معرفی تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل

مدیر سایت مدیر وبسایت

گلستان - گنبد کاووس

10 ماه پیش

مجموعه تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل: 

تالاب ‌ها از جمله عناصر بسیار زیبای طبیعت هستند که دارای پوشش جانوری و گیاهی متنوعی در اطراف و داخل خود هستند. به همین دلیل به عنوان یک جاذبه بسیار دوست داشتنی مطرح شده ‌اند. تالاب ‌های مختلفی در ایران وجود دارند. اما یکی از جاذبه‌ های بسیار دوست داشتنی شمال کشور تالاب ‌های سه گانه استان گلستان می ‌باشد که شامل تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل است. این تالاب ها در شهر گنبد کاووس قرار دارند و به دلیل زیبایی و آرامش خاصی که دارند، سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود می ‌کشند. این تالاب ‌ها دارای ویژگی ‌های مشترکی هستند، که موجب جلب نظر گردشگران شده است. از جمله ویژگی‌ های مشترکی که در تمامی آن ها دیده می‌ شود، می‌ توان به گونه ‌های مختلف جانوری و گیاهی اشاره کرد. 

در واقع این تالاب‌ها دارای محیطی بسیار مناسب برای زیست و زندگی موجودات مختلف می باشند. جالب است بدانید تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل به عنوان قسمتی از میراث تالا ب‌های شناخته شده به شمار می روند، که دارای شهرت جهانی هستند. یک نکته دیگر آن است که واژه گل در زبان ترکی معمولاً برای تالاب، دریاچه و آبگیر مورد استفاده قرار می ‌گیرد. 

تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل

تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل در کجا قرار دارند؟ 

همان طور که در بالا گفته شد تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل در شهرستان گنبد کاووس قرار دارند. این تالاب ‌ها در واقع در قسمت غربی آبریز اترک و شمال شهر گنبد کاووس واقع شده ‌اند. همچنین تالاب های سه گانه از رودخانه مرزی اترک و همین طور زهکشی ‌های طبیعی تغذیه می ‌کنند. سرچشمه رودخانه مرزی اترک نیز از کوه ‌های هزار مسجد خراسان می ‌باشد و به دریای کاسپین وارد می‌شود. همچنین جالب است بدانید که این تالاب ‌های سه گانه بر مرداب‌ ها و تالاب ‌های اینچه برون، اینچه، بی بی شیروان، نمک و دانشمند مشتمل هستند که در مجموع مساحت آن ها حدود ۱۴۰۰ هکتار خواهد بود. البته فاصله بین تالاب‌ها از یکدیگر زیاد نیست. 

تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل چه اهمیتی دارند؟ 

تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل که به مجموعه تالاب ‌های سه گانه بین  المللی شناخته می ‌شوند،  از جمله تالاب ‌های بین ‌المللی هستند که در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده اند. این اتفاق در سال ۱۹۷۵ به ثبت رسید و این تالاب ‌ها اکنون تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارند. در واقع این تالاب ‌ها را می ‌توان چهل و نهمین تالابی دانست که به فهرست رامسر اضافه شده است. در کل مجموعه تالاب ‌های سه گانه به دلیل اهمیت و قابلیت بین ‌المللی که دارند از نظر اکوسیستم آبی و اکوسیستم طبیعی برای گردشگران و علاقه ‌مندان ورزش ‌های آبی،  ماهیگیری و... قابل استفاده خواهند بود. علاوه بر آن این تالاب ‌ها با توجه به مساحت بالایی که دارند، به عنوان یکی از کانون‌ های مهم برای زادآوری پرندگان مهاجر آبزی و همین طور کنار آبزی شناخته می شوند. 

ویژگی‌ های تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل: 

تالاب‌ های آلماگل، آلاگل، آجی گل دارای ویژگی‌ های منحصر به فرد بسیار می‌ باشند، که از جمله این ویژگی ‌ها می ‌توان به پوشش گیاهی، حیوانات مختلف، ماهیان و آبزیان و آب و هوای متفاوت اشاره کرد. در زیر هر کدام از این موارد را به صورت خلاصه توضیح داده ‌ایم. 

پوشش گیاهی: 

در تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل پوشش گیاهی متنوعی دیده می ‌شود که از جمله گیاهان این منطقه می ‌توان به درختچه ‌های گز، بومادران آبی، هفت بند، آلاله آبی، چنگال آبی، نی، چگن، لویی و... اشاره نمود که در محیط پیرامونی تالاب ها وجود دارند. همچنین در این تالاب‌ها گیاهان آبزی مانند جارو ترکمنی، گیاهان آبزی علف شور، یولاف وحشی، گز شاهی، خارشتر و... نیز وجود دارند. باید بدانید طبق تحقیقات انجام شده در این تالابها روی هم رفته حدود ۱۰۵ گونه از ۸۴ جنس و ۳۹ تیره گیاهی مختلف وجود دارند. 

پوشش گیاهی

پرندگان: 

همچنین تعداد زیادی پرنده به تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل و همین طور تالاب ‌های دیگر استان گلستان وارد می‌ شوند که از جمله این پرندگان می‌ توان به فلامینگو، پرستو، قو، غاز، حواصیل خاکستری، خروس کولی، اردک و... اشاره کرد. 

پرندگان

ماهیان: 

همچنین این تالاب ‌ها دارای ماهی ‌های مختلفی مانند سیم پرک، کولی، شیشه ماهی، کپورچه، آمور، زردک، کامپوزیا، گاوماهی  اورنج و... می ‌باشند که گردشگران می‌ توانند در زمان مشخصی به صید آن ها بپردازند. 

حیوانات: 

در تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل پوشش جانوری متفاوتی نیز وجود دارد که از جمله این حیوانات می ‌توان به گربه دشتی، جرد بزرگ، روباه معمولی، خرگوش، روباه سردم سیاه، گراز، شغال و... اشاره کرد‌. 

خزندگان: 

در تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل خزندگان مختلفی نیز وجود دارند. از جمله خزندگانی که در این زیستگاه زندگی می‌ کنند می توان لاکپشت برکه ای خزری، لاکپشت برکه ای اروپایی، آگامای خورشید پرست، لاسرتای سبز خزری، کفچه مار، مار آبی، بزمجه و افعی اشاره نمود. 

آب و هوا: 

یکی دیگر از ویژگی‌های تالابهای آلماگل، آلاگل، آجی گل آن است که این محدوده دارای آب و هوای مدیترانه ای است. بنابراین شما می ‌توانید در زمستان ‌ها آب و هوایی ملایم و در تابستان ‌ها آب و هوای خشک و گرم را تجربه کنید. 

اجاره ویلا: 

سفر رفتن یکی از تفریحات مشترک بین انسان ‌هاست که محبوبیت بسیار زیادی دارد. اما برای یک سفر به یاد ماندنی و عالی نیاز به اقامتگاهی مناسب می‌ باشد. بنابراین پیشنهاد می ‌شود قبل از آغاز سفر به فکر رزرو ویلا و انتخاب محیطی مناسب برای استراحت باشید. امروزه شما می ‌توانید به راحتی در هر جای دنیا که هستید به رزرو ویلا در مقصد مورد نظر بپردازید. یکی از روش ‌های عالی برای رزرو ویلا استفاده از سایت ‌های اینترنتی همچون سایت ویلایار می ‌باشد که شما می ‌توانید با ورود به این سایت به رزرو ویلا استخردار مازندران جنگلی رامسر، ویلا مازندران استخردار، ویلا اجاره ای در بابلسر و .... بپردازید.

 

ارسال نظرات(0 نظر)

لطفا سوال یا تجربه خود از این منطقه گردشگری را در فرم زیر درج کنید


نظرات کاربران(0 نظر)

موقعیت مکانی اقامتگاه

ویلا های مرتبط

مشاهده بیشتر