زیبای های بی نظیر شهرستان آق قلا

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - آق قلا

5 ماه پیش

معرفی شهرستان آق قلا:

شهرستان آق قلا در قسمت شمالی استان گلستان قرار گرفته است و دارای آثار تاریخی متنوعی می‌ باشد. در این شهرستان ویژگی ‌های طبیعی و جغرافیایی متنوعی دیده می‌ شود. از جمله ویژگی‌ های طبیعی آن می‌ توان به گلفشان‌ های دیدنی اشاره نمود. علاوه بر آن به دلیل قدمت بالای این شهرستان آثار تاریخی زیادی نیز در این منطقه وجود دارند.

همچنین دشت حاصلخیز گرگان قسمت جنوبی شهرستان آق قلا را تشکیل داده و رودخانه اترک نیز مرز ترکمنستان و ایران را ایجاد کرده است. البته در قسمت شمالی آق قلا به دلیل وجود شوره زارهای فراوان زمین های مناسب کشاورزی وجود نخواهد داشت. اما زمانی که از سمت شمال به سمت جنوب شهرستان حرکت می‌ کنید، قابلیت ‌های زیستی منطقه نیز افزایش پیدا می‌ کند. زیرا در قسمت جنوبی و جنوب شرقی آن رودخانه گرگانرود باعث سیراب شدن زمین‌ ها می ‌گردد. اما به طور کلی تمامی این موارد در کنار یکدیگر محیطی بسیار زیبا و جذاب را فراهم کرده اند، که از لحاظ تفریحی و توریستی مورد توجه قرار گرفته است.

شهرستان آق قلا

شهرستان آق قلا در کجا قرار دارد؟

شهرستان آق قلا که ممکن است به آن آق قلعه نیز گفته شود، از جمله شهرهای استان گلستان می‌ باشد که در دو طرف رودخانه گرگانرود قرار گرفته است. این شهرستان زیبا از سمت غرب به بخش گمیشان، از سمت شرق به قسمت مرکزی شهرستان گنبد کاووس و دهستان کتول، از سمت شمال به رود خانه اترک و از سمت جنوب به دهستان ملک و بخش مرکزی گرگان محدود می ‌شود.

طبق آمارگیری هایی که انجام شده است، شهرستان آق قلا با وسعت ۷۶۳ کیلومتر مربع دارای جمعیتی بیش از ۱۲۰ هزار نفر می ‌باشد. مرکز این شهرستان را می‌ توان شهری با نام آق قلا دانست که در ۱۸ کیلومتری شمال گرگان قرار دارد و بر جلگه ‌ای هموار در نزدیکی رودخانه گرگان واقع شده است. رودخانه گرگان که اکنون موجب شده است شهر آق قلا به دو بخش مجزا تقسیم شود، در گذشته از کنار این شهرستان زیبا عبور می‌ کرده است.  اما اکنون به دلیل افزایش جمعیت و توسعه شهر در وسط آن قرار گرفته است.

دلیل نامگذاری شهرستان آق قلا:

شهرستان آق قلا در ابتدا با نام شهر مبارک آباد، اسپی دژ یا دژ سفید شناخته می‌ شده است. معنی اسپی در زبان طبری یا همان زبان مازندری سفید می باشد. به همین دلیل ترکمن ‌ها نام آق قلعه یا قلعه سفید را برای این شهرستان انتخاب کرده بودند. اما طی سال ‌های اخیر نام آن تغییر داده شد و به آن پهلوی دژ گفته میشد. این نام تا سال ۱۳۵۷ بر روی شهرستان گذاشته شد. اما اکنون دوباره نام ترکمنی و زیبای خود را بازیافته است.

مناطق گردشگری و دیدنی شهرستان آق قلا:

شهرستان آق قلا دارای مناطق دیدنی، گردشگری، طبیعی و تاریخی متفاوتی است. از جمله این مناطق می ‌توان به سد وشمگیر، گلفشان اینچه، گلفشان‌ قارنیاروق، نفتیجه، تالاب اینچه، پل آق قلا، دیوار تاریخی گرگان و.... اشاره نمود. در ذیل سعی کرده ایم توضیح مختصری در مورد برخی از مناطق دیدنی شهرستان آق قلا ارائه دهیم.

مناطق دیدنی آق قلا

سد وشمیگر:

سد وشمیگر که در شهرستان آق قلا و روستای عباس آباد قرار دارد، بر روی رودخانه گرگان ایجاد شده است. این سد در نزدیکی مرز ترکمنستان و ایران قرار گرفته است و حدود ۲۴ کیلومتر تا خط مرزی فاصله دارد. همچنین فاصله سد وشمیگر تا گرگان ۶۲ کیلومتر و تا دریای خزر ۷۰ کیلومتر می ‌باشد.

تالاب اینچه:

یکی از جذاب ‌ترین مناظر طبیعی شهرستان آق قلا، تالاب اینچه است. تالاب اینچه را می ‌توان زیستگاهی بسیار امن برای انواع پرندگان مهاجر و بومی دانست. شما می‌توانید با بازدید از این تالاب از پرندگان آن نیز دیدن نمایید. همچنین این تالاب میزبان آبزیان متفاوتی مانند ماهی اورنج، کولی، سیم پرک و... نیز خواهد بود.

گلفشان اینچه:

گلفشان اینچه که در قسمت غربی تالاب اینچه قرار دارد، از جمله عوارض زمین شناسی به شمار می ‌رود که دارای یک یا چند دهانه آتشفشانی می ‌باشد. برخی از مواقع این موضوع باعث شده است تا در اطراف گلفشان ‌ها بتوانید تپه ‌های کوچک مخروطی شکل را ببینید. گلفشان اینچه نیز که در فاصله ۲۶ کیلومتری شهرستان آق قلا قرار دارد از جمله دیدنی ترین مناطق این شهرستان به شمار می ‌رود.

پل تاریخی:

پل تاریخی و قدیمی شهرستان آق قلا از جمله پل ‌هایی است که در دوران صفویان احداث شده است. این پل باستانی و زیبا بر روی رودخانه گرگان قرار دارد. در گذشته این پل دارای دو مناره در کنار خود بوده است. اما امروزه مناره ‌های آن تخریب شده ‌اند‌. البته تزیینات زیبای آجری آن هنوز پابرجاست. پس پیشنهاد می‌ شود در هنگام سفر به شهرستان آق قلا از این پل فوق العاده نیز دیدن نمایید.

پل آق قلا

دیوار بزرگ گرگان:

دیوار بزرگ گرگان که به آن دیوار بزرگ اسکندر، دیوار قزل آلان، دیوار مار سرخ و دیوار سرخ نیز گفته می ‌شود، از جمله آثار تاریخی بسیار بزرگ شهرستان آق قلا می‌ باشد. به گونه ‌ای که می‌توان گفت بعد از دیوا چین به عنوان بزرگ ترین دیوار دفاعی جهان مطرح می ‌شود. دیوار بزرگ گرگان که در شهرستان آق قلا قرار دارد از کنار دریای خزر در منطقه گمیشان آغاز می ‌گردد. سپس به سمت شرق استان گلستان یعنی کوه ‌های گیلدا تا شرق کلاله ادامه دارد. طول این دیوار حدود ۲۰۰ متر می ‌باشد، اما متاسفانه امروزه قسمت بسیاری از آن خراب شده است.

اجاره ویلا:

قطعاً اکثر افرادی که بدون برنامه ‌ریزی سفر می ‌کنند دچار مشکلاتی خواهند شد. یکی از اصلی ترین مشکلات در این زمان آن است که نمی توانند مکان مناسبی را برای اقامت پیدا کنند. همین موضوع می‌ تواند باعث خراب شدن سفر آن ها گردد. اما دیگر نگران نباشید، زیرا شما می ‌توانید قبل از آغاز سفر ویلای مورد نظر خود را انتخاب کنید یا حتی پس از آغاز سفر نیز می ‌توانید به راحتی و در کوتاه ‌ترین زمان ممکن به اجاره ویلا بپردازید. برای این کار کافیست به سایت ویلایار مراجعه نمایید و با بررسی ویلاها به اجاره ویلا با استخر در مازندران روباز، ویلا با استخر در مازندران سرخرود، اجاره باغ ویلا در بابلسر و.... بپردازید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر