آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود ؛ آرامگاهی قدیمی در سبزه میدان رشت

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - رشت

5 ماه پیش

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود؛ آرامگاهی قدیمی در سبزه میدان رشت

 خلاصه محتوا : آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود که قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد، یکی از دیدنی های واقع در بازارچه سبزه میدان رشت است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این آرامگاه در گذشته مکتب خانه استاد بزرگ ابراهیم پورداوود بوده است. اگر مسافر استان گیلان هستید، بازدید از آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود را به عنوان یکی از جاذبه های شهر رشت فراموش نکنید.

 

با آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود بیشتر آشنا شوید.

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود که قدمت آن به دوره قاجار بر می گردد، یکی از دیدنی های واقع در بازارچه سبزه میدان رشت است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این آرامگاه در گذشته مکتب خانه استاد بزرگ ابراهیم پورداوود بوده است. اگر مسافر استان گیلان هستید، بازدید از آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود را به عنوان یکی از جاذبه های شهر رشت فراموش نکنید.

ابراهیم پورداوود که یکی از صاحب نام ترین ایران شناسان معاصر است، در سال 1264 چشم به جهان گشود. وی در سال 1310 شمسی موفق شد فعالیت خود را به عنوان استاد رشته حقوق در ایران باستان در دانشگاه تهران آغاز نماید. بسیاری از افراد ابراهیم پورداوود را به عنوان یکی از صاحب کرسیان ادبیات در حوزه اوستا و فرهنگ ایران و پارسی باستان می شناسند. این استاد بزرگوار در سال 1347 در تهران به رحمت ایزدی پیوست و بدین ترتیب او را در آغوش پدر و برادرانش در مکتب خانه قدیمی شان در بازارچه سبزه میدان رشت به خاک سپردند تا بدین ترتیب این مکان به آرامگاهی خانوادگی تبدیل شود. امروزه مردم از هر نقطه ایران که راهی رشت می شوند، برای ادای احترام به این استاد گرانقدر به آرامگاه خانوادگی وی سر زده و فاتحه ای نثار روح عزیز او و پدر و برادر بزرگوارش می کنند.

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

معماری بی نظیر آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

اگر روانه استان گیلان و شهر رشت شدید، به بازارچه سبزه میدان و کوچه آفخرا سری بزنید تا پدر و پسرانی در آغوش یکدیگر خفته را ببینید. آرامگاه خانوادگی استاد پور داوود در عین سادگی از معماری بی نظیری برخوردار است. با ورود به کوچه آفخرا توجهتان به بنایی مستطیلی شکل با زیبایی خیره کننده جلب خواهد شد. این بنا اگرچه چندان بزرگ نیست، اما به دلیل برخورداری از بافتی قدیمی جلوه زیبایی به کوچه آفخرا که این روزها پر شده است از ساختمان های جدید، بخشیده است. بنای قجری مذکور با بهره مندی از نمایی آجری همچون نگینی ارزشمند در دل کوچه می درخشد.

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود دارای یک در و 6 پنجره بلند با نرده های آهنی است که سال های سال است زینت بخش آفخرا شده اند. اگرچه بافت این آرامگاه باعث تمایز آن از سایر بناهای موجود در آن راسته شده است، اما بر سر در آن نیز نام استاد پور داوود را حک کرده اند تا بدین ترتیب پیدا کردنش برای همه ارادتمندان به استاد بی دردسر باشد.

اگر با استاد ابراهیم پورداوود و بزرگ منشی های وی آشنایی داشته باشید، بی شک حضور در این مکان برایتان لذت بخش تر خواهد بود. اگر با دقت به آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود بنگرید، متوجه سکوت آمیخته با آرامش در این چهار دیواری قدیمی خواهید شد. بر روی دیوارهای این اتاقک چندین تابلوی عکس قدیمی خودنمایی می کنند که خدا می داند چه خاطراتی در دل خود نهفته اند. حضور چندین کتاب و صندلی های زیبای لهستانی جلوه زیبا و غریبانه ای به اتاق بخشیده است.

آرامگاه استاد ابراهیم پورداوود

کمی آن طرف تر؛ سبزه میدان و زیبایی هایش

سبزه میدان یکی از پر طرفدارترین جاذبه های گردشگری رشت است که بازدید از آن به تمامی افرادی که به شهر رشت سفر می کنند، توصیه می شود. آنگاه که از شلوغی های شهر خسته شده اید و به دنبال مکانی مناسب برای استراحت می گردید، سبزه میدان می تواند بهترین میزبان برای شما باشد. یک سوی این میدان را میدان شهرداری رشت با آن همه جلال و شکوه فرا گرفته است.

سبزه میدان یکی از با قدمت ترین و زیباترین میدان های شهر رشت است که پر از درختان سر به فلک کشیده و باغچه های دلربا است. کتابخانه، مراکز تجاری، مجسمه های مشاهیر و... همه و همه دست به دست هم داده اند و جلوه بی نظیری به سبزه میدان بخشیده اند. بسیاری از افراد سبزه میدان را با آرامگاه استاد پورداوود می شناسند. اگر به سبزه میدان سر زدید و از زیبایی های آن لذت بردید، آرامش و زیبایی های آرامگاه خانوادگی پورداوود را نیز از دست ندهید که می تواند خاطره ای فراموش نشدنی برایتان رقم بزند.

سبزه میدان رشت

کار را به کاردان بسپارید!

اگر مسافر شهرهای شمالی کشور هستید و هنوز حرکت نکرده استرس سختی های پیدا کردن اقامتگاه مناسب تمام وجودتان را فرا گرفته است، ما به شما این اطمینان را می دهیم که با وجود سایت اجار ویلا استرس شما نا به جا است! اجاره ویلا استخردار ساحلی با چشم انداز بی نظیر، اجاره ویلا استخردار در فریدونکنار با امکانات منحصر به فرد و هر نوع ویلا استخردار شمال را از سایت اجاره ویلا بخواهید. سایت اجاره ویلا حرف اول را در ویلا شمال استخردار می زند. با ما روزهای خوشی را در شمال کشور بگذرانید!

 

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر