تپه مارلیک رودبار

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - رودبار

8 ماه پیش

معرفی تپه مارلیک رودبار

فرهنگ ایران و ایرانی از چنان قدمت و اصالت پر‌ارزشی برخوردار است که همه باستان‌شناسان و تاریخ‌نگاران را به سمت و سوی خود کشانده است. یکی از نشانه های قدمت این مرز و بوم، بقایای تپه مارلیک در استان گیلان و شهرستان رودبار می باشد. این تپه نمادی از تمدن سه هزار ساله پیش از میلاد مسیح بوده و تصور پژوهشگران این است که این تپه زمانی آرامگاه فرمانروایان و پادشاهان آمارد بوده است.

وجود تپه مارلیک بیانگر قدمت و پیشینه پر رمز و راز استان گیلان است. جام مارلیک که در زیر آوار این تپه توسط باستان شناسان یافته شده نماد قوم آمارد در گیلان می باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد تپه مارلیک جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم تا در سفر به استان گیلان و گذر از شهر رودبار به این تاریخچه خفته در خاک نیز سری زده و با پیشینه تاریخی کشور عزیزمان بیشتر آشنا شوید.

درباره تپه مارلیک بیشتر بدانید

تپه مارلیک یا به بیان دقیق تر گورستان مارلیک، در شهرستان رودبار استان گیلان و بر روی صخره های طبیعی این شهرستان واقع شده است. در این گورستان قدیمی، ۵۳ گور کاوش شده که به صورت نامنظم و بین تخته سنگ هایی قرار گرفته اند. پژوهش های باستان شناسی حاکی از آن است که این مکان از 1000 الی 1400 سال پیش و حتی قبل تر از آن مورد استفاده بوده است. درون برخی از گورها اشیایی متعلق به دوره های مختلف یافته شده که حاکی از دوره های تاریخی مختلفی است که این تپه به خود دیده است.

نام مارلیک برگرفته از دو واژه مار و لیک می باشد. لیک به معنای سوراخ است. علت نامگذاری این تپه به سوراخ مارها به دلیل انبوه مارهایی بوده که در گذشته در آن زندگی می کرده اند. البته گروهی از باستان شناسان بر این عقیده هستند که نام مارلیک برگرفته از دو واژه مارد، اشاره به آماردها و لیک به معنای قوم می باشد. اگر این نظریه واقعیت داشته باشد این تپه به تمدن آمارد تعلق خواهد داشت.

تپه مارلیک در دره خوش آب و هوا و زیبای گوهر رود رودبار واقع شده است. در این منطقه چهار تپه باستانی دیگر به نام های زینب بیجار، دوربیجار، پیلاقلعه و جازم کول نیز وجود دارند. این دره سال های متمادی محل زندگی و اقامت اجداد ثروتمند و صاحب مقام گیلانی بوده است.

تاریخچه تپه مارلیک

تپه مارلیک تا سال‌ 1340 ناشناخته بود و قدمت آن بر همگان پنهان. در سالهای 1330 تا 1340 کلیه تپه های باستانی موجود در دره گوهر رود مورد تهاجم غارتگران و قاچاقچیان بوده است. این افراد، اشیاء قدیمی و عتیقه های پیدا شده در این مکان را به تاراج می بردند.

یک گروه باستان شناسی، در پاییز سال 1340 وارد عمل شده و به تحقیق و پژوهش در مورد این تپه پر رمز و راز پرداختند. در حفاری و عملیات اکتشاف تپه مارلیک گروه تحقیقاتی دکتر نگهبان با مشکلات و دردسرهای عظیمی از جانب اهالی روستا و قاچاقچیان مواجه شدند. با این وجود دست از تلاش بر نداشته و طی 14 ماه تلاش خود، موفق به اکتشاف این آرامگاه ها و اشیایی با قدمت بیش از 5000 سال شدند.

نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که مردمان و فرمانروایان این تمدن طبق آئین و اعتقاداتی که داشتند مردگان خود را با لباس های رسمی و زیبا و اشیاء ارزشمند و قیمتی به خاک می سپردند. به این خاطر که در تمامی آرامگاه های موجود در این تپه ظروف سفالین، دکمه های تزیینی زیبا، خنجر، شمشیر، مجسمه های سفالی و برنزی، انواع اشیاء از جنس فلزات ارزشمندی چون طلا، نقره و مفرغ و ... همراه با مردگان دفن شده و به چشم می خورند. قطعاتی که از پارچه های قدیمی در زیر خاک های این تپه یافت شده است حاکی از وجود صنعت و هنر بافندگی در هزاران سال قبل در ایران است.

اشیاء پیدا شده در تپه مارلیک

کشف ظروف و اشیاء قدیمی در تپه مارلیک، اطلاعات باستان شناسی بیشماری را در اختیار پژوهشگران قرار داده است. یکی از این کشفیات مهم ، 2 مهر استوانه‌ شکل به خط میخی می باشد. این خط، به باستان شناسان در مورد تاریخ و خط مردم مارلیکی، اطلاعات بسیار گسترده ای داده است.

 

نمونه هایی از اشیاء کشف شده در تپه مارلیک

 

اشیاء و وسایل یافت شده در این منطقه از تنوع بالایی برخوردار هستند. ظروف و اشیاء قیمتی از جنس طلا، نقره و برنز که قدمتی 3 هزار ساله دارند. جام ها و ظروف شیشه ای که جزء اولین نمونه های ساخته شده از شیشه در تاریخ بشر می باشند. ادوات و لوازم جنگی مفرغی از جمله خنجر، بازوبند، مچ بند، سر گرز، پیکان، سرنیزه، شمشیر، وسایل تزئینی و آرایشی چون ناخن و گوش پاک کن، دستبند و گردنبند، سنجاق سر، موبند و پیشانی بند و همچنین لوازم کاربردی دیگر از جمله، ملاقه، سیخ کباب، دوک نخ ریسی، موزاییک، مجسمه ها و ظروف سفالین همگی از زیر خاک های باستانی این منطقه بیرون کشیده شده اند.

 

یک اقامت دلچسب در ویلاهای شمالی کشور

بازدید از تپه مارلیک مواجه شدن با دنیایی از رمز و راز خواهد بود. اگر علاقه مند به رموز تاریخی هستید تماشای این تپه شما را هیجان زده خواهد کرد. در این سفر خیال انگیز، اسکان خود را به ما بسپارید. ما گزینه های متنوعی از ویلاها را برای اجاره در اختیار شما قرار خواهیم داد. چنانچه قصد اجاره ویلا استخردار بابلسر یا اجاره ویلا استخردار ساحلی بابلسر را دارید ما نمونه هایی با شرایط ایده آل پیش روی شما قرار خواهیم داد. یافتن ویلا اجاره ای استخردار در بابلسر با امکانات کامل و قیمت مناسب کاری زمان بر است. این در حالی است که مسافران و گردشگران با مراجعه به وب سایت مجموعه ما امکان اجاره ویلا در بابلسر را به صورت غیر حضوری و تنها با چند کلیک و به سادگی خواهند داشت.

 

سوالات متداول

  • جام مارلیک چیست؟ این جام در زیر خاک های تپه مارلیک پنهان شده بود. جام مارلیک، از طلای ناب ساخته شده و شکوه و جلال عصر آهن در استان گیلان را متجلی می سازد. این جام نماد تاریخ تمدنی بسیار کهن است. بر روی این جام ارزشمند، نقش درخت زندگی در میان و دو گاو بالدار در دو سوی آن به چشم می خورد. نقش جام مارلیک از سال 1341 تا 1358 بر روی اسکناس های پانصد ریالی چاپ و نشر شده است.

 

جام مارلیک، جامی با بیش از سه هزار سال قدمت

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر