برج لاجیم در کدام استان قرار دارد؟

مدیر سایت مدیر وبسایت

مازندران - سواد کوه

5 ماه پیش

در این مقاله قصد معرفی برج لاجیم که یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران است را داریم. در ادامه همراه ما باشید.

معرفی برج لاجیم

در منطقه سواد کود در روستای لاجیم، برج لاجیم قرار دارد که یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. زمانی که آل زیار به طبرستان تسلط یافتند دستور ساخت این برج را را دادند و سرانجام برج لاجیم در سال های 316 الی 443 هجری قمری ساخته شد. این بنای تاریخی به دلیل دارا بودن کتیبه هایی به خط کوفی و پهلوی بسیار معروف است. همچنین خط این کتیبه از نظر زیبایی بهترین است. برج لاجیم حدود 1500 سال قدمت دارد و از مهم ترین بناهای تاریخی در این منطقه محسوب می شود. این بنای تاریخی توسط یک باستان شناس خارجی به نام ویلی در سال 1962 میلادی مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است. در زیر سقف این بنای تاریخی کتیبه ای به خط کوفی قابل مشاهده است که به مرور زمان کلمات آن از بین رفته است و تنها دو کلمه از این کتیبه باقی مانده است. مردم روستای لاجیم به دلیل عقاید مذهبی که دارند به این بنای تاریخی، امامزاده عبدالله می گویند و به حفظ و نگهداری آن بسیار اهمیت می دهند.

معماری برج لاجیم

برج لاجیم یک بنای تاریخی است که از یک گنبد مخروطی شکل ساخته شده است. محیط دایره این برج 26 متر و 80 سانتی متر است. قطر فضای داخل برج لاجیم 5 متر و 48 سانتی متر و اندازه ورودی آن 1 متر و 12 سانتی متر است. ورودی این بنای تاریخی در سمت شرق قرار دارد و پایه گنبد آن را توسط طاق نما تزئین کرده اند. زیر سقف گنبد دو کتیبه وجود دارد که یکی از آن ها به خط پهلوی و دیگری به خط کوفه می باشد. این دو کتیبه روی هم قرار گرفته اند و به طرز قشنگی توسط آجر های تراش خورده و گچ سفید تزئین شده اند. نام کیا اسماعیل ابوالفوارس شهریار ابن عباس که صاحب بنا است و تاریخ 413 هجری قمری در این کتیبه نوشته شده است و این دو کلمه قابل مشاهده هستند.

برج لاجیم

بازسازی بنا

در سال 1381 این بنا به فرسوده شده بود و نیاز به بازسازی و تعمیر داشت بنابراین انجمن آثار ملی ایران از بنا بازدید کردند و بعد از بازدید مبلغی برای تعمیر و بازسازی آن تعیین کردند. سرانجام در سال 1338 شمسی تعمیر برج شروع شد و تمام مصالح مورد نیاز آن برای تعمیر از تهران فرستاده شد.  بعد از اولین بازسازی، برج لاجیم تا سال 1382 چند باره دیگر هم بازسازی شده است. بازسازی گنبد و احداث ناکش در بنای این برج از نمونه تعمیراتی هستند که در این برج انجام شده است. پس از این بازسازی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران جهت فراهم کردن امکانات بیشتر برای گردشگران اقداماتی در برج لاجیم انجام داده اند. نصب داربست فلزی، پاکسازی فضای داخلی بنا و اطراف برج، تعویض آجر های فرسوده ای که در بنا وجود دارد، از بین بردن علف ها و درختچه هایی که در اطراف بنا رشد می کنند. این موارد نمونه هایی از اقدامات میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران هستند که برای برج لاجیم انجام دادند.

بهترین فصل برای بازدید از این بنای تاریخی

منطقه سواد کوه دارای آب و هوای خشک و مرطوب است. فصل بهار و تابستان بهترین فصل برای رفتن به این منطقه می باشد. در این دو فصل هوای این منطقه بسیار مناسب می باشد و شما به راحتی می توانید از برج لاجیم  دیدن فرمایید. اگر علاقه به عکاسی و رنگ های زرد، نارنجی و قرمز دارید در فصل پاییز می توانید به منطقه سوادکوه سفر کنید زیرا برگ درختان این منطقه به رنگ زرد، نارنجی و قرمر در می آیند و منظره ای  فوق العاده برای عکاسی محسوب می شود و شما عزیزان می توانید بهترین عکس ها را در این فصل بیندازید. دو ماه اول در فصل پاییز هوا سرد نمی باشد و شما عزیزان به راحتی می توانید به این منطقه سفر کنید.

برج لاجیم

برج لاجیم

معرفی دیگر جاذبه های گردشگری که در منطقه سوادکوه وجود دارد

جنگل لاجیم یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه است. روستای لاجیم در بالای کوه واقع شده است و مسیر رفتن به این روستا از جنگل لاجیم می گذرد و شما عزیزان می توانید در مسیر رفتن به این روستا از زیبایی این جنگل لذت ببرید. مسیر گلگشت در کنار رود لاجیم از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا است. این رود بخشی از رود تجن است. این مسیر طبیعت زیبایی دارد و بسیار سرسبز می باشد.

معرفی بهترین مکان برای اقامت شما عزیزان

 اگر شما عزیزان قصد نقل مکان به این استان را دارید و می خواهید یک مدت طولانی در این شهر زندگی کنید، رهن ویلا در شهرک دریاکنار می تواند گزینه مناسبی برای زندگی شما باشد. ویلاهای دریاکنار بابلسر از بهترین امکانات برخوردار هستند. اما اگر قصد مسافرت به این استان را دارید می توانید در شهرک خزر شهر جنوبی ویلا های زیبا اجاره کنید. ویلا های خزرشهر دارای امکانات رفاهی مناسبی می باشند. برای مطلع شدن از قیمت ویلا در خزرشهر  می توانید وارد سایت شوید و ویلای مناسب خود را رزرو کنید. 

معرفی غذای مالابیج

مالابیج از غذاهای معروف استان مازندران است که طرفداران بسیاری در این استان دارد. مواد اصلی برای تهیه این غذا ماهی می باشد. ماهی، سبزی معطر محلی، رب انار، گردو و گلپر مواد مورد نیاز برای تهیه این غذا هستند. برای درست کردن مالابیج ابتدا شکم ماهی را باز می کنید و بعد داخل آن را تمیز می کنید. سپس داخل شکم ماهی را با گردو، رب انار، سبزی معطر و گلپر پر می کنید و می گذارید پخته شود.

برج لاجیم

در پناه حق باشید.   

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر