خانه نظام الاسلام، خانه‌ای ساده و زیبا

مدیر سایت مدیر وبسایت

اصفهان - شهر اصفهان

3 هفته پیش

خانه نظام الاسلام، خانه‌ای ساده و زیبا

شهر زیبا و توریستی اصفهان آثار تاریخی و جاذبه‌های باستانی دیدنی بسیاری را در دل خود جای داده است که این موضوع،تمایل گردشگران به بازدید از این شهر تاریخی را بیش از پیش افزایش داده است. البته در گذر زمان هر کدام از این جاذبه‌های تاریخی دچار تغییر و تحولاتی شده‌اند که این تغییرات، در هر یک از آن‌ها به گونه‌های مختلفی نمود پیدا کرده است.

به عنوان مثال برخی از آن‌ها در پی مرمت و بازسازی همچنان مورد بازدید گردشگران قرار گرفته‌اند و برخی دیگر نیز مورد بی‌توجهی و بی‌مهری واقع شده‌اند. البته گروه دیگری از آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی در اصفهان وجود دارند که پس از مرمت و بازسازی، کاربری آن‌ها تغییر یافته است و در کاربری‌های متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. خانه نظام الاسلام یکی از این موارد به شمار می‌رود. این خانه به عنوان یکی از خانه‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان محسوب می‌شود.

معرفی خانه نظام الاسلام

نمایی از ساختمان خانه نظام الاسلام

خانه تاریخی نظام الاسلام که امروزه با نام هتل کریاس شناخته شده است، از خانه‌های تاریخی و جاذبه‌های دیدنی شهر اصفهان به شمار می‌رود و پیشینه آن نیز به 150 سال قبل می‌رسد. این خانه در دوره حکومت قاجار در ایران بنا نهاده شد و در ابتدا، تحت عنوان خانه تاریخی مجد میان مردم شناخته شده بود.

اما این خانه متعلق به شخصی به نام نظام الاسلام بوده است و از این جهت، بعدها خانه تاریخی مجد به خانه تاریخی نظام الاسلام تغییر نام داد. این خانه تاریخی در 18 شهریور ماه سال 1390 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است. این خانه تاریخی پس از اتمام پروسه مرمت و بازسازی آن، در فروردین ماه سال 1397 به عنوان هتل افتتاح شد و امروزه نیز در قالب یک اقامتگاه سنتی مورد استفاده قرار گرفته است و با نام هتل کریاس شناخته شده است.

خانه نظام الاسلام کجاست؟

تصویر مربوط به ایوان و حیاط خانه نظام الاسلام

خانه نظام الاسلام در محدوده‌ای نزدیک به مسجد جامع عباسی واقع شده است. همچنین محل قرار گرفتن این خانه به گونه‌ای است که با هتل‌ها، رستوران‌ها و حتی سایر جاذبه‌های تاریخی و آثار دیدنی اصفهان از فاصله کمی برخوردار است. فاصله این خانه از مدرسه سلیمانیه 73 متر، از مدرسه ناصریه یا مدرسه عباسی 107 متر، از مسجد امام خمینی یا مسجد شاه عباس 111 متر و از تندیس استاد علی اکبر اصفهانی به اندازه 192 متر است.

تاریخچه خانه نظام الاسلام

شخصی به نام میرزا محمد دستجردی مالک این خانه بوده است که از چهره‌های برجسته و تأثیرگذار جنبش مشروطه بوده است.  همچنین وی یک روحانی سیاسی بود و بخش از جنبش مشروطه را رهبری می‌کرد و از این جهت، منزل وی به عنوان یکی از پایگاه‌های این نهضت به شمار می‌رفت.

معماری خانه نظام الاسلام

این خانه به صورت بسیار ساده ساخته شده است و خبری از تزئینات چندانی در آن نیست. در واقع تزئینات آن را می‌توان تنها در موارد بسیار جزئی و کوچکی دانست. این خانه همچون سایر خانه‌هایی که بر اساس معماری قاجاری بنا نهاده شده‌اند از هشتی شروع می‌شود و هشتی آن نیز از سه مسیر برخوردار است.

یکی از اتاق‌های خانه نظام الاسلام یا هتل کریاس

از این سه مسیر یکی به طبقه بالا، یکی به انبار و آذوقه و دیگری به سمت حیاط عمارت منتهی خواهد شد. اگر به حیاط این مجموعه وارد شوید، شاهد یک ساختمان دو طرفه خواهید بود که در اطراف حیاط واقع شده است و یک حوض نسبتاً بزرگ نیز در وسط حیاط وجود دارد. طبقه اول این ساختمان نیز با عنوان حوضخانه شناخته شده است که افراد ساکن در اندرونی آن را مورد استفاده قرار می‌دادند.

کاربری خانه نظام الاسلام

خانه نظالم الاسلام در زمان ساخت به عنوان یک پایگاه برای جنبش مشروطه به شمار می‌رفت. اما امروزه پس از مرمت و بازسازی و احیای دوباره آن، از سال 1397 در قالب یک اقامتگاه سنتی مورد استفاده قرار گرفته است و با نام هتل کریاس نیز شناخته شده است. این هتل امروزه از 15 باب اتاق برخوردار است و از هر نوع اتاق، تنها یک عدد موجود است.

 

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توان رزرو اقامتگاه اصفهان را در هتل کریاس یا همان خانه نظام الاسلام انجام داد؟

شما می‌توانید با مراجعه به سایت اجاره سوئیت اصفهان اقامتگاه خود را با بهترین و مناسبترین قیمت انتخاب کنید.

قیمت اجاره سوئیت اصفهان با قیمت اقامت در خانه نظام الاسلام یا همان هتل کریاس از چه میزان تفاوت برخوردار است؟

با مراجعه به سایت ذکر شده می‌توانید قیمت‌های مربوط به اقامتگاه‌های مختلف را مشاهده کنید و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه نمایید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر