موزه باستان شناسی و موزه مردم شناسی رشت

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - رشت

3 ماه پیش

معرفی موزه مردم شناسی رشت

سفر به استان گیلان و دیدن زیبایی های آن، در کنار شناخت مردم و آداب و رسوم باستانی آنها کامل تر و جذاب تر خواهد شد. بازدید از موزه مردم شناسی رشت برای نیل به این هدف بهترین گزینه خواهد بود. موزه های مردم شناسی در هر شهر، نمایشی از سبک زندگی، نوع پوشش، لباس و کسوت گذشته مردمان آن شهر است. در موزه باستان شناسی و موزه مردم شناسی رشت نیز روایت تاریخی هزار ساله ای از این شهر به نمایش در آمده است.

در این موزه با بازسازی صحنه هایی کوچک از زندگی مردم باستان، سبک زندگی مردم رشت نشان داده شده است. ما به همه گردشگرانی که استان گیلان را به عنوان مقصد سفر خود برگزیده اند، دیدن این مکان جذاب را پیشنهاد می کنیم. علت این امر آن است که موزه مردم شناسی رشت:

  • معرف فرهنگ، تمدن، آداب و رسوم و تاریخ مردم گیلان است.
  • یکی از جاذبه های تاریخی شهر محسوب شده که توسط گردشگران ایرانی و غیر ایرانی زیادی مورد استقبال قرار گرفته است.
  • گنجینه ای از اشیاء تاریخی و بسیار قدیمی و اسکلت هایی می باشد که قدمت آنها به 3 هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد.
  • یک کتاب تاریخ مصور و زنده است که به طور ملموسی بیننده را درگیر زندگی پیشینیان می کند.

درباره تاریخچه موزه مردم شناسی رشت چه می دانید؟

موزه مردم شناسی رشت، در یک ساختمان قدیمی و با سبک معماری خانه های ویلایی و قدیمی شمالی و در زمینی به مساحت 700 متر مربع و ساخت 650 متر مربع برپا شده است. از راه اندازی این موزه نزدیک به هفتاد سال می گذرد. بنای موزه مردم شناسی رشت، به یکی از یاران نزدیک میرزا کوچک خان جنگلی به نام  میرزا حسین خان کسمائی تعلق داشته است. وی از آزادیخواهان، شاعران و روزنامه نگاران مشهور دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود. منزل میرزا حسین خان کسمائی در زمان حکومت پهلوی و در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری شده و به موزه تبدیل گشته است. در سال 1367 این موزه تحت نظارت اداره میراث فرهنگی کشور، مرمت و مجددا بازگشایی شد. طبقه همکف این بنا، به موزه مردم شناسی رشت و بخش زیرزمینی این ساختمان به موزه باستان شناسی تعلق گرفته است.

نمایی از موزه مردم شناسی رشت

بخش های مختلف موزه مردم شناسی رشت

در بدو ورود به موزه مردم شناسی رشت، با تندیسی از صاحب این بنا یعنی میرزا حسین خان کسمائی روبرو خواهید شد. همان طور که گفته شد این موزه از دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی تشکیل شده است. در ادامه در مورد هر یک از این دو بخش اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهیم داد.

موزه مردم شناسی رشت

در این بخش از موزه مردم شناسی رشت با کلیه پوشش ها، آداب و رسوم، مشاغل، لوازم و ادوات آنها آشنا خواهید شد. ماکت های این قسمت از موزه به لباس های قدیمی گیلکی، رودباری، تالشی، و دیلمانی ملبس شده اند. به وسیله این تندیس ها نوع فعالیت و مشاغل مردم قدیمی به نمایش گذاشته شده اند. در این بخش از موزه، صنایع دستی شهرستان ها و روستاهای شمالی کشور نیز از جمله، ادوات کشاورزی و دامداری، دستگاه های گلیم و جاجیم بافی، سفره ها و سبدهای حصیری و ... دیده می شوند.

از جمله قسمت هایی از موزه مردم شناسی رشت که از جذابیت و محبوبیت بسیاری در میان بازدیدکنندگان برخوردار است بخشی است که در آن دستگاه های قدیمی چای خشک کن و خرمن کوبی پایی قرار گرفته است. این دستگاه ها به دوره قاجار باز می گردند. در این قسمت، سازهای موسیقی قدیمی گیلانی نیز به چشم می خورد که دیدن آنها خالی از لطف نخواهد بود.

موزه باستان شناسی

دیدن بخش باستان شناسی ساختمان موزه، شما را با آثار تاریخی بسیار قدیمی و زیرخاکی هایی مواجه می سازد که در تپه های مارلیک، تالش و دیلمان کشف شده اند. در اطراف سردابی که در طبقه زیرین ساختمان موزه قرار گرفته است طبقات و ویترین هایی ساخته شده اند که این اشیاء قدیمی را به نمایش گذاشته اند. اسکلت های قدیمی، کتیبه ها، گردنبند ها، سکه، سفالینه ها، دست سازهای و مهره های سنگی تاریخی و باستانی چشم هر بیننده ای را متحیر خود می سازند.

بخش باستان شناسی موزه ملی رشت

اقامتی به یاد ماندنی در بهترین ویلاهای شمال

مردمان، زنان و مردان خطه شمالی کشور همچون طبیعت سرسبز و پر نعمتشان، سخاوت و بخشندگی دارند. این منش و روحیات خوب در موزه مردم شناسی رشت و درمیان ماکت ها، مجسمه ها و ظروف قدیمی آن نیز به خوبی احساس می شود. گویی تمام این تندیس ها مهمانان و گردشگران را میزبانی کرده و آغوش خود را به روی آنها گشوده اند. لباس های پر رنگ و نقشی که با الهام از طبیعت طرح های منحصر به فردی به خود گرفته اند، چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کنند.

برای سفر به شمال و شهرهای زیبای استان گیلان و مازندران، بهتر است مکان اقامت شما از پیش تعیین و رزرو شده باشد. برای اجاره ویلا استخردار در سرخرود یا اجاره ویلا در پارکینگ های بابلسر ما در کنار شما هستیم. هدف ما دسترسی ساده و سریع شما به ویلای مورد نظرتان می باشد. شما با اجاره ویلا استخردار در سرخرود مازندران یک سفر آسوده و پر خاطره ای را تجربه خواهید کرد. با اجاره روزانه ویلا استخردار سرخرود در مجموعه ما و به صورت تلفنی یا اینترنتی معنای اسکانی سریع و توام با آرامش را به خوبی متوجه خواهید شد.

سوالات متداول

  • چه اماکن تاریخی دیگری در نزدیکی موزه مردم شناسی رشت برای بازدید وجود دارند؟
  • پارک سبزه میدان در فاصله ۴۵۰ متری از موزه
  • خانه میرزا کوچک خان جنگلی که حدود ۶۰۰ متر با موزه مردم شناسی رشت فاصله دارد.
  • موزه شهرداری رشت با ۱ کیلومتر فاصله از موزه مردم شناسی
  • آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی که ۳ کیلومتر از موزه مردم شناسی رشت فاصله گرفته است.
  • گورستان باستانی در کدام بخش موزه مردم شناسی رشت قرار گرفته است؟

در بخش زیرزمینی بنای موزه و در واقع در بخش باستان شناسی آن، یک گورستان باستانی و مجموعه ای از سنگ قبرهای قدیمی و پر نقش و نگار وجود دارند.

 

موزه مردم شناسی رشت بی نظیر و جذاب

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر