دیلمان گیلان کجاست و چگونه برویم؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - سیاهکل

1 سال پیش

دیلمان گیلان کجاست و چگونه برویم؟

همیشه دربرنامه‌ی سفر برای ما ایرانی‌ها که معمولا درقسمت‌های خشک و بیابانی زندگی می‌کنیم، شمال کشور مقصد بسیارجذابی است. در بین نواحی شمالی، استان گیلان از پوشش گیاهی و طبیعت منحصربه فردی برخورداراست که باعث می‌شود حتما سالی یکبار مقصدی از آن را به لیست سفرمان اضافه کنیم . دراین سفر ما قصد داریم به دیلمان برویم، مقصد دوست داشتنی در استان گیلان که قدمتی به تاریخ سه‌ هزارسال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. پس ما قراراست سری به یک روستای باستانی با جاذبه‌های طبیعی بزنیم.

 بهترین فصل سفر به دیلمان

ما قبل از این‌که برنامه سفر را بچینیم ، به فصلی که قصد سفر درآن را داریم نگاه می‌کنیم و براساس آن بهترین مقصد را انتخاب می‌کنیم. دیلمان ازنظر آب و هوا مثل اکثر مناطق شمال کشور تابستان‌های گرم و مرطوب و مستان‌های سرد و بارانی دارد و شاید بهترین فصل برای سفر به آن اواخر بهار تا اوایل تابستان باشد اما باید درنظر بگرید که این منطقه کمی سردسیرتر از اکثر مناطق شمالی است. بنابراین ما خردادماه را برای سفر به دیلمان انتخاب کردیم تا علاوه برااین که باران‌های تند شمالی را تجربه نکنیم، رطوبت تابستانی هم کمتر مارا اذیت کند.

چرا باید به دیلمان سفرکرد؟

این که چرا ما دیلمان را به عنوان یک منطقه گردشگری انتخاب کردیم دلایل متعددی دارد، از مهم‌ترین دلایل آن، طبیعت بسیارزیبای این منطقه است . اکثر کسانی که در مناطق کویری زندگی می‌کنند طبیعت این مناطق را سحرانگیز می‌دانند، وجود رنگ‌های طبیعی متعدد در کنار صفا و زلالی آب و هوای دل‌انگیز تجربه‌ی لذت بخشی است. این روستا سالیان زیادی است برای یک مقصد ییلاقی مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

جاذبه‌های گردشگری دیلمان

دشت سوسن چلچراغ

دشت سرتاسر از سوسن ، ما اسم این منطقه را زیاد شنیده بودیم و بسیار مشتاق دیدن آن بودیم و خوشبختانه بهترین ماه دیدن از آن خردادماه بود که با برنامه‌ی سفر ما کاملا انطباق داشت . اغلب این دشت را به عنوان دشت سوسن می‌شناسند. بدون هیچ اغراقی این دشت از طبیعی بسیار دلربا برخورداربود که انسان را محو خود می‌کرد. این موضوع را هم باید بدانید که ما از دیلمان تا این دشت زیبا حدودا 6 کیلومتر مسافت را رانندگی کردیم تا به مقصد رسیدیم و حدودا آن در قسمت غربی دیلمان است.

دشت شقایق دیلمان

اگر از دیلمان به سمت شرق بروید به دشت شقایق می‌رسید، در واقع این منطقه به زیبایی از سمت شرق و غرب با گل‌های شقایق و سوسن پوشانده شده. این دشت مکان بسیارمناسبی برای تفریح در ماه‌های آخر بهاراست و ما از دیدن آن بسیار لذت بردیم.

کوه درفک

تابه حال اسم بام گیلان را شنیده‌اید؟

 درست درهمان قسمت غربی دیلمان، کوه درفک با عنوان بام گیلان قرارداشت، طبق چیزی که ما شنیده بودیم ارتفاع این کوه حدود 2733 متراز سطح دریا است و جزو رشته کوه‌های البرزغربی محسوب می‌شود. اگر مثل ما همسفر کوهنورد دارید این کوه مقصد بسیار پرطرفداری برای کوهنوردان است. برای رسیدن به این مقصد جاده رودبار به رشت مسیر مناسبی برای انتخاب هست. چیزی که باعث زیباتر دیده شدن باعث دلنشینی و منحصر به فردی این کوه نسبت به ارتفاعات دیگر کشور می‌شود. ما این موضوع را نمی‌دانستیم اما بعد از بازگشت متوجه شدیم که در روستاهای کوچک اطراف کوه هم مناطقی برای اسکان وجوددارند و می‌توانید یک شب را دراین مناطق ییلاقی هم بگذرانید.

آبشار لونک

یکی از نکاتی که شمال کشور را به یک مقصد بسیارعالی تبدیل می‌کند، ترکیب سرسبزی طبیعت و رنگ آبی و زلالی آب است. در این منطقه در فواصل اندک، علاوه‌بر دریا، رودخانه‌ها و آبشارهای بسیارزیبایی وجوددارد، دیلمان هم از این قاعده مستثنی نیست. ما اسم این آبشار را از مردم محلی شنیدیم و آن را مکان تفریحی باصفایی می‌دانستند. حدود 25 کیلومتر از دیلمان تا لونک فاصله بودو در جاده‌ی کوهستانی بین دیلمان و سیاهکل قرارداشت.

کاروانسرای تی تی

کاروانسرای تی تی خانم که در مسیر بین سیاهکل و دیلمان قراردارد، در گذشته محل اسکان کاروان‌هایی بوده که از این مسیر عبور می‌کردند. این کاروانسرا دربین زیبایی طبیعت قرارگرفته و خود یک بنای قدیمی و ارزشمند برای دیدن است. قصه‌ای که محلی‌ها درباره‌ی این بنا برای ما روایت کردند، درباره‌ی اسم این کاروانسرای قدیمی است. تی تی خانم عمه‌ی یکی از پادشاهان صفوی بوده که کاروانسرای زیبایی در شمال کشور ساخته. قدمت این بنا به حدود 500 تا 600 سال قبل برمی‌گردد.

قلعه کوتی

دربین مکان‌های دیدنی دیلمان قلعه کوتی ازنظر گروه ما از همه زیباتر و دیدنی‌تر بود.قلعه کوتی، منطقه‌ای است باستانی که ازنظر تاریخی دارای اهمیت فراوانی است. ویرانه‌های گورستانی از عصرآهن و بقایای قلعه‌ای متعلق به دوره‌ی ساسانی از جاذبه‌های دیدنی آن هست. آن چیزی که باعث جذب مارشد، ترکیبی از بقایای باستانی هزاران ساله و طبیعت شگفت انگیز بود. اگر برایتان سوال است که چرا به این منطقه کوتی می‌گویند، باید بدانید که لغت کوتی به معنای تپه بوده و اکثر روستاها و مکان‌های این محل هم برروی تپه‌ها قرارگرفته، برای همین به آن کوتی می‌گویند.

چشمه لارخانی

چشمه لاریخانی در مسیر بین سیاهکل و دیلمان قرارداشت، بعضی از مردم آن را چشمه دیلمانی و برخی سیاهکلی صدا می‌زدنند. این چشمه در انتهای چشمه‌ی لاریخانی بود و برای اسکان و نشستن هم جای مناسبی بود. درواقع کنار آب زلال چشمه دشت لاریخان قرارداشت و ماهم مثل اکثریت افراد ساعاتی را در آن سپری کردیم.

قلعه و برج گرماور

این قلعه هم مثل اکثر مکان‌های دیدنی بین جاده‌ی سیاهکل و دیلمان قرارمی‌گرفت، طبق چیزی که شنیدیم قدمت آن به قبل از اسلام برمی‌گردد.این قلعه هم مثل اکثریت بناهای تاریخی این منطقه ترکیبی از معماری باستانی و طبیعت دل انگیز بود، معماری که در حقیقت مختص همین منطقه‌ی جغرافیایی است. این اثر تاریخی در سال 1380 ثبت آثارملی هم شده است. برج گرماور درواقع یک برج دیدبانی در کناره‌ی یک تپه است، که از یک سمت به یک دره منتهی می‌شود و درحقیقت نشان دهنده‌ی کمک گیری نظامیان از طبیعت برای دفاع از خود است.

شمال کشور به ویژه استان گیلان همیشه مقصد جذابی برای اکثر ایرانیان بوده و هست، ماهم مثل اکثریت همیشه بخش جذابی از آن را در لیست سفر خود قرارمی‌دهیم . این مقصد دوست داشتنی از دریا تا طبیعت سبز و اماکن تاریخی ارزشمند را برای ما به ارمغان می‌اورد و می‌شود طیف وسیعی از همسفران با سلایق مختلف از این سفر لذت ببرند.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر