شاعر برجسته ایرانی طالب آملی

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - آمل

1 سال پیش

 

معرفی طالب آملی:

یکی از شاعران برجسته ایران که توانسته فرهنگ اصیل ایرانی و زبان فارسی را گسترش دهد؛ طالب آملی نام دارد. او از شاعران سده یازدهم  قمری است. محمد آملی، زاده شهر آمل و استان مازندران است. این شهر با وجود محمد آملی، مورد توجه دوستداران شعر قرار دارد. آملی یکی از تاثیرگذارترین شاعران در زمان خود بوده و توانسته با خلق سبک جدید شعری، همه توجه ها را به سوی خود جلب کند. جالب است بدانید او ۲۲۹۸۸ بیت شعر را در قالب های ترجیع بند، قصیده، غزل، مثنوی، ترکیب بند، قطعه، رباعی و مفردات سروده است. آملی به شعر بسنده نکرده و در ریاضیات، نجوم، حکمت و عرفان نیز توانایی زیادی از خود نشان داده است. او بعد از فردوسی و خیام، سومین شاعری است که از نظر تعداد ابیات، دارای سروده های بی شماری می باشد. 

زندگینامه:

محمد طالب آملی، در سال ۹۹۴ قمری در روستای  کرچک لاریجانی آمل چشم به جهان گشود.  محمد آملی متخلص به طالب است. او در خانواده ای به دنیا آمد که پدرش اموال و املاک فراوانی داشت. اما طالب چندین بار در سروده های خود، به اینکه روستا زاده است؛ اشاره می کند. او چهار سال تحصیل کرد و در طی این چهار سال توانست علوم متداول را فرا بگیرد و همچنین در نوشتن انواع خطوط ایرانی مهارت کسب کند. 

طالب عاشق دختری به نام زهره شد اما چون رقیب عشقی سرسختی داشت، برای کسب جایگاه بالاتر و پول بیشتر از راه شاعری، در سال ۱۰۱۰ به کاشان  و اصفهان سفر کرد. اما وقتی به آمل بازگشت با خیانت زهره روبرو شد؛ به همین دلیل برای همیشه آمل را ترک کرد و به مشهد رفت. بعد از دو سال زندگی در مرو، از حاکم آنجا برای دیدار با خویشاوندان خود اجازه خواست؛ اما به جای رفتن به مازندران به هند رفت.

طالب آملی پس از آنکه در چندین شهر هند سیاحت کرد، سرانجام به قندهار رفت و وارد دربار میرزا غازی شد. او با ورود به دربار گورکانیان، در مدح جهانگیر پادشاه هند، اعتمادالدوله وزیر او، نور جهان بیگم و میرزا غازی به سرودن شعر پرداخت. او با قابلیت هایی که داشت توانست در سال ۱۰۲۸ به مرتبه ملک الشعرایی در دربار گورکانیان برسد. سرانجام طالب در هندوستان ازدواج کرد و صاحب دو دختر شد. او در سال ۱۰۳۵ یا ۱۰۳۶ بر اثر اختلال حواس و بیماری فوت کرد و در هندوستان نیز به خاک سپرده شد.

اشعار طالب آملی

زادگاه:

همانطور که از نامش پیداست طالب آملی، زاده آمل است. شهر آمل از قدیمی ترین شهر های ایران و سومین شهر پر جمعیت استان مازندران محسوب می شود. شهر آمل از شمال به  محمودآباد، از شرق به بابل و از غرب به شهرستان نور دسترسی دارد. این شهر به سبب وجود برنج طارم، محصولات و فرآورده های معروف مثل: پنیر آمل از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. همچنین آمل، اولین شهر ساخت ام دی اف و کوره آجر ریزی است. برای معرفی جاذبه های این شهر سرسبز می توانیم به: پارک جنگلی میرزا کوچک خان و هلومسر، دهکده الیمستان، بلیران، سروچمان هزار پله، جنگل زیارو و غیره اشاره کنیم. این شهر زیبا در ادبیات فارسی بسیار بکار برده شده است. در واقع این شهر نقش بسزایی در تاریخ کهن فارسی داشته است. طبق مشاهدات و گفته ها، از زمان ساسانیان تا ایلخانان، این شهر پایتخت مازندران بوده است.

 زادگاه طالب آملی، دارای تاریخ بسیار غنی است. در گذشته این شهر را به عنوان دروازه ورود به شمال ایران، می شناختند. بازار قدیمی شهر آمل از قدمتی بالغ بر ۹۰۰ سال برخوردار است. این بازار که چهار سوق نام دارد تا به الان چندین بار مرمت و سازی شده است. در زمان قدیم این بازار علاوه بر مرکز خرید و فروش کالا، محلی برای مبادله فرهنگ، اخبار و عقاید مردم بود. اگر به این شهر سفر میکنید؛ پیشنهاد میکنیم حتما سری به بازار چهار سوق بزنید. دسترسی به آمل فقط از طریق اتوبوس و ماشین شخصی امکان پذیر است. متاسفانه این شهر هیچ فرودگاه یا ایستگاه قطاری ندارد. راه دسترسی به آمل از تهران و از طریق جاده لذت بخش هراز ممکن می باشد.

تصاویری از شهر آمل

بهترین زمان بازدید از زادگاه طالب آملی:

زادگاه طالب آملی،  در شمال کشور قرار گرفته است و آب و هوای معتدلی دارد. بدین معنی که در زمستان بارش های فراوان و در تابستان گرمای زیادی دارد. به سبب نزدیکی دریا به این شهر، شرجی بودن هوا یک امر طبیعی است. اگر میخواهید در فصل پاییز به آمل سفر کنید؛ حتما قبل از ماه آذر به آنجا بروید. چون در ماه آذر بیشترین بارندگی در شهر آمل رخ می دهد. به همین جهت بهترین زمان برای سفر به این شهر دیدنی و شگفت انگیز، فصل بهار است. در تابستان به دلیل گرمی هوا و شلوغی شهر، بازدید برای مسافران سخت میشود. اما اگر در اواخر بهار به آنجا سفر کنید با هوای خنک تر و طبیعت بکر تری روبرو خواهید شد.

گردشگران و بازدید از زادگاه طالب آملی:

شهر آمل با جاذبه هایی چون: رودخانه ها، جنگل ها، آبشارها و از همه مهم تر زادگاه طالب آملی، شاعر اصیل ما ایرانیان؛ هر ساله میزبان تعداد بیشماری گردشگر تهرانی و غیر تهرانی قرار دارد. اگر خواهان کسب اطلاعات درباره سرگذشت طالب آملی هستید، پیشنهاد میکنیم به شهر آمل سفر کنید و با اجاره ویلا استخردار در شمال و یا اجاره ویلا استخردار در مازندران، از نزدیک با زادگاه این شاعر عزیز آشنا شوید.

سوالات متداول:

.  زادگاه طالب آملی کجاست؟ این انسان برجسته زاده روستای کرچک لاریجانی، شهر آمل و استان مازندران است.

. چرا محمد آملی به هند سفر کرد؟ او پس از شکست عشقی تصمیم گرفت برای ارتقا در شعر و شاعری و همچنین ادامه زندگی؛ به هند سفر کند.

. بهترین زمان برای بازدید از شهر آمل و اطلاع از سرگذشت طالب آملی چه موقع است؟ بهترین زمان در فصل بهار و آغاز تابستان است. چون در اواخر تیر به بعد بشدت هوای آمل گرم و مرطوب میشود.

جنگل های آمل

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر