آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی؛ نمودی از تاریخ در دل زیبایی های رشت

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - رشت

5 ماه پیش

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی ؛ نمودی از تاریخ در دل زیبایی های رشت

خلاصه محتوا : اگر تا به حال در سفرهایی که به شمال کشور داشته اید، موفق به بازدید از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی نشده و تلفیق تاریخ و هنر در این مکان را نظاره گر نبوده اید، حتما در سفر بعدی خود حضور در آرامگاه میرزا کوچک را در اولویت قرار دهید. جالب است بدانید که بنای این آرامگاه حدود 40 متر مسافت و 9 متر ارتفاع دارد.

تلفیق هنر، تاریخ و عظمت را در سلیمان داراب به نظاره بنشینید!

اگرچه اکثر مردم خطه شمالی کشور را با دریا و جنگل های بی نظیرش می شناسند، اما این بهشت زمینی مامن بزرگ مردان و شیر مردان تاریخ ایران نیز هست. آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی با برخورداری از فضایی  دلنشین زمینه ای را فراهم ساخته است که تاریخ و هنر به یک باره در یک نقطه جمع شوند. اگر کوله بار سفر بستید و به دل جاده های پر پیچ و خم  و مه گرفته شمال زدید، به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی نیز سری بزنید. بی شک خاطراتی به یاد ماندنی در جوار آرامگاه این دلیر مرد فراموش نشدنی برایتان رقم خواهد خورد.

می دانید میرزا کوچک خان جنگلی کیست؟ آیا از دلاوری های او چیزی شنیده اید؟

یونس استاد سرایی معروف به میرزا کوچک خان فرزند میرزا بزرگ و متولد سال 1257 هجری شمسی بود. وی که مبارزی انقلابی و شجاع و رهبر جنبش جنگل بود، در اعتراض به تمامیت ارضی ایران به پا خاست، اما در این قیام شکست خورد. او پس از تحمل این شکست در سال 1300 به جنگل های گیلوا پناه برد و همان جا در اثر سرما جان به جان آفرین تسلیم کرد تا آوازه بزرگ مردی و مردانگی وی برای همیشه در تاریخ جاودان بماند.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی در قبرستان سلیمان داراب شهر رشت واقع شده و هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است. آنچه موجب جلب توجه و نظر این گردشگران می شود، معماری ساده اما منحصر به فرد آرامگاه میرزا کوچک است. جالب است بدانید این سبک از معماری را از معماری سنتی گیلان برگرفته اند. از همین رو دلربا و جذاب است و ابهت خاصی به این آرامگاه بخشیده است.  

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی؛ میزبان ارادتمندان به میرزا و مردانگی هایش

اگرچه امروزه میرزا کوچک در میان مردم نیست، اما آرامگاه سرشار از آرامش وی میزبان ارادتمندانی است که تنها نام و نشان میرزا را شنیده اند و هیچگاه او را ندیده اند. در کنار آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی مقبره سایر مبارزان نهضت جنگل قرار دارد. با نگاه کردن به عبارات حک شده بر روی سنگ قبر این افراد می توانید با نام و نشان این افراد نیز آشنا شوید. هر چند که بی شک یک سنگ قبر سخت و سرد نمی تواند گویای مردانگی و جلال میرزا کوچک خان جنگلی و همراهانش باشد.

اگر در قبرستان سلیمان داراب شهر رشت چرخی بزنید، آرامگاه شیون فومنی، یکی از بزرگترین شاعران گیلان را نیز خواهید دید. بی شک سلیمان داراب پذیرای جسم خفته بزرگ مردان زیادی همچون ابراهیم فخرایی، نصرت رحمانی و دکتر محمود بهزاد است که نه تنها تاریخ، بلکه مردم نیز هیچ گاه آن ها را به دست فراموشی نخواهند سپرد.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

بنای آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی؛ ساده، اما دلربا

اگر تا به حال در سفرهایی که به شمال کشور داشته اید، موفق به بازدید از آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی نشده و تلفیق تاریخ و هنر در این مکان را نظاره گر نبوده اید، حتما در سفر بعدی خود حضور در آرامگاه میرزا کوچک را در اولویت قرار دهید. جالب است بدانید که بنای این آرامگاه حدود 40 متر مسافت و 9 متر ارتفاع دارد و در ساخت آن از چوب و سفال و کاشی و آجر بهره گرفته اند. قرارگیری بنای مقبره در میان درختان کهن سال و سر به فلک کشیده زیبایی دو چندانی به محیط بخشیده است. محیطی که گویا با زبان بی زبانی روحیه مبارز و آزادی خواه میرزا کوچک را فریاد می زند. آرامگاه این بزرگ مرد تاریخ ایران اگرچه ساده و سنتی است، اما به شدت دلربا است. اگر مسافر شهر باران، شهر زیبای رشت شدید، لذت حضور در این مکان بی نظیر را از خود دریغ نکنید.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

عزم سفر از تو؛ اقامت بی دردسر از سایت اجاره ویلا

اگر فکر سفر به رشت و حضور در مکان های دیدنی متعدد، متنوع و بی نظیر آن را در سر می پرورانید، اما نگران اقامت در این شهر هستید، ما به شما اطمینان خاطر می دهیم که مقدمات اقامتتان در شمال کشور را فراهم خواهیم کرد. سایت اجاره ویلا با اجاره ویلا استخر دار ارزان در شمال به شما این امکان را می دهد که بدون نگرانی از اقامت از سفر خود نهایت لذت را ببرید. تنها کافی است عزم سفر کرده و کوله بارتان را جمع کنید!

اجاره ویلا استخر دار در قسمت شمالی کشور، اجاره ویلا استخر دار در بابلسر و یا هر شهر دیگری را که قصد اقامت در آن را دارید، به سایت اجاره ویلا بسپارید. اجاره ویلا استخر دار بابلسر و سایر شهرهای شمالی تخصص ما است. به ما اعتماد کنید.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر