز می‌شناسند. این پارک در مرکز شهر واقع شده و اگر علاقه مند به پارک و فضای سبز هستید می‌توانید در تمامی ساعات شبانه روز از این محل زیبا بازدید داشته باشید. درون این باغ ملی المان و نماد قوری و استکان قرار گرفته که از نظر من این المان بسیار زیبا و متناسب با این شهر طراحی شده و نمایی بسیار جالب دارد.
  • پل خشتی لاهیجان: یکی از پل‌های تاریخی و به جای مانده از قرن 9 قمری، پل خشتی لاهیجان  است که مربوط به دوره کیاییان بوده و در قسمت شمال غربی این شهر واقع شده و نزدیک به دو آثار تاریخی دیگر به نام‌های بقعه حاجی دان و بقعه ملاعقیل یا عاقلیه در یکی از 7 محله اصلی لاهیجان به نام پردسر قرار گرفته است. در ساخت این پل  زیبا از آجر قرمز، آهک و ساروج استفاده شده و طول آن 50 متر و عرضی حدود 5.4 متر و ارتفاعی حدود 11 متر دارد. این پل بر روی دو رودخانه سیم جو و سیم رود قرار دارد و دو دهانه بزرگ دارد که 5 چشمه از آن می‌گذرد.

همان‌طور که ملاحظه فرمودید این شهر غنی از مکان‌های گردشگری بوده که من تنها بخشی از آنها را برای شما نام بردم. بنابراین خیالتان راحت باشد که در زمان سفر به لاهیجان می‌توانید از مکان‌های بسیاری بازدید کرده و نهایت لذت را از این سفر داشته باشید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر