تالاب لپو زاغمرز در کدام استان قرار دارد؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - ساری

6 ماه پیش

در این مقاله قصد معرفی تالاب لپو زاغمرز که یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران است را داریم. برای آشنایی بیشتر با این جاذبه گردشگری همراه ما باشید.

معرفی تالاب لپو زاغمرز

ایران دارای آب و هوای گرم و خشک است بنابراین سالانه پرندگان زیادی برای دور شدن از سرمای زیاد منطقه های شمالی جهان به کشور ما مهاجرت می کنند. پرندگان مهاجر به تالاب هایی که داخل کشور وجود دارد مهاجرت می کنند و تا زمانی که آب و هوای تالابی که در آن هستند سرد شود در آن جا می مانند و بعد از سرد شدن آب و هوای آن به یک نقطه ی دیگر از کشور مهاجرت می کنند. تالاب لپو زاغمرز یکی از مهم ترین تالاب های کشور می باشد که در استان مازندران واقع شده است و سالانه میزبان پرندگان بسیاری می شود. تالاب لپو زاغمرز یک تالاب بین المللی است که افراد این مکان را بیشتر با عنوان بهشت پرنده نگری می شناسند. نام دیگر این مکان تالاب میانکاله می باشد. این مکان از زیستگاه های مهم برای پرنده های آبی و خشکی محسوب می شود. در این مکان پرنده هایی از نوع آبزی، شکاری و خشک زی زندگی می کنند. فلامینگو، پلیکان، اردک ها، قو و غاز ها گونه هایی از پرندگان آبزی هستند. از پرندگان شکاری می توان عقاب دریایی دم سفید و سنقر طلایی را نام برد. قرقاول خزری، دراج و زنبور خوار نمونه ای از پرندگان خشک زی هستند که در تالاب لپو زاغمرز زندگی می کنند. علاوه بر پرندگانی که نام برده شد انواع مختلفی از ماهی ها در این تالاب وجود دارد و این نوع ماهی ها را در تالاب لپو زاغمرز پرورش می دهند. کپور، کفال، سفید، سوف و ماهی های خاویاری و غیره نمونه هایی از ماهی هایی هستند که در این تالاب پرورش می دهند. بنابراین این مکان در سازمان حفظ حیات وحش بسیار اهمیت دارد. در گذشته پرندگان با گونه های متفاوتی در این منطقه زندگی می کردند اما با گذشت زمان تعداد این پرنده های مهاجر کم شده است. شکار بی رویه و عدم کنترل محیط تالاب از دلایل کم شدن پرندگان در این منطقه می باشد. اما در حال حاضر ماهی های زیادی در این مکان پرورش می باید که صید آن ها غیر قانونی می باشد.

تالاب لپو زاغمرز

موقعیت جغرافیایی تالاب لپو زاغمرز

در شبه جزیره میانکاله تالاب لپو زاغمرز قرار دارد. این شبه جزیره باریک است و از جنوب به خلیج گرگان، از شرق به آشوراده، از غرب به تالاب لپو زاغمرز و از شمال به دریای خزر متصل می باشد. این شبه جزیره از طریق تنگه ایی کوچک و باریک به بندر ترکمن متصل است. طول این تنگه حدود یک کیلومتر می باشد.

مسیر رفتن به تالاب لپو زاغمرز

اگر مبدا شما یکی از شهر های غربی و یا مرکزی کشور است بهترین مسیر برای رفتن به این مکان گردشگری شهرستان ساری است. در مسیر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری استان مازندران یعنی دشت ناز قرار دارد که شما عزیزان قبل از رفتن به تالاب لپو زاغمرز می توانید از آن بازدید کنید. بعد از رسیدن به شهر ساری باید به سمت بهشهر بروید و بعد از آن به یک جاده ساحلی می رسید که در این جاده ی ساحلی تالاب لپو زاغمرز قرار دارد.

ویژگی های تالاب لپو زاغمرز

تالاب لپو زاغمرز یک شبه جزیره است که انتهای آن به جنوب شرقی دریای خزر می رسد. این تالاب در فاصله 12 کیلومتری از استان بهشهر قرار دارد. 68 هزار هکتار مساحت تالاب لپو زاغمرز است و ارتفاع آن 15 الی 25 متر کمتر از سطح دریای آزاد می باشد. این تالاب از سال 1348 جزو مناطق حفاظت شده محسوب می شود و در حال حاضر زیر نظر حفاظت محیط زیست می باشد.

تالاب لپو زاغمرز

انواع پرندگانی و مدت زمانی که آن ها در این تالاب زندگی می کنند

آب این تالاب در قسمت های مختلف، متفاوت می باشد. هر چه به سمت شرق آن برویم از شیرینی آب کم می شود قسمت شرق آن دارای آب شوری می باشد و میزان شوری آن با شوری که آب دریا دارد یکی است. پرندگان بسته به نوع آب محل اقامت خود را انتخاب می کنند. غرب این تالاب دارای آب شیرین می باشد پرندگانی مانند حواصیل سفید بزرگ، حواصیل خاکستری، اردک ها و اگرت کوچک در این قسمت زندگی می کنند. آب میانه تالاب کمی شو می باشد و پرندگانی مانند سلیم، تلیله و فلامینگو در آن زندگی می کنند. شرقی ترین قسمت تالاب لپو زاغمرز که دارای آبی شور می باشد پرندگانی مانند پرستو های دریایی، کشیم، باکلان بزرگ وجود دارد. زمان مهاجرت این پرندگان از اوایل شهریور تا اوایل دی ماه طول می کشد و در این بازه از زمانی حدود پانصد هزار تا یک میلیون پرنده به این تالاب مهاجرت می کنند.

بهترین زمان برای رفتن به این تالاب

فصل تابستان و پاییز بهترین زمان برای رفتن به این تالاب می باشد زیرا در این دو فصل پرندگان به تالاب لپو زاغمرز مهاجرت می کنند و شما می توانید گونه های مختلفی از پرندگان را مشاهده کنید.

تالاب لپو زاغمرز

انتخاب بهترین مکان برای اقامت شما عزیزان

در شهرک خزرشهر و دریاکنار دارای ویلا های زیادی جهت خرید و اجاره وجود دارد. اگر شما عزیزان قصد دارید به این استان نقل مکان کنید و مدت زیادی را زندگی کنید خرید ویلا در خزرشهر جنوبی می تواند گزینه مناسبی برای شما عزیزان باشد. برای مطلع شدن از قیمت ویلا در خزرشهر جنوبی می توانید به املاک هایی که در آن منطقه وجود دارد مراجعه کنید. خزر شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است. پل معلق بابلسر و اسکله ساحلی بابلسر از جاهای دیدنی خزرشهر می باشد. در شهرک دریاکنار ویلا اجاره ای نیز موجود می باشد و نخل دریاکنار در این شهرک باعث افزایش زیبایی آن شده است.

در پناه حق باشید.

 

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر