محوطه تاریخی هفت دغنان؛ شهری تاریخی با قدمت 1200 سال

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - صومعه سرا

3 هفته پیش

محوطه تاریخی هفت دغنان؛ شهری تاریخی با قدمت 1200 سال

مقدمه : محوطه تاریخی هفت دغنان که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است، در 25 کیلومتری شهرستان صومعه سرا و روستای بهمبر واقع شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این محوطه بالغ بر 1200 سال قدمت دارد. وجود پل خشتی، خانه های قدیمی و حمام تاریخی مهر تاییدی بر پیشینه طولانی این محوطه است.

آشنایی با محوطه تاریخی هفت دغنان

محوطه تاریخی هفت دغنان که یکی از جاذبه های گردشگری استان گیلان است، در 25 کیلومتری شهرستان صومعه سرا و روستای بهمبر واقع شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این محوطه بالغ بر 1200 سال قدمت دارد. وجود پل خشتی، خانه های قدیمی و حمام تاریخی مهر تاییدی بر پیشینه طولانی این محوطه است.

گور معروف سید خروسه که یکی از جذابیت های محوطه تاریخی مذکور است، بسیار دیدنی است. آثار تاریخی به جای مانده از زندگی گذشتگان در این مکان، هفت دغنان را به محوطه ای بی نظیر تبدیل کرده است. اگرچه هفت دغنان در گذشته یکی از سرسبزترین و در عین حال پر رفت و آمدترین شهرهای استان گیلان محسوب می شد، اما امروزه تنها بقایایی از آن بر جای مانده است. بقایایی که روایتگر تاریخ پر هیاهوی این مرز و بوم است.

اگر شما هم جزء علاقه مندان به سفالگری ها و نقاشی های دوران صفویه هستید، حتما به محوطه تاریخی هفت دغنان سری بزنید. بی شک حالتان دگرگون خواهد شد!

محوطه تاریخی نام برده که چشم اندازی بی نظیر و منظره ای دلربا دارد، از مساحتی60 هکتاری برخوردار می باشد. جالب است بدانید که کارشناسان و باستان شناسان کشفیات فراوانی را از این منطقه به دست آورده اند. کشفیاتی که گویای زندگی گذشتگان ما در این خطه سرسبز هستند. بقایای به جا مانده از شهر نشان از آبادانی و پر رونقی این محوطه دارد. بقایایی که اگر چه آبادانی گذشته را ندارند، اما هنوز هم زیبا و چشم نواز هستند.

در گذشته های دور، آن چنان دور که تنها بقایای هفت دغنان ازآن خاطره دارند، امرای گسکر بر این محوطه حکومت می کرده اند. بنابراین می توان قدمت آن را به دوران صفویه و ایلخانی نسبت داد. بیش از نیمی از جنگل های سرسبز هفت دغنان را آثار ویرانه های این شهر قدیمی در بر گرفته است. به هر سو که نگاه می کنید، درختانی سر به فلک کشیده را می بینید که حضورشان بر عظمت هفت دغنان افزوده است. این شهر قدیمی اما دوست داشتنی، پر شده است از قطعات سفال های ساده و لعابداری که نقوشی زیبا بر بدنه آن ها خودنمایی می کند. نقوشی که نگارنده آن ها در دوران صفویه می زیسته و امروز پس از 1200 سال ما هنرش را نظاره گر هستیم. می بینید؛ دنیا آنقدرها هم که می گویند، بزرگ نیست که انسان اصالتش را گم کند!

محوطه تاریخی هفت دغنان

هفت دغنان؛ همسایه مناره بازار گسکر

هفت دغنان پذیرای تونل هایی است که یک سمت آن ها در مناره بازار گسکر جا خوش کرده است. این تونل ها سبب خیر شده اند تا هفت دغنان و مناره بازار همسایه شوند و شما بتوانید با یک تیر دو نشان ارزشمند را بزنید. هم هفت دغنان و زیبایی هایش را ببینید، هم مناره بازار گسکر و معماری بی نظیرش را!

یکی از جاذبه های جذاب محوطه تاریخی هفت دغنان که داستان یک زندگی را در دل خود نهفته است، مقبره سید خروسه است. سید خروسه یکی از پادشاهان صاحب نام و همسر سید شرف شاه بوده است. هفت دغنان به عنوان یکی از مهم ترین محوطه های اسلامی نمادی از تاریخ و تمدن کهن ایران است. بنایی قدیمی و زیبا که زبان خاموش تاریخ این مرز و بوم است. وجود آثار تاریخی متعدد و متنوع هفت دغنان را به یکی ازمهم ترین قطب های گردشگری استان گیلان تبدیل کرده است تا من و شما بتوانیم داستان های نانوشته را از زبان بی زبان این میراث گران بها بشنویم.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که آثار بر جای مانده از هفت دغنان گویای آن است که این شهر در گذشته های بسیار دور ساختمان های مجلل و زیبایی را در آغوش گرفته است. این را از روی آجر، سفال، شیشه و کاشی های به جا مانده از آن دوران می توان فهمید.

محوطه تاریخی هفت دغنان

اقامت در بهترین ویلاهای استخردار شمال کشور با سایت اجاره ویلا ویلایار!

مسئله اقامت یکی از مهم ترین مسائلی است که مسافران با آن رو به رو هستند. بسیاری از افراد اگرچه دوست دارند به نقاط مختلف سفر کرده و به بازدید از جاذبه های دیدنی بپردازند، اما به دلیل دغدغه هایی که بابت اقامت دارند، از این کارسر باز می زنند. سایت اجاره ویلا در شمال به دغدغه های شما پایان داده و با اجاره ویلا سرخرود، اجاره ویلا استخردار مازندران، اجاره ویلا جنگلی استخردار و اجاره ویلا استخردار تنکابن زمینه اقامت بی دردسر شما در شهرهای شمالی را فراهم می سازد. حال که خیالتان از اقامت راحت شده است، حرکت کنید که جاده های شمالی شما را فرا می خوانند.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر