آشنایی با بافت تاریخی خانه شیرنگی

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گرگان

4 ماه پیش

معرفی خانه شیرنگی

در سفر به استان زیبا و پر رنگ و نقش گرگان، سر از خانه ای در محله سرچشمه در می آوریم که دارای سقف های سفالی شیبدار و به رنگ قرمز بوده و بوی خشت خام آن هنوز به مشام می رسد. خانه شیرنگی همان مکانی است که در توصیف زیبایی آن کلمات قاصرند. این خانه در بافت قدیم گرگان و در بلندی و ارتفاع بنا شده است. خانه ای باستانی و ساخته شده با آجر و خشت خام. آبراهه ای از میان خانه تا خانه های مجاور و همسایه کشیده شده است. این آبراهه نزدیکی دل های مردمان قدیم را به نمایش می گذارد چرا که آب و روشنایی آن را از دل همه خانه های یک محله می گذرانده و حس صفا و همدلی را در میان آنها منتقل می کرده است..

خانه شیرنگی در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در این مقاله در مورد تاریخچه و دیگر ویژگی های معماری این بنا جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس چنانچه علاقه مند هستید ما را تا انتها همراهی کنید.

تاریخچه خانه شیرنگی

خانه شیرنگی در شهر گرگان و در سال ۱۳۱۰ خورشیدی بنا شده است. در این خانه هنوز هم زندگی جاری است. قدمت خانه شیرنگی به اواخر دوره قاجار و اوایل حکومت پهلوی باز می گردد.

معماری خانه شیرنگی

زمینی که خانه شیرنگی در آن بنا شده است در حدود 735 متر مربع بوده که 520 متر مربع آن زیر بنای این خانه را در بر رفته است. دیوارهای این خانه از آجرهای 25×25 سانتيمتر و خشت خام ساخته شده اند. درب های آن از جنس چوب و تزئین شده با گره چینی و شیشه های رنگی می باشد. شیشه های رنگی به کار رفته در این گره ها، انعکاس نور خورشید به داخل ساختمان را رنگارنگ و زیبا می سازند. در زیر سقف این خانه شاهد هنر گچبری خواهید بود که به زیبایی و ظرافت هر چه تمام تر طراحی و ساخته شده است. این بنا دارای دو طبقه بوده که هر طبقه دارای دو اتاق می باشد.

خانه شیرنگی با معماری منحصر به فرد و دیدنی

حیاط بزرگ، زیبا و مستطیل شکل خانه شیرنگی، در گذشته از سنگ فرش و آجر فرش پوشیده شده بود که پس از مرمت و بازسازی با موزاییک و سنگفرش های جدیدتر جایگزین شدند. حوض بزرگ و پر آب وسط حیاط و باغچه هایی که اطراف آن را احاطه کرده اند زیبایی فضای بیرونی خانه را صد چندان کرده است. در این باغچه ها درختان مرکبات سر به آسمان کشیده اند. درختانی چون نارنج، پرتقال، نارنگی و لیمو.

درب ورودی حیاط در خانه شیرنگی، دو لنگه ای بزرگ و از جنس آهن است. به تبعیت از ساختمان های مسکونی قدیمی و معماری سنتی بعد از اسلام، دور تا دور حیاط، چهار ساختمان بنا شده است. خانه مرکزی که از همه زیباتر بوده و از نظر هنری از ارزش بالاتری برخوردار بوده، بخش اعیان نشین خانه را تشکیل می داده است.

اماکن دیدنی در نزدیکی به خانه شیرنگی

در نزدیکی خانه شیرنگی گرگان جاذبه های دیدنی دیگری نیز وجود دارند. شما با رفتن به این نقطه از گرگان از تماشای دیدنی های زیر نیز بهره مند خواهید شد.

 • مسجد جامع گرگان: مسجد جامع در نزدیکی بازار نعلبندان گرگان قرار گرفته است. قدمت این مسجد به عصر سلجوقیان بر می گردد. مناره های گرد و آجری که با کتیبه هایی به خط کوفی تزئین شده، منبر منبت کاری شده متعلق به دوره تیموری و دو لنگه درب چوبی معرق کاری شده از جمله آثار بسیار قدیمی در این مسجد هستند. همه این هنرها، زیبایی منحصر به فردی به این بنا داده اند. این بنا 79 متر با خانه شیرنگی فاصله دارد.
 • بازار نعلبندان (بازار قدیمی گرگان) این بازار حدود 97 متر با این خانه باستانی فاصله دارد.
 • خانه امیر لطفی (موزه صنایع دستی گرگان) واقع شده در فاصله 197 متری از خانه شیرنگی
 • کاخ آقا محمد خان قاجار، اولین و تنها اثر به جای مانده از موسس و اولین پادشاه قاجار با فاصله 319 متری از این خانه تاریخی
 • بافت تاریخی استرآباد و زیبایی های چشم نواز آن که با خانه شیرنگی 320 متر فاصله دارد.
 • آستان مقدس امامزادگان ابراهیم بی بی حور و بی بی نور از نوادگان امام موسی کاظم با فضایی کوچک و زیبا در فاصله 326 متری از این خانه قدیمی

امامزاده نور، در نزدیکی خانه باستانی شیرنگی

 • خانه تقوی ها : بنا شده در فاصله 392 متری از خانه سنتی شیرنگی
 • امامزاده نور: این امامزاده که صدها سال قدمت دارد با خانه شیرنگی 421 متر فاصله گرفته است.
 • مدرسه عمادیه گرگان که با قدمت و جذابیت خود در نزدیکی خانه باستانی شیرنگی و در فاصله 600 متری از آن واقع شده است.
 • و ... .

شروع سفر با شما، یک اقامت دلچسب با ما

اگر برای سفر به شمال کشور، بازدید از استان گلستان و خانه شیرنگی برنامه ریزی کرده اید و تنها بخش باقیمانده از این تصمیم، انتخاب محل اسکان و اقامتتان می باشد، گوشی تلفن خود را برداشته و با ما تماس بگیرید. برای شما پیشنهادات عالی و با قیمت های مناسب و ویژه داریم.

اگر قصد اجاره ویلا استخردار ارزان در مازندران یا اجاره سوئیت بابلسر ساحلی را دارید، پیش روی شما گزینه های زیادی را قرار خواهیم داد. برای اجاره ویلا ساحلی استخردار در مازندران توجه به تمیزی ساختمان و وجود امکانات کامل شرط اصلی است. برای یک انتخاب اصولی و مطمئن، حضور در محل و دیدن آن از نزدیک لازم و ضروری می باشد. اما شما می توانید بدون هیچ گونه نگرانی و با اعتماد به ما و اعتبار ما، این انتخاب و رزرو را به صورت غیر حضوری و کاملا آنلاین به انجام رسانید. ما در لیست اماکن خود، تعداد زیادی ویلا استخردار ساحلی مازندران با امکانات کامل و شرایط مناسب سراغ داریم و دست شما را در انتخاب کاملا باز گذاشته ایم.

سوالات متداول

 • برای بازدید خانه شیرنگی چه زمانی مناسب تر است؟ گرگان در هر فصلی از سال زیبایی های منحصر به فردی را دارا می باشد، با این وجود این خانه در فصل بهار و پاییز زیباتر بوده و بازدید از آن لذت بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • در حال حاضر از خانه شیرنگی برای چه منظور استفاده می شود؟ کاربری قبلی این خانه مسکونی بوده و امروزه کاربری اداری داشته و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی برای امور اداری در گرگان مورد استفاده قرار می گیرد.

نمایی از خانه شیرنگی و درب های چوبی آن

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر