بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی) و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید.

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - املش

1 هفته پیش

بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی) و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید.

بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی)؛ جاذبه ای جذاب در املش

بقعه سرتربت که بسیاری از افراد آن را با نام بقعه سلاطین کیایی نیز می شناسند، یکی از جذاب ترین جاذبه هایی است که در ارتفاعات شهر زیبا و سرسبز املش و در منطقه دیدنی سرتربت واقع شده است. قدمت بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی) به دوران تیموریان بازگشته و از همین رو می توان گفت که این بقعه قدمتی به درازای تاریخ دارد.

بقعه سرتربت یا همان بقعه سلاطین کیایی آرامگاه بی سقفی است که سلطان سید میرزا علی کیا بر روی قبر پدر بزرگوارش، سلطان سید محمد کیا، بنا نهاده است. بعدها پس از مرگ فرزند، او را در زیر پای پدرش در همان بقعه به خاک سپردند. پس از گذشت مدتی جسد حسنی، همسر سلطان محمد کیا و پری سلطان، دخترش را نیز به این پدر و پسر ملحق نموده و آرامگاه مذکور را تحت عنوان بقعه سلاطین کیایی نامگذاری کرده اند. بقعه ای که در عین آرامش و زیبایی تن سرد و خفته دو بزرگمرد گیلانی و خانواده شان را در آغوش کشیده است.  

اگر به دل جاده های سر سبز و مه گرفته شمالی زدید و به استان جاذبه های رنگارنگ، گیلان رفتید، سفر به املش و منطقه سرتربت را از یاد نبرید که بی شک بدون بازدید از بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی) سفرتان کامل نخواهد بود. مگر می شود تا املش رفت و این همه زیبایی را ندیده، برگشت؟

یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیت بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی) در بین مردم، برگزاری مراسم علم واچینی در این بقعه است. منظور از مراسم علم واچینی مراسمی است که در طی آن علم امام حسین علیه السلام را که در هفتمین روز ماه محرم بسته شده است، باز می نمایند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که آیین علم واچینی بیش از 80 سال است که در این منطقه اجرا می شود. جالب تر این که در زمان باز کردن علم مراسم مداحی و سینه زنی بر پا بوده و بدین ترتیب فضایی سرشار از آرامش و عشق به امام حسین به وجود می آید. این بقعه زیبا در روزهای محرم صفای دیگری دارد.

آنچه زیبایی دو چندانی به بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی) بخشیده است، حضور فروشندگان دوره گرد و کسبه ییلاقی در مراسم علم واچینی است که موجب ایجاد بازارچه ای پررونق می شود. با حضور در بقعه سرتربت در ایام محرم می توانید حال و هوا متفاوتی را تجربه کنید. محرمی که خاطرات آن برای همیشه در ذهنتان جاودان خواهد ماند.

بقعه سرتربت (سلاطین کیایی)

سیر تاریخی و فرهنگی بقعه سرتربت (بقعه سلاطین کیایی)

همانگونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، دو تن از سلاطین کیایی و دو نفر از منسوبان ایشان در بقعه سلاطین کیایی به خاک سپرده شده اند. در زمان های قدیم که تیموریان بر ایران حکومت داشتند، سه حکومت شیعه سربداران در خراسان، مرعشیان در مازندران و آل کیا در گیلان وجود داشت که طرفداران بسیاری نیز داشتند. طولی نکشید که بنیان حکومت سادات مرعشی مازندران توسط تیمور سست و سپس از بین رفت. اما سلسله آل کیا با تمام قوا در مقابل تیموریان ایستادگی کرده و حتی تا زمان صفویان نیز بر پا بود. شاه عباس صفوی که رویای تسلط بر ابریشم گیلان را در سر می پروراند، سلسله آل کیا را بر چیده و بدین ترتیب ثروت بزرگی را برای دربار خویش به ارمغان برد. پس از آن بقعه سرتربت بنا شده و با استقبال بی نظیر مردم محلی و مسافران رو به رو گشت. هر ساله جمعیت زیادی از سراسر کشور به منطقه سرتربت واقع در شهرستان املش رفته و از این بنای جذاب دیدن می کنند.

مردم محلی یکی از کرامات این امامزاده را عدم پذیرش سقف برای بقعه عنوان نموده اند. شاید برایتان جالب باشد که مردم محلی سرتربت عنوان می کنند که هرگاه نسبت به ایجاد سقف برای بقعه اقدام نموده اند، بادهای شدیدی منطقه را فرا گرفته و این سقف را از جای در می آورند. از همین رو مقبره این بزرگواران در حیاط واقع شده و هیچ سقفی بر روی آن تعبیه نشده است. به گفته مردم محلی هیچ گاه باران ضریح بی سقف این بقعه را خیس نمی کند. همه این ها مواردی است که بی شک دیدن آن ها از نزدیک بسیار شگفت انگیز خواهد بود. 

بقعه سرتربت (سلاطین کیایی)

با خیال راحت سفر کنید!

اگر قصد سفر به شهرهای شمالی و بازدید از جاذبه های جذاب این خطه همیشه سرسبز را دارید، با خیالی راحت سفر کنید که سایت اجاره ویلا کارهای اقامتتان را درکوتاه ترین زمان ممکن انجام می دهد. اجاره ویلا استخردار در محمود آباد، اجاره ویلا استخردار گلستان، اجاره کلبه جنگلی استخردار، اجاره ویلا استخردار رامسر و اجاره ویلا در شمال در هر شهری که شما بخواهید ، تخصص ما است. با ما بهترین ها را تجربه کنی

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر