جنگل جهان نما

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - کردکوی

8 ماه پیش

جنگل جهان نما

هر نقطه از ایران دارای جاذبه ها و چشم اندازهای دیدنی مخصوص به خود است. بی شک یکی از حیرت انگیز ترین و بکرترین جنگل های ایران در استان گرگان قرار دارد. جنگل جهان نما که در ۸۵ کیلومتری گرگان و جنوب شرقی شهرستان کردکوی قرار دارد، یکی از این مناطق دیدنی و شگفت انگیز است. جنگل جهان نما جز قدیمی ترین نوع جنگل های جهان یعنی جنگل های هیرکانی است. علاوه بر این، منظره شگفت انگیز جهان نما و دید وسیع آن به پایین دست از ارتفاعات از جمله دلایل سفر به این نقطه از شمال کشور است.

چطور به جنگل جهان نما برسیم؟

مسیر حرکت به سمت جنگل جهان نما از شهرستان کردکوی می گذرد. پیش از رفتن به این جنگل خود را مجهز به وسایل سفر کنید و لوازم مورد نیاز به جنگل و کوه مانند آب معدنی، کیسه خواب، لباس گرم، کفش کوهنوردی و چراغ قوه به همراه بیاورید و البته با باک پر از بنزین به راه بیفتید. همچنین به یاد داشته باشید که در جنگل جهان نما آنتن دهی موبایل یا مغازه ای برای خرید وجود ندارد.

پس از گذر از روستاهای درازنو، رادکان و حاجی آباد به جهان نما نزدیک می شوید. مسیر دسترسی به این جنگل از این نقطه به بعد با پیچ و خم های تند و شیب دار همراه است. آخرین نقطه تردد با ماشین نقطه ای به نام تخت میرزا است. از اینجا به بعد باید پیاده به مسیر خود ادامه دهید تا به دل جنگل وارد شوید. 

 

دهکده جهان نما

جاذبه های دیدنی جهان نما 

پیاده روی در جنگل حس آرامش فوق العادهای را به انسان می بخشد، به ویژه اگر هنگام ظهر به جنگل جهان نما بیایید که همه جا را مه فرا گرفته است. اگر از جنگل پایین بروید، پس از طی چند ساعت پیاده روی به کلبه قدیمی به نام کلبه مش صفر می رسید که دارای قدمتی طولانی است. میزبان این کلبه فرزند مش صفر، محمد حسین است که سالها این کلبه را اداره کرده و از راه میزبانی گردشگران امرار معاش می کند. می توانید کمی در این کلبه بیاساید و چایی و املت محلی آنجا را امتحان کنید و بعد برای ادامه سفر جان تازه بگیرید و یا اگر هوا بارانی بود، شب را در این کلبه بگذرانید.

به دلیل کوهستانی بودن منطقه و بارش های فراوان چشم اندازهای متنوعی در منطقه جهان نما ایجاد شده که از میان آنها می توان به چشمه های آب فراوان مانند چشمه نخود، چشمه سرخ، و چشمه شربت، سوته ، تول بنه و والدیگاه اشاره کرد. میتوانید اندک زمانی را در کنار این چشمه ها وقت بگذرانید و خستگی پایتان را با خنکای آنها برطرف کنید.

علاوه بر آن، در این جنگل انواع گونه های متنوع درختی مانند آزاد، راش، ممرز، نمدار، سرخدار، نسترن، مریم گلی و غیره نیز به چشم می خورد.

 وجود رودخانه های مهمی مانند رودخانه مغزی، سفیدرود، رود چهار باغ و رودخانه ترکت از میان جنگل جهان نما زیبایی آن را دو چندان کرده است.

از همه اینها که بگذریم، این جنگل زیستگاه نادرترین حیوانات ایران مانند ببر، خرس، پلنگ و حیوانات دیگری مانند بز، قوچ، گرگ، خوک وحشی و غیره است.

حیرت انگیزترین بخش سفر به جنگل جهان نما بالا رفتن از ارتفاعات این جنگل و رسیدن به دشت وسیعی است که از آنجا می توانید جنگل پایین دست سراسر مه آلود را تماشا کنید و یا چند عکس یادگاری بگیرید. علاوه بر آن، به دلیل کوهستانی بودن منطقه، جنگل جهان نما بهشت کوهنوردان نیز به شمار می رود.

 در دل جنگل دهکده ای به نام دهکده جهان نما قرار دارد که دیدار از آنجا به یک دنیا می ارزد. در این روستا تا چشم کار می کند دشتی سرسبز دید می شود که بی شک مکانی دنج و خلوت برای عاشقان طبیعت گردی به شمار می رود. اگر قصد دارید شب را در این منطقه جنگل جهان نما بگذرانید می توانید کلبه های روستاییان را کرایه کنید و یا در دل طبیعت چادر بزنید. اما به دلیل وجود منطقه حیوانات وحشی از این روستا چندان دور نشوید.

 شغل بیشتر مردم این روستا چرای گوسفند و پرورش کندوی عسل است. یادتان باشد که هنگام برگشت از این روستا لبنیات محلی مانند شیر، کره، پنیر و عسل هم خریداری کنید.

این روستا دارای امکانات ویژه ای گردشگری نیست، اما همین موضوع به جذابیت آن افزوده است. 

 

ییلاق جهان نما

بهترین موقع سفر به جنگل جهان نما

بازدید جنگل جهان نما برای کوهنوردان و طبیعت گردان زمستان و تابستان نمی شناسد. اما یادتان باشد که در این جنگل اکثر اوقات بارانی و در فصل سرما هوای سردی دارد. پس برای یک سفر معمولی به آنجا شش ماه اول سال را انتخاب کنید، زمانی که رودخانه ها و چشمه ها پر آب هستند و جنگل زیبایی های خود را به طور تمام و کمال در اختیارتان می گذارد. 

کجا اقامت کنیم؟ 

 بیشتر گردشگران و توریست هایی که به جنگل جهان نما می روند شب را در کلبه های روستایی دهکده جهان نما می گذرانند. امکانات گردشگری در آنجا چندان نیست و ما به شما توصیه می کنیم که همه چیز از جمله وسایل خورد و خوراک با خود به همراه داشته باشید. البته بخاری هیزمی در این کلبه ها یافت می شود. اما اگر قصد دارید یک نیم روز به جنگل بروید پیشنهاد می کنیم که از امکانات اجاره ویلا سایت ویلایار که بدون واسظه است استفاده کنید. همچنین می توانید اقامت شبانه خود را در هتل های گرگان بگذرانید.

جاذبه های نزدیک جهان نما

 در مسیر رسیدن به جنگل زیبا و حیرت انگیز از روستاهایی مانند روستای رادکان می گذرید. در این روستا یک برج تاریخی با ارتفاع ۳۵ متر وجود دارد که بر روی آن کتیبههایی بسیار قدیمی نوشته شده است. بازدید از روستاهای درازنو و حاجی آباد نیز خالی از لطف نیست. اگر قصد خرید از بقالی دارید، آن را در روستای در درازنو تکمیل کنید زیرا هنگامی که به دهکده ییلاقی جهان نما برسید، دیگر خبری از تلفن، سرویس بهداشتی، برق و بقالی نیست.

اگر تصمیم به سفر به جنگل جهان نما را دارید، از غذای محلی استان گلستان نیز بی نصیب نمانید. لذت سفر خود را با غذاهای محلی مانند باسترمه، ترچین کشمش پلو گرگانی و ترچلو کامل کنید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر