دره زمان پلور

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - آمل

1 سال پیش

دره ها همیشه ما را با شگفتی های خود مسحور می کنند. شاید بتوان گفت دره نوردی یکی از هیجان انگیزترین و ماجراجویانه ترین بخش های سفر است. کشور ما ایران نیز کم از این دره ها ی زیبا و بکر ندارد. یکی از همین دره های زیبا و سرسبز دره زمان پلور مازندران است که در روستایی به همین نام و در دل کوه دماوند جا گرفته است. با سفر به دره پلور مازندران وارد دنیای متفاوتی می شوید که سراسر لذت و هیجان را به شما هدیه می دهد. این دره تنگ در ۸۰ کیلومتری تهران قرار گرفته و ترکیبی از آبشار، رودخانه، پل سنگی و کوه دماوند است. برای رسیدن به این دره باید خود را به روستای پلور برسانید و بعد از عبور از پل سنگی مسیر رودخانه را در پیش بگیرید.

دره زمان پلور

 به محض اینکه پای خود را به این دره زیبا بگذارید رودخانه ای پیش پای خود می بینید که بهترین محل برای آبتنی و شیرجه زدن در آن است. اما مراقب باشید که عمق آب در برخی از قسمت های رودخانه به یک و نیم متر می رسد و شدت جریان آب در برخی قسمت ها زیاد است. بنابراین ممکن است برای رفتن به داخل رودخانه به تجهیزات مناسب و یک لیدر احتیاج داشته باشید. بعد از اینکه ۴۰ دقیقه رودخانه نوردی کردید یک سورپرایز دیدنی در انتظار شما است. در اینجا با منظره ای فوق العاده زیبا از یک آبشار روبرو می شوید. اگر به آب تنی علاقهمندید به زیر آبشار رفته، از خنک های آن لذت ببرید و خستگی خود را در کنید.

با سفر به دره پلور از موهبت دیگری نیز برخوردار می شوید در این منطقه آلودگی نزدیک به صفر است و در آنجا میتوانید اکسیژن خالص به ریه های خود را وارد کنید.

 

 چه زمانی به دره پلور برویم؟

بهترین زمان برای رفتن به دره پلور تابستان است. در این فصل آب سرد رودخانه گرمای مسیر را از تنتان می زداید و جانی تازه به شما می دهد. اما به علت کوهستانی بودن منطقه دره پلور دارای زمستان و پاییز سرد است. بنابراین رفتن به این مکان در این فصل اصلاً توصیه نمی شود.

 بهتر است سفر خود را به این دره هیجان انگیز به صورت گروهی برپا کنید. زیرا رودخانه نوردی در این دره در برخی قسمتها با آب های خروشان همراه است. دره زمان پلور یکی از جاذبههای توریستی بکر و خلوت مازندران است که در تابستان بهترین مکان برای فرار از شلوغی و آلودگی شهری و تنفس اکسیژن خالص است.

دره زمان پلور

 چگونه به دره زمان پلور برسیم؟

 دره زمان پلور در مسیر جاده هراز تهران آمل قرار دارد. پس از اینکه از تهران عازم سفر شدید و به ابتدای جاده لار رسیدید اولین دور برگردان بپیچید. سپس در سمت راست خود یک دو راهی می بینید که یکی از آنها به جاده لار و دیگری به سمت دره زمان منتهی می شود. پس از طی ۵ کیلومتر جاده دره زمان پلور با وسیله نقلیه به روستای پلور می رسید. از آنجا به یک پل سنگی می رسید و هیجان شما آغاز می شود.

چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

به علت رودخانه نوردی در عمق این دره بهتر است لوازم دیجیتال و پول های کاغذی خود را در درون کیسه ضد آب قرار دهید. همچنین کفش مناسب رودخانه نوردی، کلاه و عینک آفتابی، به همراه یک دست لباس اضافی به همراه بیاورید. از طرف دیگر سفر به این دره زیبا را از اواخر شهریور تا اوایل اردیبهشت ماه به تعویق بیندازید، زیرا در این هنگام هوا بسیار سرد و جاده خطرناک است.

در آخر اینکه در طبیعت تنها عکس های یادگاری با خود به همراه بیاورید و تنها چیزی که از خود به جا می گذارید ردپایتان باشد. به همین خاطر کیسه زباله با خود به همراه ببرید و طبیعت را دست نخورده باقی بذارید.

 

 کجا اقامت کنیم؟

در دره زمان پلور مازندران جایی برای اقامت یا هتل وجود ندارد. برای یافتن نزدیکترین هتل باید به شهر آمل بروید. همینطور کمپینگ در تنگه زمان توصیه نمی شود، زیرا دشت مناسبی برای کمپینگ وجود ندارد و از طرفی شب ها هوا بسیار سرد می شود. بنابراین برای سفر به این دره پلور به شما توصیه می کنیم از خدمات اجاره ویلا در خزرشهر و دریاکنار سایت ویلایار مخصوصا شهرک دریاکنار استفاده کنید.

دره زمان پلور

 

 

جاذبه های نزدیک دره زمان پلور

سد لار در ۱۵ کیلومتری دره پلور قرار دارد. همینطور پیست آبعلی در فاصله 15 کیلومتری این دره زیبا قرار دارد. از جاذبه های دیگر می توان به روستای پلور در 2 کیلومتری و پارک ملی لار در محدوده این منطقه اشاره کرد.

غذای سنتی مازندران

غذاهای محلی همیشه دارای جایگاه ویژه ای در سفره ایرانی داشته است. استان مازندران نیز به دلیل برخورداری از آب و هوای پاک و طبیعت بکر همواره مسافران زیادی را به سوی خود جذب میکند اما این استان به غیر از طبیعت سرسبز و آب و هوای معتدل به غذاهای خوشمزه و لذیذ نیز معروف است.

 یکی از معروفترین غذاهای محلی مازندران مالابیج نام دارد. مالاویج یا مالاتا همان ماهی شکم پر است که بر روی هیزم کباب می شود. ادویه های مخصوصی که در میانه شکم ماهی طبخ میشود باعث شده تا طعم این ماهی شکم پر نسبت به سایر ماهی های شکم پری که تا کنون امتحان کرده اید متمایز باشد. برای طبخ این غذا بیشتر از ماهی سفید نر استفاده می شود، زیرا گوشت سفت تر و طعم لذیذتری دارد. نمی توان به مازندران سفر کرد و این غذای دریایی را امتحان نکرد.

مالابیج

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر