جاذبه های طبیعی و باستانی قلعه بوقوتو

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - مینودشت

7 ماه پیش

قلعه بوقوتو که به قلعه سلیمان بوقه نیز شناخته می ‌شود، مربوط به دوره سلجوقی می ‌باشد که در ضلع شرقی روستای ترسه واقع شده است. این قلعه از نظر موقعیت جغرافیایی و همینطور طبیعی در ناحیه جنگلی_کوهستانی قرار دارد و در ارتفاعات کوهی با نام بوقوتو قرار گرفته است. دسترسی به این قلعه به دلیل این که در ارتفاعات بیش از۲۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و صخره ‌های سنگی واقع شده است کار ساده ‌ای نیست. به گونه ایی که تنها راه رسیدن به آن روستای ترسه می ‌باشد. جالب است بدانید که در این قلعه دو برجک نگهبانی وجود دارد که به منطقه اطراف مشرف است و از آن برای دیده بانی استفاده می‌ کرده اند.

مصالحی که در قلعه بوقوتو استفاده شده است ساروج، آجر و ملات گچ است. طی کاوش ‌هایی که در اطراف این قلعه باستانی انجام گرفته است، آثار فرهنگی متفاوتی همچون شیشه، استخوان، سفالینه و فلز پیدا شده است. تمامی این موارد علاوه بقایای معماری که در این قلعه وجود دارد، نشانه از قدمت آن می ‌باشد. پس می ‌توان گفت این قلعه در دوره‌ های مختلف سلجوقی تا ایلخانیان مغول محل سکونت افراد بوده و مورد استفاده قرار می گرفته است.

قلعه بوقوتو

راه دسترسی به قلعه بوقوتو:

به طور کلی می ‌توان گفت قلعه بوقوتو و کوهستانی که این قلعه در آن واقع شده است، در مرز استان ‌های سمنان و گلستان و همین طور در جاده آزادشهر واقع گردیده است. برای این که بتوانید به این قلعه باستانی صعود کنید، ابتدا باید به جاده آزادشهر_شاهرود وارد گردید. این جاده یکی از زیباترین جاده ‌های کوهستانی می‌ باشد که به جاده خوش ییلاق نیز شناخته می‌ شود. سپس در حدود ۴۰ کیلومتری آزادشهر سه راهی وجود دارد که باید از آن قسمت به روستای تیل اباد وارد گردید. سپس به طرف شمال شرق حرکت نمایید. پس از آن باید از روستاهای کاشیدار و همین طور وامنان عبور نمایید. در نهایت به روستای نراب که در سمنان قرار دارد وارد می شوید‌ که کوهپیمایی شما در این روستا آغاز می گردد. اما در بین راه دره‌ ای بسیار زیبا نیز وجود دارد که در واقع این دره را می‌توان مرز طبیعی بین سمنان و گلستان دانست.

علاوه بر قلعه بوقوتو قلعه دیگری نیز در این ارتفاعات وجود دارد که با نام قلعه مرکوه شناخته می‌ شود و در ارتفاع ۲۴۷۱ متری قرار گرفته است. در نهایت از سمت قلعه مرکوه که به مرتع کوه نیز شناخته می‌ شود، به سمت روستای ترسه ادامه می ‌دهید. پس از آن آز روستای ترسه با کمی کوهپیمایی به قلعه بوقوتو وارد می‌ شوید.

راه رسیدن به قلعه

آثار تاریخی قلعه باستانی بوقوتو:

قلعه بوقوتو یکی از مناطق تاریخی و باستانی شمال کشور می ‌باشد که دارای آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی است. این قلعه دارای معماری بسیار خاص و زیبایی می باشد که توجه هر بیننده ‌ای را به خود جذب می‌ کند. البته قبل از قلعه زیبای بوقوتو آثاری از معماری‌ های آجری در زیر خاک مشاهده می ‌گردد. این آثار در هنگام انجام حفاری‌های غیر مجاز و غیرقانونی نمایان گردیده است. همچنین در طول مسیر آثار تاریخی دیگری مانند خرده سفال ‌ها نیز دیده می ‌شود. این موضوع می‌ تواند نمایانگر وجود زندگی در تاریخ این منطقه ‌باشد. درست است که کاوش‌ های انجام شده نتوانسته است در مورد چیستی آثار تاریخی این منطقه پاسخگو باشد. اما به هر حال مواردی همچون دژ و قلعه نظامی و همین طور زندانی که در این منطقه وجود دارد، می‌ تواند نظریه‌ های مربوط به نشانه ‌های زندگی در تاریخ قلعه بوقوتو را تا حدودی تایید کند.

جاذبه‌ های قلعه بوقوتو:

همان طور که گفته شد قلعه بوقوتو یکی از جاذبه‌ های توریستی کشور می ‌باشد که دارای معماری منحصر به فردی است. البته  افرادی که قصد بازدید از این منطقه تاریخی را دارند با جاذبه ‌های متفاوتی روبرو می ‌شوند. در واقع از همان ابتدا شما می ‌توانید از جاده‌ های کوهستانی و جنگلی لذت ببرید. همچنین بازدید از روستاهای مختلفی که در راه وجود دارد نیز خالی از لطف نخواهد بود.

از دیگر جاذبه های این منطقه می ‌توان به جنگل ‌های متراکم اشاره نمود که در فصل ‌های مختلف سال زیبایی بسیار را ایجاد می‌ کنند و هر بیننده‌ ای را به وجد می‌ آورند. به طور کلی هوای عالی، آسمان آبی و درختان زیبا در کنار صخره‌ های کوهستانی جلوه‌ ای بی‌ نظیر را ایجاد کرده است. همچنین بهتر است بدانید که در این منطقه علاوه بر قلعه بوقوتو قلعه ‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌ توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق از آن ها نیز بازدید نمایید.

جاذبه های اطراف قلعه

 

اجاره ویلا:

شمال کشوری که از دیدنی‌ ترین مناطق ایران می‌ باشد که دارای آب و هوایی بسیار لذت بخش و فوق العاده است. همچنین این منطقه دارای آثار باستانی بسیار زیادی است. بنابراین هر ساله افراد زیادی برای بازدید از مناطق تفریحی، گردشگری، تاریخی و همین طور لذت بردن از آب و هوای تمیز و فوق العاده به این مناطق سفر می ‌کنند. اما یکی از اصول اولیه سفر انتخاب اقامتگاه و محل استراحت می ‌باشد. پس بهتر است قبل از شروع سفر به فکر تهیه مکانی مناسب باشید. سایت ویلایار یکی از معتبرترین و پربازدیدترین سایت ‌های رزرو ویلا می ‌باشد که شما می‌توانید با کمک آن در کوتاه‌ ترین زمان ممکن به اجاره ویلا با استخر در مازندران، ویلا استخردار شمال، اجاره ویلا در بابلسر با قیمت مناسب و... بپردازید.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر