معرفی قلعه مارکوه، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مازندران

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - رامسر

2 سال پیش

در این مقاله قصد داریم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان مازندران را به شما معرفی کنیم. قلعه مارکوه یکی دیگر از مکان های زیبا و دیدنی استان مازندران است که در شهر رامسر قرار دارد. در ادامه به معرفی بیشتر این مکان می پردازیم. همراهی شما از افتخارات ما است.            

معرفی قلعه مارکوه

در بالای کوهی که در این منطقه قرار دارد در سمت شرق کتالم قلعه مارکوه واقع شده است. این قلعه در شهرستان رامسر قرار دارد و این مکان جزو آثار تاریخی استان مازندران می باشد. سازمان میراث فرهنگی قلعه مارکوه را در سال 1379 در لیست آثار ملی ثبت کردند. نام این قلعه برگرفته از نام کوهی می باشد که روی آن ساخته شده است. در قسمت شمالی این کوه روستایی قرار دارد که نام این روستا هم برگرفته از این کوه می باشد.

علت نام گذاری قلعه مارکوه به این نام

 کوهی که امروزه به نام مارکوه نام گذاری شده است در زمان های قدیم نام های دیگری هم داشته است. سعادت کوه، قلاچه کوه، مبارک کوه، سفالین کوه از نام های دیگر این کوه می باشد . همچنین قلعه مارکوه را در زمان های قدیم به نام ازبلو می شناختند. دلایل بسیاری برای نامی که این مکان دارد وجود دارد. در این مکان مار های زیادی وجود دارد و بر همین اساس نام ای مکان را قلعه مارکوه گذاشته اند. یک نظریه دیگر هم وجود دارد و آن این است که در زمان های قدیم مار به معنای مهر بوده است و این کلمه در آن زمان نشانه آیین پرستی بوده است. این مکان برای کسانی که در نزدیکی آنجا زندگی می کردند مقدس بوده است و به همین علت این مکان را به نام قلعه مارکوه نام گذاری کرده اند.

قلعه مارکوه

توضیح درباره ی ساخت قلعه مارکوه

تنها بخش باقی مانده از قلعه مارکوه، 4 حصار جانبی و برج های پشتیبان می باشد. مساحت این قلعه 600 متر مربع می باشد. ساخت قلعه مارکوه به گونه ایی است که دید 360 درجه نسبت به اطراف دارد و اگر به بالای این مکان دیدنی و زیبا بروید به آسانی می توانید از شمال تا دریا، از غرب تا رامسر، از شرق تا تنکابن و از جنوب تا کوه های البرز را مشاهده کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید. گنجایش داخلی این قلعه به گونه ایی است که به راحتی می تواند صد سرباز را در خود جای دهد. طول ضلع شرقی این قلعه حدود 70 متر است و طول ضلع غربی 9 متر است و ضلع شمالی به دو قسمت تقسیم می شود که طول ضلع اول حدود 80 متر است و طول ضلع دوم آن 15 متر می باشد. گودی این قلعه حدود 30 متر و ارتفاع آن حدود 31 متر می باشد.

در ساخت قلعه مارکوه از چه مصالحی استفاده شده است

در ساخت قلعه مارکوه از مصالح سنگ، ساروج و گچ استفاده شده است و اگر به داخل این قلعه زیبا بروید تکه های شکسته ظروف سفالی را مشاهده می کنید. وجود این ظروف شکسته در قلعه مارکوه به این علت است که در زمان های قدیم برای تهیه آب قابل شرب به چشمه می رفتند و آب را به قلعه می آوردند. فاصله این چشمه ها تا قلعه بسیار زیاد بوده و این فاصله زیاد، آوردن آب به قلعه را دشوار می ساخته است.

قلعه مارکوه

مسیر رفتن به این قلعه

برای رفتن به این مکان زیبا و گردشگری باید از سمت رامسر بروید و وارد جاده رامسر به مقصد تنکابن شوید. در جنوب شرقی این شهر کوهی به نام  مارکوه واقع شده است. باید جاده ایی که به کوه ختم می شود را در پیش بگیرید. بعد از رسیدن به دامنه کوه با یک جاده نیمه آسفالت رو به رو می شوید. از این جا به بعد 311 پله ی معروف قلعه مارکوه قرار دارد که برای رسیدن به قلعه باید این پله ها را طی کنید. پله ها کوتاه هستند و به همین علت بالا رفتن از آن ها برای شما آسان می شود.

بهترین زمان برای بازدید از این قلعه

شما می توانید هر چهار فصل به این مکان سفر کنید. این قلعه در هر فصل یک شکل متفاوت دارد و شما عزیزان در هر فصلی به این منطقه سفر کنید شاهد زیبایی های جدیدی خواهید بود. اطراف قلعه مارکوه در فصل بهار پوشیده از گل های شقایق می باشد که جلوه ای زیبا به این منطقه می دهند. همچنین در این فصل اطراف قلعه گیاهان زیادی می رویند. در فصل تابستان با وجود هوای گرم این منطقه نسبت به سایر مناطق دارای آب و هوایی خنک تر می باشد. یکی از زیباترین فصل ها برای بازدید از این قلعه فصل پاییز می باشد زیرا برگ درختان این منطقه به رنگ زرد، قرمز و نارنجی در می آیند و جلوه ایی زیبا به آن ناحیه می دهند. در فصل زمستان گاهی قلعه مارکوه سفید پوش می شود اما در تمامی روزهای فصل زمستان این منطقه آب و هوایی سرد دارد.

انتخاب مکانی مناسب برای اقامت

شما عزیزان می توانید به خزرشهر بابلسر بروید و اجاره ویلا خزرشهر شمالی می تواند بهترین گزینه برای اقامت شما عزیزان باشد زیرا ویلا خزرشهر شمالی دارای لوکس ترین امکانات می باشد و شما می توانید یک اقامت بسیار خوب را در این منطقه تجربه کنید. این منطقه یک شهرک ساحلی دیگری هم دارد که در این شهرک هم ویلاهای بسیار زیبایی وجود دارد. اجاره ویلا بابلسر دریاکنار گزینه ای دیگر برای اقامت شما عزیزان می باشد. می توانید به این شهرک سفر کنید و با انتخاب و سلیقه خود یک ویلا دریاکنار اجاره کنید.

قلعه مارکوه

امید است از مطالب فوق اطلاعات خوبی به دست آورده باشید. از اینکه ما را تا آخر این مقاله همراهی کردید سپاس گذاریم.

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر