دریاچه ولشت

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - چالوس

1 سال پیش

دریاچه ولشت کجاست چگونه به آنجا برویم؟

تا به حال در هنگام سفر به شهرهای شمالی از دریاچه‌های اطراف آن بازدید کردید؟ اصلا نام دریاچه ولشت به گوشتان خورده است؟ می‌دانید در کدام بخش واقع شده است و به کدام شهرها نزدیک است؟ پس اگر از این دریاچه زیبا دیدن نکردید بهتر است در مورد  این دریاچه توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهم که بتوانید با آن بیشتر آشنا شده تا زمانی که قصد بازدید و گردش در این منطقه را داشتید اطلاعات لازم را در مورد آن داشته باشید.

دریاچه ولشت در قسمت جنوب غربی شهر چالوس و بخش شمال شرقی کلاردشت واقع شده است. این دریاچه در بخش کوهستانی واقع شده که در 25 کیلومتری جاده چالوس و نزدیک به شهر مرزن آباد قرار گرفته است. زمان بازدید از این دریاچه می‌توانید دومین کوه بلند ایران بعد از دماوند که علم کوه نام دارد را در قسمت جنوب غربی این منطقه ببینید. این دریاچه یکی از دریاچه‌های آب شیرین در ایران به حساب می‌آید و محل قرارگیری آن نزدیک به روستای سنار است.

ویژگی‌های دریاچه ولشت

در اطراف این دریاچه زمین‌هایی قرار دارد که دارای خاک‌های فرسایشی و رانشی بوده که دور تا دور این دریاچه را احاطه کرده است. در خصوص وسعت این دریاچه آن طور که شنیدیم گفتند 150000 متر مربع بوده و عمق آن به 20 متر می‌رسد. حجم آب موجود در این دریاچه 3 میلیون متر مکعب بوده که منبع آن چشمه‌های جوشان میان دریاچه و نزولات جوی است. در خصوص این دریاچه باید گفت که دارای آب سرریز در هیچ یک از قسمت‌ها نیست و تنها در این بخش سطح آب بالا و پایین می‌رود.

این بخش در لیست میراث فرهنگی ایران قرار دارد و جزو 10 دریاچه شیرین ایران به شمار می‌رود و محلی مناسب برای زندگی گونه‌های مختلف آبزیان و پرندگان است. این دریاچه زیبا و دیدنی همان‌طور که اشاره کردم در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده که به آن منطقه تخت سلیمان گفته می‌شود و چون درون گودال بزرگی واقع شده که تپه‌های کم ارتفاع دارد به همین دلیل از دید بسیاری از مردم رهگذر پنهان می‌ماند.

آب و هوای دریاچه ولشت به چه صورت است؟

آب و هوای دریاچه ولشت به صورت مرطوب اما خنک است. رطوبت موجود در این منطقه به دلیل سرسبزی اطراف آن قابل درک است و خنکای موجود در این منطقه نیز به دلیل قرارگیری این بخش در میانه کوه است. این مکان جذاب و دیدنی می‌تواند به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری به جهت بازدید معرفی شود. از آنجایی که در اطراف این مکان سرپناهی واقع نشده است به همین دلیل می‌تواند به جهت گردشی موقت مورد استفاده قرار گیرد.

در اطراف این دریاچه چند درخت زیبا به چشم می‌خورد که بیشتر این گیاهان به شکل بوته‌های کوچک هستند که در زیر زمین 6 متر ریشه دارند. این دریاچه از آنجایی که موقعیت خاصی دارد می‌تواند به عنوان مکانی امن برای آبزیان و پرندگان مهاجر به شمار آید. از جمله پرندگان و آبزیانی که در این منطقه وجود دارند می‌توان به اردک ماهی، شاه کولی، مارماهی و ماهی سفید اشاره کرد که نمونه‌ای از آبزیانی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند.

مسیر دسترسی دریچه ولشت

زمانی که وارد محل کجور می‌شوید 23 کلیومتر بعد از پل واقع در این منطقه که کجور نام دارد و 3 کیلومتر قبل از منطقه مرزن آباد که در محور چالوس به تهران واقع شده، یک راه به صورت آسفالت قرار دارد و از همان مسیر می‌توان مستقیما به قلب این دریاچه رفت که این مسیر راه شما را از جاده اصلی جدا می‌کند.

پس از گذر از پیچ‌ها و سربالایی‌های این مسیر و گذشتن از کنار جنگل‌های اطراف، به یک روستا به نام کردی چال می‌رسید که از این روستا یک جاده خاکی وجود دارد و شما را به دریاچه ولشت می‌رساند.

امکانات تفریحی و گردشگری دریاچه ولشت

سفر به این منطقه بکر و خاص بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که علاقه‌مند به کوه‌ها، دریاچه‌ها و دشت‌ها هستند. دریاچه ولشت همان‌طور که گفته شد توسط کوه‌های بلندی احاطه شده طوری که با چشم نمی‌توان به خوبی نمای آن را از دور مشاهده کرد. اما اگر توجه کرده باشید همین ویژگی قرارگیری در میان کوه می‌تواند جزو کم نظیرترین ویژگی‌های این دریاچه باشد. به طور حتم علاقه‌مندان به عکاسی می‌توانند زمان بازدید سوژه‌های ناب و خاصی را جهت عکسبرداری پیدا کنند. اگر قصد داشتید زمانی از این دریاچه زیبا دیدن کنید به شما پیشنهاد می‌کنم که قدم زدن در اطراف این دریاچه و فضاهای اطراف آن را از یاد نبرید زیرا بسیار هیجان انگیز و به یادماندنی خواهد بود.

حتما بعد از توصیف ویژگی‌های گونه‌های مختلف جانوران آبزی این منطقه پیش خودتان فک می‌کنید که آیا امکان ماهیگیری در این دریاچه وجود ندارد؟ باید این خبر خوش را خدمتتان عرض کنم که خوشبختانه می‌توانید زمان بازدید از این دریاچه به ماهیگیری بپردازید، پس با خیال راحت می‌توانید در هنگام سفر وسایل ماهیگیری خود را به همراه داشته باشید.

پیش‌تر اشاره شد که در اطراف این بخش درختان اندکی وجود دارد و درختانی هم که وجود دارند اکثرا جزو درختچه‌های کوتاه محسوب می‌شوند برای همین زمان ماهیگیری نمی‌توانید از سایه درختان سر به فلک کشیده بهره‌مند شوید اما می‌توانید مدت زمانی را در زیر سایه‌های درختچه‌های کوتاه سپری کرده و مدت زمانی را به استراحت بگذرانید.

در کنار امکانات تفریحی می‌توان به قایق سواری، دوچرخه سواری و شنا در این دریاچه اشاره کرد البته یادتان باشد که شنا در این دریاچه به دلیل عمق بالایی که دارد به افراد آماتور توصیه نمی‌شود اما افرادی که به صورت حرفه‌ای به این فعالیت می‌پردازند می‌توانند در این دریاچه شنا کرده و نهایت لذت را ببرند.

بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ولشت

درست است که بازدید از هر منطقه‌ای در تمامی فصول جذاب و دیدنی است اما برای سفر به این دریاچه که در بخش شمالی کشور قرار دارد به مانند بسیاری از مناطق شمالی کشور بهترین زمان سفر و بازدید از آن فصول بهار و تابستان است. به طور حتم خودتان می‌توانید حدس بزنید که در فصول سرد پاییز و زمستان به دلیل موقعیت قرارگیری این دریاچه در میان کوهستان به طور حتم آب و هوای این بخش به منفی 30 درجه خواهد رسید، به گونه‌ای که دریاچه یخ می‌زند و در این صورت نمی‌توانید از تفریحات بسیار این بخش لذت ببرید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر