تالاب انزلی

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - انزلی

4 سال پیش

 تالاب انزلی؛ طبیعت شگفت‌انگیز استان گیلان

اولین چیزی که با شنیدن بندرانزلی به ذهنتان می‌رسد، چیست؟ درسفر به شمال یکی ‌از شهرهایی که درلیست ما قرارداشت، بندرانزلی بود، بندرجذاب و دیدنی که ماه‌های خرداد و تیر بهترین‌ زمان سفر به ‌آن است. اما با شنیدن اسم این‌ بندر، اولین منطقه‌ی گردشگری به ذهن شما می‌رسد، کجاست؟ ما مثل اکثریت توریست‌هایی که در سفر شمال کشور بودیم، بندرانزلی را به تالاب انزلی می‌شناختیم.

تالاب انزلی یا مرداب انزلی مقصد گردشگری هست که برای دیدنش باید باروبندیل خودمان را ببندیم و به استان گیلان سفرکنیم. استان باصفایی که درشمال و شمال غربی کشور قرار دارد.

 

چرا باید تالاب انزلی را دید؟

تالاب انزلی یک‌ منطقه‌ی تفریحی است که جلوه‌های طبیعی زیبایی برای تماشا دارد اما انسان‌ها بااضافه‌کردن تجهیزات و تفریحات انسانی بخش‌های دیگری هم به تماشای این ابعاد طبیعی اضافه کرده‌اند و باعث جذابیت چند برابر آن شده‌اند. درادامه خواهیم خواند که درگردش به این‌ تالاب ارزشمند با چه چیزهایی روبه‌رو می‌شویم.

قایق‌سواری در تالاب؛ تجربه‌ای بی‌نظیر

لازمه‌ی دیدن تالاب انزلی، سوارشدن قایق است. قیمت و نوع ‌قایق‌ها در هر فصل و زمان متفاوت بوده و کاملا تحت ‌نظر و تصمیم محلی‌ها است. برای همین باید حتما حواستان به قیمت باشد و قبل از سوار شدن با قایق‌سوار به توافق برسید، در نظر داشته ‌باشید که مسیری که قرار است شما بروید هم در میزان وجه پرداختی موثر است، پس حتما از محلی‌ها یا مسافرهایی که اخیرا به این‌منطقه رفته‌اند درباره‌ی قیمت حال حاضر بپرسید و درباره‌ی مقصدی که قرار است با قایق به آن بروید به توافق برسید.

البته جدیدا امکانات کایت‌سواری که جزو مفرح‌ترین تفریحات آبی هست و هیجانات بسیاری به ‌همراه ‌دارد هم به این‌منطقه اضافه‌شده . شما می‌توانید با پرداخت مبلغ تعیین‌شده وسایل موردنیاز را کرایه‌ کنید و در محلی که مشخص می‌کنند، به تفریح بپردازید.

فکرمی‌کنید، بهترین‌ زمان گردش درتالاب چه‌زمانی است؟

اگر از من می‌پرسید، بهترین ‌زمان گردش در تالاب، قبل ‌از غروب و غروب آفتاب و طلوع آفتاب و بعد از طلوع آفتاب است. این‌محدوده به‌ علت این‌که شما هم نورکافی برای دیدن محیط را تجربه ‌می‌کنید و هم غروب یا طلوع شگفت‌انگیز را در این‌ مرداب زیبا می‌بینید، زمان طلایی گردش به‌ حساب می‌آید.

اما اگر بخواهیم درمورد فصل سفرصحبت کنیم، همه بهترین زمان تالاب انزلی را، پرآب‌ترین فصل آن می‌دانند، درواقع ترکیبی از گرمای مطلوب و سطح آب بالا دو فاکتور مهم این ‌منطقه است که دربرنامه‌ی سفر، ما آن را در نظر داشتیم. با پرس‌و جویی که ما برای برنامه سفرمان انجام ‌دادیم، خرداد و تیر را بهترین زمان‌های دیدن این‌ منطقه معرفی‌کردند که واقعا از نظر آب‌ و هوا و سطح ‌آب باعث رضایت ما بود.

اما شما دراین‌سفرگردشگری درتالاب انزلی چه‌چیزی را تماشا خواهیدکرد؟

لاله‌ مردابی در تالاب ‌انزلی

‌آیا با لاله‌ مردابی آشنایی دارید؟ برای کسانی مثل ما که در مناطق کویری زندگی می‌کنند، دیدن گیاه‌های آبی از لذت‌بخش، بخش‌های گردش‌ است. ما پس ‌از آن‌ که سوارقایق شدیم، بعد از گذشتن از مسافتی به گل‌های مردابی رسیدیم که فضای فوق‌العاده زیبایی را ایجادکرده ‌بود‌. بیشترین‌ چیزی که در این ‌فضا چشم‌ ما را گرفت، ترکیب رنگ‌های طبیعی سبز، آبی و صورتی بود که حقیقتا جزو شگفت ‌انگیزترین جلوه‌های دیدنی به‌ حساب می‌آید که تا به‌ حال از ایران تجربه‌ کردیم. اکثرگردشگرهایی که به ‌این ‌منطقه می‌آیند، لاله‌های مردابی را با نیلوفرآبی اشتباه می‌گیرند، البته شباهت ظاهری آن‌ها خیلی زیاد است اما دو گونه‌ی متفاوت گیاهی هستند و آن‌چه ما درتالاب انزلی مشاهده‌ می‌کنیم همان لاله‌ مردابی است.

 

چه گونه‌های جانوری را می‌توان دراین‌منطقه دید؟

تالاب انزلی شامل تنوع بسیار بالایی در زمینه‌ی زیستگاه پرندگان و ماهی‌ها است. پرواز دسته ‌جمعی پرندگان و دیدن گونه‌های نادرآن‌ها خود یکی از علل سفر بسیاری از افراد به ‌ویژه ‌قشر عکاس به این‌ منطقه است.

درسال‌های گذشته، ایستگاه پرنده‌نگری هم به تالاب اضافه شده، که می‌توان هم از پرندگان عکس‌برداری کرد و هم از اطلاعات راهنما برای آشنایی و گونه‌شناسی استفاده‌کرد .

معمولا پرندگان تالاب درقسمت شرقی و مرکزی هستند و بسیاری از این‌گونه‌ها درحال انقراض هم هستند. تماشای این‌تنوع و منظره‌ی پرواز و زیستن دسته‌جمعی آن‌ها فوق‌العاده زیباست و ما با پرندگانی روبه‎رو شدیم که تا به ‌حال به چشم ندیده ‌بودیم.

ماهیگیری درمرداب انزلی

سوالاتی که دراین‌زمینه به ذهن می‌رسد این است که:

 اصلا این‌تالاب مکان مناسبی برای ماهیگیری هست؟

و درصورت ماهیگیری به گونه‌های آبزی آسیب وارد نمی‌شود و خطری برای زیستگاه‌جانوری ایجاد نمی‌کند؟

اصلا این‌منطقه وسایل و تسهیلاتی برای ماهیگیری را دراختیارقرارمی‌دهد و مجوزی برای آن وجودددارد؟

وآیا حتما صید موفقی درتمام مناطق این‌تالاب خواهیم‌داشت؟

تالاب انزلی همان‌طور که دارای تنوع درگونه‌های پرندگان است، درگونه‌های دریایی هم تنوع بسیاری دارد و مکان ماهیگیری مطلوبی به‌ خساب می‌آید . در حال‌ حاضر حدود بیست‌گونه ماهی درمرداب انزلی به‌ ثبت‌ رسیده، که طی سال‌های گذشته به ‌علت‌های مختلف درخطر آسیب‌های شدید هم قرار گرفته‌اند.

باید در نظرداشت ‌که، برای جلوگیری از ایحاد خطر برای زیستگاه‌ جانوری باید حتما در فصل‌های خاصی به ماهیگیری پرداخت و متاسفانه یک قانون مشخص برای آن تدوین نشده و با پرس وجوی محلی که قطعا خیلی سندیت علمی ندارد، باید بهترین زمان را انتخاب کرد.

ما به‌علت آن‌که وسایل ماهیگیری نداشتیم از انجام این ‌تفریح صرف ‌نظر کردیم. یک مکان نزدیک و مشخص هم برای مجوزگیری یا تهیه وسایل وجود نداشت، بنابراین اگر تمایل به انجام آن داشتید حتما از قبل وسایل آن را تهیه کنید و درباره‌ی زمان مناسب هم پرس ‌و جوی محلی انجام‌ دهید.

محلی‌ها می‌گفتند که بسیاری از افرادی که برای صید می‌آیند، از این‌گله دارند که دست‌ خالی بر می‌گردند:

برای رفع این‌ مشکل نباید مشورت درباره‌ی بهترین ‌مکان برای صید را نادیده ‌گرفت، چون در صورتی که آشنایی با منطقه نداشته ‌باشید، همان‌طور که گفته‌ شد، امکان صید موفق شما کاهش پیدا می‌کند، مکان‌ صید را هم باید مثل موارد قبلی با پرس‌وجوی محلی جویا شد و این ‌بهترین روشی هست که فعلا وجود دارد.

 

چگونه به تالاب انزلی برویم؟

ما قبل از سفر، این ‌تالاب را به ‌عنوان یکی ‌از مقاصد گردشگری انتخاب‌کردیم و برای این‌ منظور استان‌گیلان و شهرانزلی را به لیست خود اضافه‌ کردیم. تالاب در سی‌وهفت ‌کیلومتری بندرانزلی قرار دارد و حدودا چهل‌ دقیقه رسیدن به ‌آن زمان می‌برد.

 

ما این‌ مسیر را با ماشین‌شخصی طی کردیم و ازنظر جاده و زیبایی مسیر مثل سایر جاده‌های شمال بسیار دل‌ انگیز بود، اما در صورتی‌که ماشین‌ شخصی ندارید، داخل بندر ماشین‌های کرایه‌ای برای رفت ‌‌و آمد وجود دارد و می‌توان از خدمات اپلیکیشن‌های آنلاین که ماشین در اختیار قرار‌ می‌دهند هم استفاده‌ کرد.

اگر تابه‌حال به تالاب انزلی مسافرت نکرده‌اید؟

تالاب انزلی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز ایران و استان گیلان است و اگر به آن سفر نکردید، مطمئن باشید که برای چندین ‌بار تماشا کاملا مکان دوست‌داشتنی هست. عکس‌های بسیار زیبایی می‌توان از این‌ منطقه گرفت و حتی به عکس‌های پرتره‌ی شما هم جلوه‌ی خیلی زیادی خواهد داد. بنابراین در پایان این‌ متن حتما این ‌تالاب جذاب را به لیست مسافرت‌های امسال‌تان اضافه‌ کنید و از آن لذت ببرید.

اما باید در نظر داشت که این ‌مرداب علاوه‌ بر زیبایی جزو گنجینه‌های طبیعی ایران‌ بوده و ازجمله تالاب‌های بین‌المللی ثبت ‌شده ‌است و در حال‌ حاضر به‌ علت عدم مراقب کافی از خطر خشک شدن و انقراض بسیاری از‌ گونه‌های جانوری و گیاهی‌اش قراردارد، پس در حین سفر به ‌آن تمام تلاشمان را در جهت حفاظت از آن در کنار لذت ‌بردن از موهبت طبیعی‌اش انجام ‌دهیم .

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر