یاریم تپه قدیمی ترین تپه ایران

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گنبد کاووس

2 ماه پیش

معرفی یاریم تپه: 

یاریم تپه از جمله تپه ‌های باستانی می ‌باشد که در جنوب گنبد کاووس قرار گرفته است. از شمال این تپه رودخانه قره‌ سو عبور می‌ کند که همین موضوع باعث شسته شدن قسمت شمالی تپه گردیده است. در لهجه محلی یاریم تپه به نیم تپه نیز شناخته می‌ شود. این منطقه را می‌ توان مربوط به روزگاران باستان و به عنوان اولین اقامتگاه مربوط به اقوام دوره ماقبل تاریخ دانست. به گونه ‌ای که آثار به دست آمده نشان می‌ دهد در هزاره پنجم قبل از میلاد افرادی در این منطقه سکونت داشته اند. بنابراین شما می ‌توانید با بازدید از این تپه باستانی دیوارهایی خشتی و کف هایی از خاک کوبیده شده را مشاهده کنید.

یک نکته جالب دیگر آن است که سفال ‌هایی در این منطقه کشف شده است که به پنج گروه مختلف تقسیم بندی می شوند. این سفال ها شامل سفال ‌های دوره نوسنگی می باشد که کاملاً دست ساز هستند. از جمله سفال ‌های دیگر می ‌توان به سفال ‌های قرمز، خاکستری، نارنجی و قرمز پارتی اشاره نمود. یک موضوع قابل توجه دیگر آن است که در دوران نوسنگی ساکنان یاریم تپه اجساد خود را در زیر خانه‌ ها دفن می ‌کرده اند. اما با ورود آن ها به دوره آهن اجساد در قبرستان ‌ها و بیرون از خانه دفن شدند.  

به طور کلی تمدن یاریم تپه معرف تمدن شمال شرقی ایران می ‌باشد. البته تاکنون تحقیقات کاملی در این باره انجام نشده است. یاریم تپه علاوه بر آن که یک تپه باستانی است و باعث جذب گردشگران بسیار زیادی می ‌شود، به دلیل فضای زیبا و همچنین آب و هوای دلچسب و خنکی که دارد محیطی عالی را برای گشت و گذار طبیعت گردان و گردشگران فراهم کرده است. 

یاریم تپه

تاریخچه یاریم تپه: 

در سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۲ میلادی که مصادف با ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۱ خورشیدی است حفاری و کاوش ‌های قابل توجهی توسط دیوید استروناخ بر روی یاریم تپه آغاز گردید. پس از پایان کاوش‌ ها ۳۳ لایه مشخص گردید و نتیجه آن شد که این تپه باستانی متعلق به دوران ‌های سنگ، مس، برنز، آهن و همین طور عصر پارت ‌ها می ‌باشد. پس با اطمینان می ‌توان گفت که حدود ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد انسان ‌هایی در این محل ساکن بوده اند و تا مدت ‌های زیادی از آن استفاده می‌ کرده اند. سپس بعد از یک ویرانی که تقریباً ۱۱۰۰ سال پیش از میلاد یعنی عصر آهن تا دوران پارتی می باشد نیز این منطقه محل سکونت اقوام بوده است. 

تاریخچه منطقه

ویژگی‌های یاریم تپه: 

با توجه به مطالبی که بیان شد یاریم تپه از جمله تپه ‌های باستانی و بسیار مهم شمال کشور می‌ باشد که دارای ویژگی‌ های منحصر به فردی خواهد بود. از جمله این ویژگی‌ ها می ‌توان به یافته‌ های به دست آمده در آن اشاره نمود. از جمله این یافته‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

سفال ها:

یکی از مهم ترین یافته ها، سفال‌ های سه لایه اولیه هستند که خشن و روشن بوده‌ اند. در این سفال ها از کاه خرد شده به عنوان ماده چسباننده استفاده شده است. همچنین سفال ‌هایی منقوش که با رنگ های قرمز یا سیاه بر روی زمینه ‌ای کرم رنگ نقاشی شده ‌اند نیز کشف شده است.

اجساد:

یکی دیگر از ویژگی‌ های یاریم تپه آن است که مردم اجساد خود را در زیر مناطق مسکونی دفن می ‌نموده ‌اند. البته به دلیل آن که منطقه حفاری شده محدود بوده است، نمی ‌توان با قطعیت در مورد سنت تدفین آن ها صحبت کرد. اما این نکته واضح است که از اواسط عصر آهن ساکنان، اجساد را در خارج از منزل و در قبرستانی که خارج از لایه تحتانی این تپه قرار دارد دفع می‌ کرده اند. این موضوع معروف به دوره استقرار افراد در روستاهای اولیه می‌ باشد.

نقوش مختلف:

طبق تحقیقاتی که توسط استروناخ انجام گردید، مشخص شد پس از آن که مردم مدتی در دوره نوسنگی در این منطقه استقرار داشته اند، یاریم تپه حدود ۱۵۰۰ سال خالی و متروک می‌ ماند. پس از آن گروهی دیگر وارد این منطقه شده و ساکن آن می‌ شوند. در این زمان کشاورزانی که به چگونگی استفاده از مس طبیعی و همین طور سفالی که مواد چسبنده آن شن بوده است آشنا بوده اند، در کارهای هنری خود از این مواد استفاده می کنند. مردم در این زمان نقش ‌هایی تزیینی را با رنگ سیاه رسم می ‌کرده اند.‌ همچنین سفال ‌های آن ها مشابه سفال ‌هایی می ‌باشد که در یک دوره از چاه تپه گرگان به دست آمده است. 

بهترین زمان برای بازدید از منطقه نیم تپه: 

بهترین زمان برای بازدید از تپه باستانی یاریم تپه را می ‌توان فصل بهار و پاییز دانست که دارای آب و هوایی بسیار ملایم و عالی است. در واقع در این زمان شما می ‌توانید هم از آب و هوای دلنشین منطقه استفاده کرده و هم به بازدید از جاذبه ‌های باستانی و جذاب این منطقه بپردازید. 

دلیل نامگذاری یاریم یا نیم تپه چیست؟ 

همان طور که در بالا اشاره شد از قسمت شمالی یاریم تپه رودخانه قره سو عبور می ‌کند. در نتیجه قسمت زیادی از شمال تپه شسته و برده شده است. بنابراین در لهجه ترکمنی و ترکی مردمانی که در این منطقه حضور دارند به آن یاریم تپه یا نیم تپه می گویند. 

معنای یاریم تپه

اجاره ویلا: 

سفر رفتن یکی از تفریحات مشترک بین تمامی انسان ‌ها می ‌باشد. اما چگونگی سفر و راحتی آن اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولاً افراد زمانی که به شهرهای مختلف سفر می‌ کنند، در هتل‌ ها اقامت دارند. اما در سفر به شهرهای شمالی کشور شما می‌ توانید در ویلاها اقامت داشته باشید و بیشترین لذت را از سفر ببرید. برای رزرو یا اجاره ویلا کافیست به سایت ویلایار مراجعه کرده، سپس به بررسی مشخصات و امکانات ویلا بپردازید. پس از آن به راحتی به رزرو ویلا استخردار مازندران، ویلا استخردار بابلسر و .... بپردازید. جالب است بدانید که در سایت ویلایار تمامی مشخصات و نکات مهم در مورد ویلا بابلسر یا هر ویلای دیگری ذکر شده است. 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر