قدم زدن بر فراز پل آق قلا

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - آق قلا

7 ماه پیش

قدم زدن بر روی پل تاریخی آق قلا

برای رد شدن از دریا، رودخانه‌ها و کوه‌ها پل‌هایی را می‌سازند که افراد راحت از یک نقطه به نقطه دیگر بروند. پل‌هایی مثل پل آق قلا از نظر معماری آن قدر جذابیت دارند که هر گردشگری را جذب می‌کنند. زیبایی‌های پل‌های مدرن که در عصر جدید طراحی و ساخته شده‌اند از ابهت و جذابیت پل‌های قدیمی و تاریخی کم نمی‌کند. هر گردشگری با دیدن زیبایی‌های پل آق قلا محو آن می‌شود. اگر دوست دارید روی این پل تاریخی زیبا قدم بزنید و از منظره‌های زیبای اطراف از بالا دیدن نمایید، به شما سفر به گرگان را پیشنهاد می‌کنیم.

پل آق قلا جاذبه تاریخی

جاذبه تاریخی پل آق قلا

در دوران صفویان حدود ۸۰۰ سال قبل در منطقه آق قلا پل آجری زیبایی توسط معماران آن زمان احداث گردید. این پل به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی و جز، آثار تاریخی باستانی ایران در استان گرگان قرار دارد. برای رسیدن به این جاذبه توریستی زیبا باید ۱۸ کیلومتر از گرگان فاصله بگیرید. شهر آق قلا که پل نیز به همین نام است، دارای دو بافت قدیمی و جدید می باشد. مسیر رسیدن به بافت قدیم شهر آق قلا، پل قدیمی زیبایی با نمای آجری چشم هر بیننده را می‌نوازد. این پل بر روی رود گرگان رود قرار گرفته است و شمال و جنوب این رود را به هم متصل می نماید.

 

بررسی ابعاد تاریخی پل آق قلا

پل آق قلا شهرستان گرگان در قرن نهم هجری احداث شده است. از نقطه نظر تاریخی این پل متعلق به سه دوره سلجوقی، ساسانی و صفوی است. پل و نوع آجرها و تزیینات به کار رفته در آن به بناهای احداث شده در دوران سلجوقیان شباهت دارد و احتمالاً پایه‌های آن متعلق به دوره سلجوقیان است. به کار بردن آجرهای مشابه دیوار گرگان در قسمت پایین پل این ایده را تقویت می‌کند که این پل در دوران ساسانی پایه‌ریزی شده است. بدنه اصلی نیز متعلق به دوران صفوی می‌باشد.

اغلب پل‌های قدیمی به یک روش ساخته می‌شدند و تفاوت آنها در عناصر تزیینی و شکل ظاهری آنها بوده است. پل‌های قدیمی اغلب شامل پایه، کانه یا کنو، موج شکن یا آب بر، طاق دهانه، کتیبه و جانپناه هستند. در مورد پل آق قلا در بخش بالایی آن بخش مستطیلی برای کتیبه وجود دارد، که به مرور زمان کتیبه‌های آن تخریب شده است. در عکس‌های قدیمی پل دارای دو مناره بوده و این نشان می دهد که قبلا از آن به عنوان دروازه ورودی شهر استفاده می‌نمودند.

سفر به آق قلا

ویژگی‌های پل آق قلا

طول این پل ۷۰ متر و عرض آن حدود ۳۰ متر است. شما وقتی روی سطح پل راه می‌روید در ارتفاعی حدود ۱۴ متر از سطح آب قرار دارید. این ارتفاع بلند یکی از جذابیت‌های منحصر به فرد پل آق قلا محسوب می‌شود. این پل چهار دهانه از نوع طاق جناقی دارد که بسیار دیدنی می‌باشد. مصالح اصلی به کار رفته در ساخت پل آق قلا آجر، گچ و آهک است. اما در عملیات ترمیم و بازسازی آن از سیمان نیز استفاده شده است.

در طراحی سازه برای شکستن فشار آب از موج شکن استفاده شده است. این موج شکن‌های مثلثی دارای اضلاعی برابر با ۵۴ متر هستند و جنبه تزیینی نیز دارند. برای حفاظت از افرادی که از روی پل عبور می‌کنند یک جانپناه با ارتفاع ۱۰ متر تعبیه شده است. کفپوش اولیه این پل سنگ فرش بوده که در حال حاضر به آسفالت تغییر یافته است. امروزه برای حفظ این اثر تاریخی و باستانی یک پل جهت عبور و مرور وسایل نقلیه در جوار آن ساخته شده است و از پل آق قلا فقط برای رفت و آمد افراد استفاده می شود. پل دارای 5 چشمه است و ساخت بنای آن به قرن ها قبل برمی گردد.

رزرو محل اسکان غیر حضوری جهت بازدید از پل آق قلا

اگر قصد مسافرت به شهر گرگان و بازدید از پل آق قلا را دارید، نگران محل اقامت نباشید. ما برای شما امکان رزرو غیر حضوری و اجاره ویلا استخردار شمال مازندران و هر نوع ویلا با استخر در شمال را فراهم نموده‌ایم. جهت رزرو یک ویلا با استخر بزرگ قبل از شروع سفر رویایی به منطقه سرسبز ایران فقط کافیست با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید یا درخواست خود را به صورت اینترنتی ثبت نمایید.

پل تاریخی آق قلا

سوالات متداول

آیا بازدید از پل آق قلا هزینه دارد؟

خیر بازدید از این بنای جذاب تاریخی کاملاً رایگان است. شما می‌توانید با اعضای خانواده و دوستان خود بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای روی این پل زیبا قدم بزنید و ساعات خوشی را سپری نمایید.

نزدیک‌ترین مکان جهت اسکان و بازدید از پل آق قلا کدام شهر است؟

گفتیم که پل آق قلا از شهر گرگان 18 کیلومتر فاصله دارد. اگر دوست دارید در شهر همجوار پل زیبای آق قلا اسکان بگیرید، باید در شهرستان آق قلا اتاق رزرو کنید. اگر قصد اجاره ویلا استخردار ارزان در مازندران را دارید می‌توانید لیستی از بهترین ویلاها را در سایت مشاهده و سپس رزرو نمایید.

پل آق قلا از نظر ایمنی در چه سطحی است؟

قدیمی بودن پل آق قلا بدین معنا نیست که این پل از لحاظ ایمنی خطرناک است. این پل در دوره‌های مختلف تاریخی مرمت و ترمیم شده است و کاملاً امن می‌باشد.

جاذبه های دیگر توریستی نزدیک به پل آق قلا چیست؟

در شهرستان گرگان و منطقه آق قلا مناطق دیدنی و گردشگری زیبایی وجود دارد. از جمله این مناطق می ‌توان به هزارپیچ، سد وشمگیر، جنگل نهارخوران، گلفشان اینچه، روستای زیارت، گلفشان‌ قارنیاروق، آبگرم زیارت، امامزاده های مختلف، نفتیجه، تالاب اینچه، دیوار تاریخی گرگان و.... اشاره نمود.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر