روستای نوا و دشت زیبای آزو در لاریجان آمل

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - آمل

2 سال پیش

بهشت آمل با روستای نوا در لاریجان

استان مازندران به طبیعت و جنگل‌های زیبا و دست نخورده‌اش معروف است و به هر نقطه‌ای که نگاه می‌کنید، چیزی جز سبزه و رودهای پرآب ‌وهوای پاک مشاهده نخواهید کرد؛ اما بعضی از نقاط هستند که به عنوان بهشت روی زمین در این استان معرفی می‌شوند و گردشگران زیادی هرساله به ویژه در فصل بهار و تابستان به سمت خود جذب می‌کنند. روستای نوا در لاریجان یکی از همین نقاط معروف بین مردم محلی است. البته هنوز روستای نوا بین گردشگران ناشناخته است. مکانی که می­تواند جایگزینی مناسب برای اجاره ویلا در خزرشهر و اجاره ویلا دریاکنار دیگر نقاط شمال باشد.

 اگر اولین بار است که مکانی به اسم روستای نوا در لاریجان به گوشتان خورده است و علاقه دارید تا در خصوص آن بیشتر بدانید، پس حتماً در ادامه مقاله با ما باشید. مطمئن باشید که هنوز به آخر این مقاله نخواهید رسید که پشت فرمان به سمت این روستای بسیار زیبا در حال رانندگی هستید.

معرفی روستای نوا در لاریجان

تا به حال شده است تا به دنبال مکانی باشید که وقتی هرروز صبح از خواب بلند می‌شوید، طبیعتی جز دامنه رشته کوه دماوند، جنگل‌های زیبا و سرسبز و رودهای خروشان مشاهده نکنید. به عبارتی دیگر جایی باشید که به دور از هیاهوی شهر و سروصدای بوق خودروها و موارد اعصاب خردکن دیگر باشد؟ باید بگوییم که این آرزو امروز برآورده شده است. مکانی که شما به دنبالش هستید وجود دارد و آن روستای نوا در لاریجان است.

در رشته‌های کوه‌های سرسبز و پر از جنگل دماوند، روستای نوا قرار دارد. روستایی که منظره جز دماوند و جنگل و آب ندارد و شما فقط هوای پاک و تمیز استشمام خواهید کرد. روستای نوا از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل است که در دهستان بالا لاریجان قرار گرفته است. هوای پاک، چشمه سارهای پرآب، درختان سبز و سربه فلک کشیده به همراه صدای آواز خوش پرندگان، کوه دماوند و به همراه نسیم خنک و بهشتی که از سمت این کوه به خانه‌های این روستا در می‌زند، باعث شده است تا برخی از افراد که به دنبال زندگی به دور از شلوغی هستند، روستای نوا در لاریجان برای اجاره ویلا انتخاب کنند.

روستای نوا

موقعیت جغرافیایی روستای نوا در لاریجان

روستای نوا از توابع لاریجان است که در 85 کیلومتری آمل قرار دارد و به مرکز استان و همچنین شهرهای مهم و بزرگ مازندران بسیار نزدیک است و حتی تا خود تهران هم حدود 2 ساعت فاصله دارد. کوه و جنگل از هر طرف روستای نوا احاطه کرده‌ است. نوا از شمال به کوه خرتاب، از جنوب به کوه مجیله دوش، از شرق به مراتع زیبای آزو و از تقریباً از غرب به روستای لاسم محدود می‌شود. همین احاطه شدن با کوه و مراتع باعث شده است تا نوا نسبت به بقیه روستاهای اطراف موقعیت استراتژیک بهتری و همچنین آب‌وهوای تمیزتری داشته باشد.

روستای نوا لاریجون

مردم شناسی روستای نوا در لاریجان

نوا امروزه یک روستای گردشگری هم به حساب می­آید. در چند سال گذشته، بیشتر مردم تهران به جای اجاره ویلا استخردار یا شهرهای دیگر مازندران، رو به این اجاره ویلا یا خرید خانه در این منطقه آورده‌اند. مردم نوا، مردمی خونگرم و مهمان نواز هستند. هرچند که آدم‌های خوب و بد همه جا وجود دارد؛ اما اهالی نوا به کسی اجازه نمی‌دهند تا با مهمان‌های آن‌ها بدرفتاری کند. علت نام‌گذاری این روستا به نوا، به خاطر نبودن وزش بادهای شدید در این منطقه است که در واقع نسبت به بقیه روستاها مزیت عالی به حساب می­آید.

جمعیت روستای نوا در لاریجان

با توجه به سرشماری که در سال 1385 انجام شد، 185 نفر در این روستا زندگی می‌کردند که از 6 طایفه را تشکیل می‌دهند.

طبیعت روستای نوا در لاریجان

یکی از معروف‌ترین طبیعت‌های اطراف روستای نوا در لاریجان، دشت آزو است. فاصله دشت آزو با روستا فقط 45 دقیقه پیاده روی سبک است. این دشت مرتفع که در میان ابرها قرار گرفته است، هرکسی را در نگاه اول جذب خود می‌کند. گل و گیاهان زیبا با عطرهای مخصوص که فضا را پر کرده است و چشم اندازی بسیار زیبا و البته منحصر به فرد از رشته کوه دماوند به همراه چشمه‌های پرآب و زلال، زیبایی دشت آزو را دو چندان کرده است.

نقطه دیگری که در دل این طبیعت قرار گرفته، قله پاشوره با ارتفاع 3900 از سطح دریا است که مکان عالی برای گردشگران و به ویژه کوهنوردان است. جالب است که بدانید، سنگ‌های پا که امروزه در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود، از دل همین کوه به دست می‌آیند. از آنجا که تمامی این کوه‌ها در دامنه رشته کوه آتشفشانی دماوند قرار گرفته‌اند، به راحتی می‌توان انواع سنگ‌های آذرین را در این منطقه پیدا کرد.

طبیعتی دیگر که البته شاید نتوان طبیعت نامید، آسمان پرستاره روستای نوا در لاریجان است. برای دیدن این آسمان زیبا، فقط کافی است تا شب خود را به دشت آزو برسانید و برای چند ساعت، فکر و نگاه خود را معطوف این آسمان تاریک و زیبا کنید.

روستای نوا بهشت ایران

مرکز مذهبی روستای نوا در لاریجان

مردم روستای نوا مذهبی هستند و برای ورود به این بخش حتماً باید اصول مذهبی را رعایت کنید. امامزاده یحیی ابن موسی ابن جعفر (ع)، از مکان‌های مذهبی است که مردم نوا ارادت خاصی به آن دارند. در امامزاده، مقبره اصلی روی سنگی تخت سنگ بزرگی قرار دارد و گنبدی ساخته شده روی آن به شکل لوزی است. ورودی این امامزاده از سمت شرق است؛ اما حالت ساختمانی آن به سمت مغرب قرار گرفته است.

همچنین یک تکیه و مسجدی بزرگ در روستای نوا در لاریجان قرار گرفته است که هرساله مراسم‌های زیادی در اینجا برگزار می‌شود. قلاپیش یا قلعه شروین هم از مکان‌های تاریخی این روستا بود که امروزه دیگر اثری از این مکان تاریخی نیست.

چگونه به روستای نوا در لاریجان برسیم؟

برای رسیدن به روستای نوا باید خود را به آب اسک برسانید. وقتی به آب اسک رسیدید، 5 کیلومتر جلوتر بروید تا تابلوی رینه در سمت چپ را مشاهده کنید. کمی که تابلو را رد کردید و تقریباً جلوی رستوران سالاری، در سمت راست شما یک خروجی قرار دارد که شما را به روستای نوا در لاریجان می‌رساند. برای رسیدن به روستای نوا، باید از روستاهای کندلو و گیلاس عبور کنید. برای اینکه بتوانید از طبیعت زیبای روستای نوا بیشترین بهره را ببرید، بهتر است که در اردیبهشت ماه شما به این روستا سفر کنید.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر