پل خشتی پاشاکی؛ زیبایِ قاجاریِ لاهیجان

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - لاهیجان

11 ماه پیش

پل خشتی پاشاکی؛ زیبایِ قاجاریِ لاهیجان

پل خشتی پاشاکی و هر آنچه لازم است درباره آن بدانید!

پل خشتی پاشاکی یکی از زیباترین جاذبه های شهرستان لاهیجان است که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. این پل قدیمی در زمان های گذشته به منظور عبور آب رودخانه کیاجوی از بالای رودخانه دیودره مورداستفاده قرار می گرفته است. مردم محلی لاهیجان پل خشتی پاشاکی را تحت عنوان پل گامی نیز نامگذاری می کنند. بنابراین اگر نام پل گامی را از آن ها شنیدید، تعجب نکنید. منظورشان همان پل خشتی و دیدنی پاشاکی است!

اگر می خواهید از پل خشتی پاشاکی دیدن کنید، راهی استان گیلان شده و به شهرستان سرسبز و بهشتی لاهیجان بروید. پل خشتی در دهستان لفمجان، روستای دیدنی پاشاکی، بالا محله منتظر حضور شما است تا ساعتی چند را در این طبیعت بکر به آرامش و خوشی بگذرانید. زیبایی های بی نظیر پل خشتی مذکور زمینه ای را فراهم ساخت که این پل درتاریخ 12 اسفند سال 1386 به عنوان یک اثر ملی بسیار دیدنی به ثبت برسد.

اگرچه خطه شمالی کشور و به ویژه استان گیلان سرشار از جاذبه های گردشگری، طبیعی و باستانی است، اما بی شک دامن گسترده پل خشتی پاشاکی بر آغوش سبز لاهیجان چیز دیگری است. این پل زیبا همان گونه که از نام آن بر می آید، با استفاده از خشت ساخته شده است. خشت هایی که معماری قاجاری آن ها را با عشق و مهارت روی هم نهاده و بنایی تاریخی را در عین سادگی پدید آورده و شاید هیچ گاه فکرش را نمی کرده که ما برای دیدن هنر او کیلومترها راه را از خانه و شهر و دیار خود بیاییم تا به لاهیجان برسیم. بی شک اگر می دانست، بنایی منحصر به فرد تر می ساخت. البته در منحصر به فرد بودن پل خشتی پاشاکی امروزی نیز شکی نیست. این را از ظاهر دلربای این سازه پر آوازه می توان فهمید!     

شاید برایتان جالب باشد بدانید که هدف از ساختن این پل دیدنی عبور آب رودخانه از زیر آن نبوده است. بلکه سالیان سال پیش قاجاری ها به ساخت این پل روی آوردند تا بدین ترتیب حد فاصلی میان آب دو رودخانه کیاجوی و دیودره ایجاد نموده و زمینه ای را فراهم سازند که از یکی شدن این رودها جلوگیری به عمل آید. بدین ترتیب هر یک از رودهای مذکور راه خود را پیمود و پی سرنوشت پر فراز و نشیب خود رفت.

پل خشتی پاشاکی

پل خشتی پاشاکی؛ پلی آراسته شده با بوته ها و درختان زیبا

از دور که به پل خشتی پاشاکی می نگرید، قد بر افراشته آن نظرتان را به خود جلب می کند. اگرچه نشانه های بی مهری زمان را بر تن خسته پل پاشاکی می توان دید، اما هنوز هم استقامت و بزرگی از ظاهر آن نمایان است. درختان سر به فلک کشیده ای که سایه مهربانی خود را بر سر پل انداخته اند، در کنار بوته های کوتاه و بلندی که دور تا دور آن را احاطه کرده اند، فضای بی نظیری را رقم زده اند. صدای آواز پرندگان و نسیمی ملایم را چاشنی این فضا کنید. مانند این بهشت زمینی را در کجا می توان یافت به جز لاهیجان؟!  

اگر راهی جاده های سرسبز و پر پیچ و خم شمالی شده و به مهمانی مردمان خونگرم و مهمان نواز لاهیجان رفتید، بازدید از پل خشتی پاشاکی را از یاد نبرید و از ثبت خاطرات بی نظیرتان در این بهشت برین غافل نشوید. بی شک سال ها بعد که آلبوم خاطراتتان را ورق می زنید، خاطره این روز به یاد ماندنی حالی خوش و هیجانی باور نکردنی را به وجودتان تزریق می کند. خاطره ها تنها دارایی های ما از یک عمر زندگی هستند، جای خاطره یک روز خوب در کنار پل خشتی پاشاکی را در کلکسیون خاطراتتان خالی نگذارید!

پل خشتی پاشاکی

بهترین ها؛ بهترین ها را از ما بخواهید!

 ما در سایت اجاره ویلا مفتخریم که بهترین ها را در اختیار شما که بهترین هستید، قرار دهیم. اقامت در بهترین ویلاها، خونه استخردار و کلبه های چوبی بی نظیر با برخورداری از برترین امکانات رفاهی حق شما است. ما حقتان را با احترام به شما تقدیم می کنیم!

اگر به دنبال اجاره ویلا در خزرشهر استخردار و فول امکانات هستید، اگر به فکر رزرو ویلا استخردار شمال هستید، اگر قصد اقامت در ویلا رامسر استخردار و با امکانات مناسب را دارید، سایت اجاره ویلا شمال در خدمت رسانی به شما حاضر است. کافی است یک بار به ما اعتماد کنید تا برای همیشه پاسخگوی اعتمادتان باشیم. لذت سفر به شمال کشور با یک اقامت به یاد ماندنی کامل می شود. کامل کننده لذت شما و همراهانتان خواهیم بود!

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر