معرفي جنگل حرا (قشم)

مدیر سایت مدیر وبسایت

هرمزگان - قشم

1 ماه پیش

شرحي پيرامون معرفي جنگل حَرّا(قشم)

   جنگل حرا در قشم، يكي از جاذبه‌هاي گردشگري بي‌نظير ايران است كه در حاشيه شمال‌غربي جزيره و در فاصله 60 كيلومتري شهر قشم در منطقه‌اي باتلاقي و تالابي قرار دارد. رزرو اقامتگاه بندرعباس به شما امكان مي‌دهد كه از جاذبه‌هاي گردشگري جنوب كشور بازديد كرده و لحظات شاد و خاطره‌انگيزي ثبت كنيد.

   طلاي سبز جنوب، با وسعت 15 ميليون هكتار با نام جنگل حرا كه از مناطق حفاظت‌شده جنوب ايران است، در سواحل خليج‌فارس و درياي عمان قرار دارد و در نقاطي از جمله استان هرمزگان، استان بوشهر و استان سيستان و بلوچستان راه دسترسي به آن امكان‌پذير است. بهترين قسمت جنگل حرا به لحاظ تراكم درختان و ارتفاع آن‌ها، در منطقه قشم، بين بندرپل و بندرخمير واقع شده. اين جنگل آبي كه از آب شور دريا تغذيه مي‌كند، از بندر لافت تا روستاي طبل امتداد دارد و زيباترين بخش آن واقع در مثلث بندر لافت، منطقه گازي گورزين و روستاي كوران است.

 

جنگل حرا قشم

راه دسترسي به جنگل حرا قشم

   بهترين راه دسترسي به جنگل حرا، ديدار از جنگل به وسيله قايق است كه شما را در دل جنگلي شناور در آب‌هاي خليج‌فارس و درياي‌عمان از وسط درختان سر برآورده از آب دريا، عبور مي‌دهد. درختاني از تیره شاه‌پسند كه مانند فيلتر، آب‌شور دريا را به آب‌شيرين تبديل مي‌كنند و روزها سر از آب در مي‌آورند و شبها با مّد دريا، سر در دل عمق آب مي‌سايند و همچو مرواريد داخل صدف، در اعماق دريا پنهان مي‌شوند. به راستي كه همين ويژگي جنگل، خود از عجايب و شگفتي‌هاي آفرينش است!

   به منظور ديدار از اين جنگل بي‌نظير، لازم است به اسكله سهيلي بندر لافت يا روستاي طبل برويد و با هزينه 15000 تومان بابت هر نفر، سوار بر قايق به دل جنگل آبي بزنيد! پرترددترین مسیر دسترسی، همان اسکله سهیلی است. حتي مي‌توانيد هزينه كل سرنشينان را بپردازيد و به صورت اختصاصي قايق را در اختيار داشته‌باشيد. اين به خودتان بستگي دارد!

 

 

 

قايق سواري در وسط جنگل حرا

ويژگي اجاره سوئيت در قشم

   اجاره سوئيت در قشم، موقعيتي است كه به شما امكان مي‌دهد در جنوب كشور چند روزي را اقامت كرده و با عجايب و جاذبه‌هاي توريستي جنوب، آشنا شويد و روزهاي خاطره‌انگيزي براي خود و خانواده‌تان خلق كنيد. بنابراين شما امكان خواهيد داشت از مناطق گردشگري بي‌نظير جنوب ايران كه همه ساله گردشگران زيادي را از سراسر دنيا به آنجا مي‌كشاند، ديدن كنيد. در اين مقاله از جاذبه‌هاي بي‌نظير جنگل حرا آگاهي خواهيد يافت.

جاذبه‌هاي گردشگري جنگل حرا

   جنگل حرا قشم يكي از شگفت‌انگيزترين جنگل‌هاي دنيا و اكوسيستم‌هاي بي‌نظير است. درختان اين جنگل در حاشيه منطقه حاره‌اي جنوب ايران، در مقياسي به وسعت 7500 هكتار، با ارتفاع 3 الي 6 متر هستند كه تخمين زده مي‌شود 2400 هكتار از اين جنگل در ناحيه قشم قرار دارند. ويژگي خاص اين جنگل اين است كه پس از هر 6 ساعت كه جزر و مد را تجربه مي‌كند، درختان به هنگام مد، كاملاً زير آب فرو مي‌روند، ولي اين حيات وحش طبيعي و زيبا، به خوبي با آب شور منطقه سازگاري يافته و مانند يك دستگاه آب شيرين‌كن طبيعي، از آب شور براي ادامه حيات خود استفاده مي‌كند. جنگل‌هاي مانگرو، با درختان ماريناي ابن سينا كه نام خود را از دانشمند بزرگ ايراني«ابن سينا» گرفته‌اند، اكوسيستمي منحصر به فرد هستند. وجه تسمیه این جنگل، این است که مانگرو به اکوسیستمی اطلاق می‌شود که در مناطق استوایی و در سواحل پست برکه‌ها و دریاها، واقع شده و زیستگاه درختان شوره‌زی، درختچه‌ها و حیوانات است. درختان این جنگل طي ميليون‌ها سال، به خوبي خود را با محيط، آب شور و جزر و مد دريا، سازگار كرده‌اند. در زمان مد، اين جنگل فضاي مناسبي براي ماهيگيري است. گونه‌هاي جانوري كه در اين جنگل زياد به چشم مي‌خورند، عبارتند از: انواع خزندگان، بندپايان، انواع ماهيان، حواصيل‌ها، فلامينگوها، پليكان‌ها، مرغان ماهي‌خوار، لك‌لك‌ها، مرغان‌سقا، مرغابي‌ها، مرغان‌دريايي و ساير حيوانات.

 

 

جنگل آبي حرا

سفر توریستی در جنوب

   اگر تمایل دارید از مکان‌های دیدنی جنوب ایران، بازدید کرده و دغدغه مکان اقامت، راهنمای گردشگری و سایر دغدغه‌های سفرهای توریستی را نداشته‌باشید، اقامت در بندرعباس به شما پیشنهاد می‌شود. ممکن است برخی از شما بخواهد ساعت‌ها وقت خود را در بازارهای قشم، سپری کند، ولی قطعاً بازدید از جنگل، یکی از پرخاطره‌ترین لحظات سفر به قشم خواهد بود که تا سال‌ها می‌تواند خاطره  بازدید از این اکوسیستم طبیعی و بی‌نظیر زیبا در ذهن‌تان جاودانه بماند. در طی سفرِ بازدید از جنگل حرا، شما می‌توانید از جزایر زمرد، نگین و مروارید که بیشترین وسعت را از میان جزایر جنوب و در دل جنگل دارند، دیدن کنید. این تالاب حفاظت‌شده در یونسکو نیز به ثبت رسیده‌است.

 

نمایی دیگر از جنگل حرا

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر