قلعه شاه نشین گورج ؛ بهشت اندر بهشت

مدیر سایت مدیر وبسایت

گیلان - املش

11 ماه پیش

قلعه شاه نشین گورج ؛ بهشت اندر بهشت

خلاصه محتوا : قلعه شاه نشین گورج یکی از زیباترین جاذبه های املش است که قدمت آن به دوره پس از اسلام بر می گردد. قلعه با عظمت گورج که در استان گیلان، شهرستان املش، بخش رانکوه و روستای گورج قرار گرفته است، مربوط به دوره اسماعیلیان می باشد. قرارگیری قلعه در میان پستی و بلندی کوه های سر به فلک کشیده زیبایی چشم نوازی به آن بخشیده است.

قلعه شاه نشین گورج؛ جاذبه ای بی نظیر در املش

قلعه شاه نشین گورج یکی از زیباترین جاذبه های املش است که قدمت آن به دوره پس از اسلام بر می گردد. قلعه با عظمت گورج که در استان گیلان، شهرستان املش، بخش رانکوه و روستای گورج قرار گرفته است، مربوط به دوره اسماعیلیان می باشد. قرارگیری قلعه در میان پستی و بلندی کوه های سر به فلک کشیده زیبایی چشم نوازی به آن بخشیده است. اگر به شمال غربی قلعه شاه نشین گورج نگاه کنید، متوجه وجود بقایایی بی نظیر از دیواره محافظتی به طول 25 متر و ارتفاع 8 متر خواهید شد.

قرارگیری قلعه در کنار رودخانه چاکرود فضایی را پدید آورده است که وصف آن در این نوشته نمی گنجد. اوج شکوه و عظمت این تصویر را تنها با چشم می توان درک کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که گیلانی ها این بنا را با عناوین دیگری همچون گورجی قلاکوتی، شاه نشین قلعه، قلعه گردان و قلعه اسماعیلیان نیز می شناسند. بنابراین اگر این نام ها را از زبان آنان شنیدید، تعجب نکنید، مقصود همان قلعه شاه نشین گورج است!

اگر به سمت جنوب قله بروید، متوجه وجود دو برج سنگی بزرگ  در آن جا خواهید شد که زیبایی دو چندانی به قلعه بخشیده اند. آب انبارهای متعددی که سالیان پیش به منظور ذخیره آب باران در محوطه قلعه ساخته شده اند، منظره با شکوهی را پدید آورده اند که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. اگرچه قرارگیری دیوارها و حصارهای قلعه در قله کوه موجب شده است که دسترسی به این نقاط و بازدید از آن ها دشوار به نظر برسد، اما آنان که به دنبال دیدن جلوه بی نظیر این منظره هستند، سختی ها را به جان می خرند.

اگر قصد دارید مسافر شهرهای شمالی شوید و چند روزی را به بازدید از جاذبه های منحصر به فرد شمال کشور بپردازید، بازدید از قلعه شاه نشین گورج را از دست نداده و بدین ترتیب خاطراتی بی نظیر را برای خود و همراهانتان در این بهشت سرسبز رقم بزنید.

قلعه شاه نشین گورج

روستای گورج؛ مسیری به بهشت

روستای گورج که در مسیر رسیدن شما به قلعه شاه نشین قرار دارد، یکی از زیباترین روستاهای شهرستان املش است. شاید این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که چرا نام این روستا را گورج نهاده اند؟

جالب است بدانید که بدانید واژه گورج همان کوه رج است که به مرور تغییر کرده و بدین شکل در آمده است. همان گونه که می دانید، رج به معنای ردیف است و از آن جا که این روستای دیدنی به احاطه چند ردیف کوه در آمده است، آن را کوه رج نامیده اند. تنبلی زبان ما و امثال ما موجب شده است که امروزه این روستا را با نام گورج بشناسند.

برای رسیدن به قلعه شاه نشین باید حدود یک ساعت از روستای گورج فاصله بگیرید. در این مسیر از زیبایی های چشم نواز گورج غافل نشده و این همه شکوه و شگفتی را در لنز دوربین هایتان حک کنید تا خاطره ای ناب به یادگار بماند از سفر به قلعه شاه نشین؛ بهشتی در قلب املش سرسبز!

قلعه شاه نشین گورج

رودخانه چاکرود؛ زیبایی بخش چهره خاکی قلعه شاه نشین گورج

قلعه شاه نشین گورج با تمام زیبایی و عظمتش بر رودخانه چاکرود مشرف شده است. از بالا که می نگری، گستره ای سرسبز و بی نظیر میبینی که سرشار از آرامش است. تلفیق صدای آب رودخانه و همهمه پرندگان فضای جالبی ایجاد کرده است که دل هر رهگذری را می رباید. وجود صخره های طبیعی و دامنه های جنگلی و رودخانه خروشان در یک قاب صحنه ای رویایی پدید آورده است که مثال آن را جز در املش، در هیچ کجا نمی توان یافت. اگر مسافر جاده های پر پیچ و خم و زیبای گیلان شدید، سری هم به املش زده و از جاذبه ها بی نظیر آن دیدن کنید. بی شک حضور در قلعه شاه نشین گورج و بازدید از رودخانه چاکرود می تواند خاطره های لذت بخشی را برایتان رقم بزند.

قلعه  شاه نشین گورج

با سایت اجاره ویلا ویلایار نگران اقامت در شمال کشور نباشید!

شلوغی های گاه و بی گاه خطه شمالی کشور که خبر از زیبایی های بی مثل و مانند و جاذبه های بی نظیر آن دارد، موجب شده است که بسیاری از مسافران با مشکل اقامت رو به رو شوند. اما ما با عزمی راسخ به این مشکل پایان داده و زمینه ای را فراهم ساخته ایم که شما بدون نگرانی بابت اقامت و استراحتگاه، به تفریح و گردش بپردازید. سایت اجاره ویلا ویلایار که متخصص بی رقیب و بی چون و چرای اجاره ویلا استخردار در ساری، اجاره ویلا استخردار در مازندران، اجاره ویلا استخردار تنکابن و اجاره ویلا جنگلی استخردار در هر جایی که شما بخواهید، است، به شما این اطمینان را می دهد که بهترین ویلا با برترین امکانات را در اختیارتان قرار خواهد داد. در مهمان نوازی ما هیچ شکی نیست، به ما اعتماد کنید!

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر